Zencefilin Faydaları

Zencefil yeryüzündeki en sağlıklı ve faydalı baharatlardan biridir. Beyin ve vücut fonksiyonları için çok faydalı aktif bileşenlerle yüklüdür.

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

1) Zencefilde Çok Güçlü Biyoaktif Bileşikler Bulunur

Eski çağlardan bu yana çeşitli hastalıkların tedavisinde ve yaraların iyileştirilmesinde, ayrıca sindirim sistemini iyileştirmek, hazmı kolaylaştırmak için kullanılan zencefil Zingiberaceae familyasına aittir ve zerdeçal , cardomon ve galangal ile yakın akrabadır.

  • Antiseptik özelliğe sahiptir
  • Hastalıkların tedavisinde kullanılır
  • Yaraların iyileştirilmesinde etkilidir

Zencefil taze, kurutulmuş, toz haline getirilmiş veya yağ ya da meyve suyu olarak kullanılabilir ve bazen işlenmiş gıdalar ve kozmetik ürünlerine zencefil ilave edilir. Yemek tariflerinde çok yaygın kullanılan bir baharattır.

Zencefilin benzersiz kokusu ve lezzeti doğal yağlardan gelir, bunların en önemlilerinden biri Gingeroldür.

Zencefilin sahip olduğu tıbbi özelliklerinin çoğundan sorumlu olan zencefildeki ana biyoaktif bileşik Gingeroldür. Çok güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan etkilere sahiptir.

Sonuç: Zencefil popüler bir baharattır. Güçlü antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip bir madde olan Gingerol  zencefilde bol miktarda bulunmaktadır.

2) Zencefil Mide Bulantısına Karşı Çok Etkilidir

Zencefilin en etkili olduğu konulardan biri de mide bulantısıdır. Bir başka ifadeyle, mide bulantısına ne iyi gelir diyorsanız, tek kelimeyle, zencefildir.

Örneğin, deniz hastalıkları tedavisi olarak uzun bir kullanım geçmişi olan zencefil genelde mide bulantısı ve kusma gibi semptomların uzaklaştırılması için kullanılmıştır. (Reçeteli ilaçlar kadar etkili olabilmektedir.)

Kanser tedavisi gören hastalarda kemoterapi, mide bulantısı ve kusmaya neden olabilmektedir. Zencefilin kemoterapi seansı sonrası görülen mide bulantısı ve kusmaya karşı çok etkili olduğu bilinmektedir.

Ayrıca gebelikte sabahları görülen mide bulantılarına karşı da etkilidir. Toplamda 1278 hamile kadını içeren 12 farklı çalışmanın gözden geçirilmesinden sonra günde sadece 1 – 2gr zencefil alımı, mide bulantısını önemli ölçüde azaltmıştır.

Zencefil her ne kadar harika ve güvenilir bir baharat olsa da büyük bir miktar almadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Çünkü düşük riskini artırabildiğine dair çalışmalar mevcut.

Sonuç: 1-1.5 gram zencefil çeşitli mide bulantısı türlerini önlemeye yardımcı olabilir. Bu, deniz tutması gibi deniz hastalıkları, kemoterapi ile ilişkili bulantı, ameliyat sonrası mide bulantısı ve sabahları görülen bulantılar  için de aynen geçerlidir.

3) Zencefil Kas Ağrılarını Hafifletir, Kaslarınızı Rahatlatır

Zencefinin egzersize bağlı kas ağrısına karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bir çalışmada günde 2 gram zencefil tüketiminin 11 gün boyunca dirsek egzersizi yapan sporcularda görülen kas ağrısını önemli ölçüde azalttığı kanıtlanmıştır. 

Zencefil, anında etki gösteren bir bitkisel formül değildir fakat kas ağrısının dinmesini ve ilerlemesini durdurma konusunda gün içerisinde hemen etkisini gösterir. Bu etkilerin , anti-inflamatuar özellikler vasıtasıyla sağlandığına inanılmaktadır.

Sonuç: Zencefil kas ağrısının günlük ilerlemesini azaltmada etkili gibi görünmekte ve egzersize bağlı kas ağrısını azaltabilir.

4) Zencefil Osteoartrite Karşı Etkilidir

Osteoartrit yaygın bir sağlık problemidir.Eklem ağrısı ve sertlik gibi semptomlara yol açan vücuttaki eklemlerin bozulmasını içerir. Diz osteoartriti olan 247 kişinin katıldığı kontrollü bir çalışmada, zencefil özütü alanlarda çok daha az ağrı görüldü ve toplamda daha az ağrı kesiciye ihtiyaç duydukları tespit edildi.

Başka bir araştırma zencefil, mastik, tarçın ve susam yağı kombinasyonunun osteoartrit hastalarında topikal (bölgesel) olarak uygulandığında ağrı ve sertliği azaltabileceğini bulunmuştur.

Sonuç: zencefilin, osteoartrit belirtilerini azaltmada etkili olabildiğini gösteren bazı çalışmalar vardır; ayrıca bu çok yaygın bir sağlık problemidir.

5) Zencefil Kan Şekerini Düşürmede Çok Etkilidir (Tip2 Diyabete Karşı Faydalıdır)

Yakın geçmişte yapılan bir araştırmaya göre zencefilin çok güçlü bir anti-diyabetik olduğu gösterildi. Tip 2 diyabetli 41 katılımcı üzerinde yapılan bir araştırmada günde 2 gram zencefil tozu açlık kan şekerini %12 oranını düşürdü. Aynı zamanda HbA1c (uzun vadeli kan şekeri düzeyi için belirteçtir) oranını müthiş bir şekilde iyileştirerek 12 hafta sonunda %10 kadar bir düşüşe neden oldu.

Ayrıca, ApoB / ApoA-I oranında% 28’lik bir azalma ve oksitlenmiş lipoproteinler için belirteçlerde% 23’lük bir azalma vardı. Bu değerlerin ikisi de kalp rahatsızlığı için büyük risk faktörleridir.

Sonuç: Zencefilin kan şekeri düzeylerini düşürdüğü ve tip 2 diyabetli hastalardaki çeşitli kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirdiği gösterilmiştir.

6) Zencefil Kronik Bağırsak Tıkanıklığı (Dispepsi) ye Karşı Etkilidir

Kronik bağırsak tıkanıklığı ( dispepsi ) mide üst kısmında tekrarlayan ağrı ve rahatsızlık ile karakterizedir. Bağırsakların boşaltılmasının ertelenmesinin, hazımsızlığın ve dispepsinin önemli nedenlerinden biri olduğuna inanılmaktadır. Zencefil bağırsakları çalıştırarak hızla boşaltılmasına yardımcı olur.

Sonuç: Zencefil midenin boşaltılmasını hızlandırıyor ve hazımsızlık ve buna bağlı mide rahatsızlığı olan dispepsinin iyileştirilmesine yardımcı oluyor.

7) Zencefil Adet Sancılarının Azaltılmasına Yardımcı Olur

Menstrüel ağrı ( dismenore = adet sancısı ), bir kadının menstrüel döngüsünde hissedilen ağrıya karşılık gelir. Zencefilin geleneksel kullanımlarından biri menstrüel ağrı da dahil olmak üzere ağrıyı hafifletmektir.

Bir çalışmada, adet kanamasının ilk üç günü boyunca, 150 kadından günde 1 gram zencefil tozu alması talimatı verildi. Çalışmanın sonunda Zencefilin, mefenamik asit ve ibuprofen gibi ağrıları etkili bir şekilde azaltmayı başardığı görüldü.

Sonuç: Menstrual dönemin başlangıcında zencefil menstrüel ağrıya karşı çok etkilidir.

8) Zencefil Çok Güçlü Bir Kolesterol Düşürücüdür

Yüksek LDL lipoprotein seviyeleri (“kötü” kolestrol) artmış kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır. Yediğiniz gıdalar LDL seviyeleri üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilir.

Yüksek kolesterollü 85 kişi üzerinde yapılan 45 günlük bir çalışmada, günde sadece 3 gram zencefil tozu, çoğu kolestrol belirteçinde belirgin azalmalara neden olmuştur.

Bu sonuçlar, zencefilin, kolestrol düşürücü bir ilaç olan atorvastatine benzer şekilde etki gösterdiğini , kolesterolü aynı ölçüde düşürdüğünü gösteren bir başka çalışma ile de desteklenmiştir. Ayrıca bu iki çalışmanın sonucuna göre de toplamda kandaki kolesterol miktarı önemli ölçüde azalmıştır.

9) Zencefil Kanserin Önlenmesinde Çok Etkili Bir Bitkisel Formüldür

Kanser, anormal hücrelerin kontrolsüz büyümesi ile karakterize çok ciddi bir hastalıktır. Zencefil özütü çeşitli kanser türleri için alternatif bir tedavi olarak incelenmiştir.

Anti-kanser özellikleri, çiğ zencefilde bol miktarda bulunan bir madde olan 6-gingerol’e atfedilmektedir.

30 kişinin katıldığı bir çalışmada günde 2 gram zencefil özütü kolondaki pro-inflamatuar sinyal moleküllerini önemli ölçüde azaltmıştır..Bununla birlikte, yüksek bir kolon kanseri riski olan bireylerde yapılan bir çalışma bu bulguları doğrulamamıştır .

Zencefilin faydaları pankreas kanseri, göğüs kanseri ve yumurtalık kanserine karşı etkili olabileceğine dair sınırlı, ancak doğruluğu kesin olan bir kaç çalışma mevcuttur. Görünen o ki zencefilin kansere karşı etkileri üzerinde daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç var.

Sonuç: Zencefil, kansere karşı koruyucu etkileri olabilecek 6-gingerol adı verilen bir madde içerir.

10) Zencefil Beyin Sağlığını Korur ve Alzheimer’a Karşı Etkilidir

Oksidatif stres ve kronik inflamasyon yaşlanma sürecini hızlandırabilir. Bunların Alzheimer hastalığının ve yaşla ilişkili bilişsel gerilemenin tetikleyicileri olduğu düşünülmektedir.

Hayvanlardaki bazı çalışmalar zencefil içerisindeki antioksidanların ve biyoaktif bileşiklerin beyinde meydana gelen inflamatuar yanıtları inhibe edebileceğini göstermektedir.

İlaveten, zencefilden direkt olarak beyin işlevini artırabileceğine dair  60 yaşlı kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, zencefil ekstraktının reaksiyon zamanı ve hafızayı iyileştirdiği gösterilmiştir.

Ayrıca, zencefilin, yaşla ilişkili beyin işlevindeki düşüşe karşı koruyucu etkilerini gösteren çok sayıda bilimsel çalışma bulunmaktadır.

Sonuçlar: Çalışmalar zencefilin yaşla ilişkili beyin hasarına karşı koruyucu olabileceğini göstermektedir. Ayrıca yaşlı kadınlarda beyin fonksiyonunu iyileştirmektedir.

11) Zencefil Enfeksiyonlara Karşı Çok Etkili Aktif Bileşenler İçerir

Zencefildeki biyoaktif madde olan Gingerol, enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Aslında, zencefil özütü birçok farklı bakteri türünün gelişimini engelleyebilme kapasitesine sahiptir. Örneğin, diş eti iltihabı ve periodontit gibi oral bakterilere karşı etkisi müthiştir.


Kaynak: https://authoritynutrition.com/11-proven-benefits-of-ginger/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir