Zeytinyağının Saçlara Faydaları

Zeytinyağı vücut için oldukça faydalı besinlerden birisidir. Birçok hastalığa iyi gelen zeytinyağı cilt için ve saçlar için de oldukça faydalıdır.

Gün içerisinde tükettiğimiz yemeklerin zeytinyağı ile yapılması, salatalarda kullanılması ile birlikte zeytinyağı çiğ olarak da tüketilebilir.

Zeytinyağının faydasını uzmanlardan her zaman duymaktayız. Sağlık için faydasının yanında cilt için ve saçlar için de kullanılarak birçok sorunu ortadan kaldırabilir.

Zeytinyağının saça faydaları nelerdir, zeytinyağı saçlar için nasıl kullanılır bunlar ise yazımızın devamında saklı.

Zeytinyağının Saça Faydaları Nelerdir?

Saçlarda kepek sorunu birçok kişinin yaşadığı bir problemidir. Aşırı kuru ve pullanan saç derisi saçlarda kepek oluşumuna neden olacaktır.

Saçlardaki bu kepeklerden kurtulmak için saç derisine zeytinyağı ile masaj yapabilirsiniz. Zeytinyağının nemlendirici etkisi ile saç derisindeki kepekler yumuşar ve kepek oluşumu azalır.

Ayrıca limon ile birlikte kullanacağınız zeytinyağı da kepekler için oldukça etkili bir çözümdür. Aynı miktarda limon suyu, su ve zeytinyağını birlikte karıştırıp bu karışım ile haftada bir sefer saç derisine masaj yapabilirsiniz.

Limon suyu kepekleri yumuşatırken, zeytinyağı da deride oluşmuş olan kepek tabakasını nemlendirecektir.

Saçların kaybettiği nemi kazanması için en etkili çözüm zeytinyağıdır. Saç nemlendirici olarak kullanacağınız zeytinyağı ile saçın kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlayabilir ve bu şekilde daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olabilirsiniz.

Zeytinyağı içerisinde A ve E vitaminlerinin yanı sıra antioksidan da bulunmaktadır. Bunlar saçlardaki keratinin korunmasını da sağlar.

Saçlara şekil verememenin en önemli sebeplerinden birisi saçların kuru ve nemsiz olmasıdır. Kuru ve yeterince beslenmeyen saçlar şekil almakta zorlanır.

Bu sorundan kurtulmanın en etkili yolu ise saçlara zeytinyağı ile masaj yapmaktır. Saçlara masaj yapılarak sürülen zeytinyağı 30 dakika bekletildikten sonra yıkanır. Bu uygulamayı haftada birkaç kez yapabilirsiniz.

Zeytinyağının saça olan en önemli faydalarından birisi de yenileyici özelliği ile yeni saçların çıkmasını sağlamasıdır.

Saçları güçlendiren zeytinyağı ile saçların kırılması önlenir. Bu sayede de saçlar daha kolay bir şekilde uzar. Sağlıksız bir saç derisi de saçların uzamasını ve çoğalmasını öneler.

Zeytinyağı ile masaj yapılan saç derileri zaman içerisinde iyileşecek ve daha sağlıklı bir yapıya kavuşacaktır.

Zeytinyağı saçların kaybettiği elastikiyeti kazanmasına yardımcı olur. Bu sayede saçlar daha kolay taranabilir, kırılma ve dökülmelerin önüne geçilir.

Zeytinyağı içerisinde anti bakteriyel ve antifungal bileşenler bulunur. Bu bileşenler ise saç derisinde enfeksiyon oluşmasını önler.

Şampuan saç kremi, saç köpüğü gibi kimyasallar içeren saç ürünleri saçlarınıza zarar verir. Doğal olarak kullanılan zeytinyağı ise saçların sağlığına kavuşmasına yardımcı olur.

Saç şekillendiriciler, saç kurutma makinası, fön makinası gibi aletler saçların dış tabakasına zarar verirler. Zeytinyağı sürülen saçlar ise daha yumuşak ve parlak bir görünüme kavuşur.

Kuruyan saçlarda kırılmalar oldukça fazla olacaktır. Saçlar taranırken dahi dökülür. Saçların uç kısımlarına sürülen zeytinyağı ile saçlar nemlenerek kırılması ve elektriklenmesi önlenebilir.

Zeytinyağı saçlar için Nasıl Kullanılmalıdır?

Zeytinyağını saçlar için tek başına kullanabileceğiniz gibi farklı malzemeler ile de karıştırıp maske uygulamaları yapabilirsiniz. En basit şekilde zeytinyağı uygulaması için ise öncelikle saçlarınızı tarayın.

Mikrodalgada veya ısıya dayanıklı bir kap içerisinde zeytinyağını ocakta 30 saniye kadar ısıtın. Ilıyan zeytinyağını saç derinize masaj yaparak uygulayın.

Tarağınızı zeytinyağına batırıp saçlarınızı bununla tarayın ki zeytinyağı bütün saça işlesin. Saçlarınızı havlu ile sarıp yarım saat bu şekilde bekledikten sonra saçlarınızı şampuanlayın ve soğuk su ile yıkayın.

Bunun dışında ise zeytinyağı ile yapabileceğiniz maske tarifleri şunlardır:

Zeytinyağı ve bal ile yapılan maskesi: Yarım bardak zeytinyağı içerisine çeyrek bardak bal eklenerek karıştırılır. İçerisine 3 adet E vitamini kapsülü ilave edilir.

Sürülebilir hale gelen bu karışım fırça yardımı ile saçlara uygulanır. Saç bonesi ile saçlar kapatılarak 90 dakika bu şekilde beklenir. Daha sonra saçlardaki yapışkanlık geçene kadar ılık su ile saçlar yıkanır.

Şampuan ile saçlar iyice temizlendikten sonra ise saça uygun olan bir nemlendirci saça sürülür.

Zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı maskesi: Kısa saçlı olanlar 2 yemek kaşığı Hindistancevizi yağı ile 1 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırmalıdır.

Saçları uzun olanlar ise miktarı Hindistancevizi yağı zeytinyağından iki katı olacak şekilde arttırabilirler. Hazırlanan bu karışım masaj yapılarak saça uygulanır ve geniş dişili tarak ile saç taranır.

Saç bonesi takılan saçlar gece boyunca bu şekilde kaldıktan sonra sabah ılık su ile durulanır ve şampuanla yıkanır.

Zeytinyağı ve muz maskesi: Ezilmiş orta boy muzun içerisine çeyrek bardak zeytinyağı ve 1 çay kaşığı bal eklenerek karıştırılır. Hazırlanan bu karışım saçlara uygulanıp saç bonesi takılarak 30 dakika beklenir.

Saçtan tamamen arındırılarak çıkartılan bu maske şampuan ile yıkanarak temizlenir.

Zeytinyağı, bal ve avokado maskesi: Olgun bir avokado soyulup ezilir. İçerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı bal eklenerek karıştırılır.

Hazırlanan bu karışım nemli saça uygulanır. Saç uçları daha çok zarar gördüğü için karışımı saç uçlarına daha fazla uygulamaya özen gösterin.

Saçlara masaj yapılarak maskenin bütün saça uygulanması sağlanır. Maske ısıyla birlikte daha çok etkili olacağı için saçınıza bir bone takın ve bu şekilde saç kurutma makinasını saçınıza uygulayın.

En düşük ayarda makinayı çalıştırın ve 15 dakika boyunca saçınıza ısı uygulayın. İsterseniz güneşe çıkıp 30 dakika boyunca güneçte de bekleyebilirsiniz.

Bu uygulama sonrası saçlarınızı ılık su ile durulayın. Bu maskenin saçlardan çıkması biraz uzun sürebilir saçlarınıza masaj yaparak maskeyi çıkartmaya çalışın.

Daha sonra saçlarınızı şampuan ile yıkayın ve nemlendirici uygulayın.

Zeytinyağı, avokado ve bal ile yapılan maske kuru saçlar için uygundur. Yağlı saç diplerine sahip olanların bu maskeyi uygulamaması gerekir.

Check Also

Chia Tohumu Yağının Faydaları

Belki bugüne kadar adını hiç duymadığınız, ancak duyduğunuz andan itibaren bir daha unutmayacağınız bir yağdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir