Yoğurdun Faydaları

Yoğurt yüzyıllardır insanoğlu tarafından tüketilen, lezzetli ve çok sağlıklı bir süt ürünü. Düzenli olarak yoğurt tüketen insanların pek çok bakımdan daha sağlıklı olduğu ve hastalıklara yakalanma risklerinin daha düşük olduğu bir gerçek.

Örneğin, yapılan bir araştırmada yoğurdun, kalp hastalıkları ve osteoporoz riskini önemli ölçüde azalttığı ve kilo kontrolünde yardımcı olduğu bulunmuştur.

Yoğurt Nedir ve Nasıl Üretilir?

Yoğurt, sütün bakteriyel fermantasyonu ile üretilen popüler bir süt ürünüdür. Yoğurt yapmak için kullanılan bakterilere sütte bulunan doğal şeker olan laktozu fermente eden “yoğurt kültürleri” denir.

Yoğurt üretimi bir çeşit oksijensiz solunumdur ve yoğurt bakterileri solunum yaparken sütteki laktozu tüketerek, sütün yoğurda dönüşmesini sağlar.

Yoğurt her çeşit sütten üretilebilir. Yağsız sütten yapılanlar yağ içermez, buna karşılık tam yağlı olanlar tam yağlı yoğurt olarak adlandırılır.

Yoğurt Çok Zengin Bir Besin Kaynağıdır

Yoğurt, vücudunuzun temel ihtiyacı olan neredeyse her çeşit besin maddesini içerir. Yoğurdun içerdiği yoğun kalsiyum, sağlıklı dişler ve kemikler için olmazsa olmazdır. Sadece bir bardak yoğurt günlük kalsiyum ihtiyaçlarınızın% 49’unu sağlamaktadır.

Yoğurt B vitamini bakımından zengindir. Özellikle B12 vitamini ve riboflavin kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.

Bir bardak yoğurt aynı zamanda günlük fosfor ihtiyacınızın% 38’ini, magnezyum ihitiyacınızın % 12’sini ve potasyum ihtiyacınızın % 18’ini karşılar. Bu minerallerin kan basıncını, metabolizma ve kemik sağlığını düzenleme gibi kritik görevleri vardır.

Yoğurt Bol Miktarda Protein İçerir

200 gram (bir su bardağı) yoğurt 12 gram protein içerir ki günlük protein ihtiyacının ortalama dörtte biri kadardır.

Protein, enerji tüketiminizi ve gün boyunca yaktığınız kaloriyi artırarak metabolizmayı hızlandırır.

Yeterli proteinin alınması iştah kontrolü için de çok önemlidir, çünkü tokluk hissini sağlayan hormonların üretimini arttırır.

Bir çalışmada, aynı miktarda kalorili düşük proteinli aperitifleri yiyenlere kıyasla, yoğurt yiyenlerin daha az acıktığı ve akşam yemeğinde yaklaşık 100 kalori daha az tükettiği görülmüştür.

Yoğurt Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirebilir

Özellikle probiyotikler  açısından zengin doğal yoğurt düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Probiyotikler, viral enfeksiyonlardan bağırsak rahatsızlıklarına kadar geniş yelpazedeki pek çok sağlık problemine iyi geldiği bilinen bir gerçektir.

Ayrıca araştırmalar bazı durumlarda probiyotiklerin soğuk algınlığının süresini ve hastalık şiddetini azaltarak daha kısa sürede iyileşmeyi sağladığını da göstermektedir.

Yoğurdun bağışıklık sistemine bu denli yardımcı olmasını magnezyum , selenyum ve çinko minerallerini bol miktarda içermesiyle açıklayabiliriz.

Yoğurt Kemik Sağlığını Korur

Yoğurt, kalsiyum, protein, potasyum, fosfor dahil olmak üzere kemik sağlığını korumak ve iyileştirmek için çok kritik besin maddelerini doğal olarak içerir.

Bu vitamin ve minerallerin hepsi, kemiklerin zayıflamasıyla karakterize bir durum olan osteoporozun önlenmesinde çok etkilidir.

Osteoporozu olan bireylerin kemik yoğunluğu düşüktür ve kemik kırılması riski ile karşı karşıyadırlar.

Araştırmalar, yoğurt gibi süt ürünlerinin günde en az üç porsiyon tüketilmesinin kemik kütlesi ve dayanıklılığının korumasında yardımcı olduğunu göstermektedir.

Yoğurt Kalp Sağlığını Korur

Yoğurdun içerdiği doymuş yağların kalp hastalığına neden olmadığı ve kötü kolesterol seviyesini düşürdüğü bulunmuştur. Yoğurt, tüksek tansiyon ve obezite ile savaşarak kalbinizi koruyabilir. Yapılan araştırmalarda günlük olarak doğal yoğurt tüketenlerin kalp hastalıklarına yakalanma olasılığının düşük olduğu görülmüştür. 

Yoğurt İştah Kontrolünü Sağlar

Diyetlerine yoğurdu dahil edenlerin açlık krizi geçirmediği, uzun süre tok hissettiği ve daha çok yağ yaktığı bilinmektedir. Bunun bir nedeni yoğurdun içerdiği yüksek miktarda kalsiyum olabilir. Kalsiyum metabolizmayı hızlandıran bir mineraldir.

Bir araştırmada içerisinde yoğurdun da bulunduğu tam yağlı süt ürünlerini düzenli tüketenlerde obezite görülme olasılığının daha düşük olduğu görülmüştür.

Yoğurt Yüksek Tansiyon Riskini Azaltır

Yapılan bir araştırmada günde 2-3 porsiyon az yağlı yoğurt tüketenlerde yüksek tansiyon görülme olasılığının diğer insanlara göre %50 daha az olduğu görülmüştür.

Yoğurt tansiyona iyi geliyor, böylece başta kalp hastalıkları ve felç gibi tansiyonun neden olduğu diğer rahatsızlıkların da önüne geçiyor.

Yoğurt Diş Sağlığı İçin Faydalıdır

Yoğurdun içerdiği kalsiyum ve magnezyum diş minesinin yapısına katılır. Laktik asit diş çürümelerini engellemeye yardımcı olur ve ağız florasını korur.

Yoğurt Bağırsak Enfeksiyonlarına İyi Gelir

İshal ve diğer bağırsak enfeksiyonlarında yoğurdun içerdiği probiyotikler hızla iyileşmeyi sağlar ve bağırsakta enfeksiyona neden olan bakterilerin kısa sürede yok olmasına yardımcı olur.

Yoğurt Sinir Sistemine İyi Gelir

Yoğurttan 8 gram ağırlığında bir porsiyon potasyum, fosfor, riboflavin, iyot, çinko ve vitamin B5 (pantotenik asit) için önemli bir kaynaktır. Bu harika besin ayrıca, kırmızı kan hücrelerini destekleyen ve sinir sisteminizin düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olan B12 vitaminini içerir.  B12 yalnızca hayvansal ürünlerde bulunur. Sadece bir porsiyon yoğurt tüketerek günlük B12 ihtiyacınızın çoğunu karşılayabilirsiniz.

Yoğurt Sindirim Sistemine İyi Gelir

Yoğurt, sütün mayalanması ile elde edilen doğal bir yiyecektir. İçerdiği bazı bakteriler bağırsaklarda bulunan faydalı bakterilerle aynıdır ve bu nedenle sindirim sistemi sağlığına önemli katkı sağlar. Ayrıca içerdiği probiyotik bakteriler bağırsakları istenmeyen mikroorganizmalardan tamamen temizleyip arındırır. Yoğurt bağırsak kanserine yakalanma riskini de azaltır.

Yapılan araştırmalar yoğurdun yemek sonrası şişkinlikler ve karın ağrılarına da iyi geldiğini göstermektedir.

Yoğurt Cildi Güzelleştirir

Yoğurt hemen hemen tüm güzellik maskelerinde ana katkı maddesi olarak yer alıyor. Bunun nedeni güçlü bir antioksidan olması, cilt kırışıklıklarına ve siyah noktalara iyi gelmesi ve cildi parlatmasıdır.

Bal & Gül ve Yoğurt ile Yüz Maskesi

Malzemeler

  • 6-7 taze gül yaprağı
  • 2 çorba kaşığı organik gül suyu
  • 1 yemek kaşığı doğal yoğurt
  • 1 çay kaşığı çiçek balı

Hazırlanması

Bir kapta gül yapraklarını küçük parçalara ayırın ve gülsuyu, yoğurt ve bal ekleyerek iyice karıştırın. Cilde uygulayın ve en az 10 dakika bekletin, sonra durulayın.

Yoğurt Cildi Nemlendirir

Yoğurt cildinizi canlandırır, nemlendirir ve parlatır. Haftada 2-3 kez basit bir yoğurt maskesi hazırlayıp uygulayarak cildinizin ışıl ışıl görünmesini sağlayabilirsiniz. Laktik asit cildi pürüzsüz hale getirir ve ölü hücreleri temizleyip atar.

Yoğurt Güneş Yanıklarına İyi Gelir

Yoğurt içerdiği yüksek miktarda çinko sayesinde güneş yanıklarının oluşturduğu acı ve yanma hissinden kurtarır. Bir avuç organik yoğurt içine birkaç damla yatıştırıcı papatya uçucu yağ ekleyin. Bu karışımı güneş yanıklarının üzerine sürerek 10-15 dakika beklettikten sonra yıkayıp durulayın.

Yoğurt Akne ve Sivilcelerle Savaşır

Yoğurt doğal bir antifungaldır, mantar ve sivilceleri yok etmede oldukça etkilidir. Kaşıntı ve yanma hissinin olduğu bölgeye yoğurt uygulayın ve bir süre bekletin. Kaşıntı ve yanma hissinizden eser kalmadığını göreceksiniz.

ÖZET: Yoğurt en sağlıklı besinlerden biridir. Uzun ve sağlıklı bir ömür için mutlaka doğal yoğurt tüketmeye özen gösterin. Yoğurt kalp ve damar sağlığına oldukça iyi geliyor, hem tansiyonu düzenliyor hem de damar sertliğini azaltıyor. Ayrıca bağırsak ve mide kanseri gibi ölümcül hastalıklara karşı da vücudu koruyor. Kısaca, sağlıklı ve zinde bir hayat için günlük en az bir porsiyon yoğurt tüketmenizde büyük fayda var.

Kaynaklar

  • https://authoritynutrition.com/7-benefits-of-yogurt/
  • http://www.webmd.com/diet/features/benefits-of-yogurt#1
  • http://naturalremedyideas.com/yogurt-health-benefits/
  • http://www.eatthis.com/benefits-of-yogurt
  • http://www.organicauthority.com/delicious-beauty/5-skin-rejuvenating-treatments-using-yogurt.html

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir