Yeşil Çayın Faydaları

Neden Yeşil Çay?

Yeşil çay, belki de dünyadaki en sağlıklı içecektir. İçerisinde çok güçlü etkilere sahip antioksidanlar ve faydalı besinler bulunur. Yeşil çay binlerce yıldır tüm Asya’da güçlü bir bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır.

Yeşil çay kanser riskini düşürür, beyin fonksiyonlarını artırır ve yağların hızla erimesini sağlar.

Yeşil çayın siyah çaydan daha faydalı olmasının nedeni, işlenme şeklinin farklı olmasıdır. Siyah çayın işlenmesi sırasında fermantasyon gerçekleşirken, yeşil çayın işlenmesi sırasında fermantasyon yoktur.

Sonuç olarak, yeşil çay siyah çaydan farklı olarak, maksimum miktarda antioksidan ve poli-fenol bileşikleri içerir ve bu nedenle siyah çaya oranla çok daha faydalıdır.

Yeşil Çay Biyoaktif Bileşikler İçerir

Yeşil çay, basit yeşil bir sıvıdan daha fazlasıdır. Çay yapraklarındaki biyoaktif bileşiklerin birçoğu önemli miktarda faydalı besin içeren yeşil çaya dönüşür.

Yeşil çayın içerisinde güçlü antioksidanlar olan flavonoidler ve kateşinler gibi polifenoller bulunur. Bu maddeler vücuttaki serbest radikallerin oluşumunu azaltabilir, hücreleri ve molekülleri hasardan korur. Serbest radikaller yaşlanma ve kanser dahil her türlü hastalığa neden olan, vücuda olumsuz etki eden maddelerdir.

Yeşil çayda bulunan güçlü bileşiklerden biri de, çeşitli hastalıkları tedavi edici etkileri üzerinde araştırmalar yapılan antioksidan Epigallocatechin Gallate (EGCG) ‘dir. Bu maddenin yeşil çaya, tedavi edici özelliğini kazandıran en kuvvetli bileşik olduğu düşünülmektedir.

Zekayı Geliştirir

Yeşil çay sizi uyanık tutmaktan çok daha fazlasını yapar, yani sizi daha zeki biri yapabilir. Yeşil çayda bol miktarda kafein bulunur, kafein uyarıcı bir bileşiktir.

Gerçi kahve kadar kafein içermez, ancak kahvenin neden olduğu sinir bozucu yan etkileri de yoktur. Beyindeki kafein, nöronların harekete geçmesini sağlar ve dopamin ile norepinefrin gibi nörotransmitter maddelerin konsantrasyonunu artırır.

Kafein; mutluluk, uyanıklık, harekete geçme isteği ve hafıza gibi beyin fonksiyonlarını iyileştiren çok etkili bir maddedir.

Ancak … yeşil çay, kafeinden çok daha fazlasını içerir. Ayrıca, yeşil çay kan-beyin bariyerini geçebilen güçlü bir aminoasite (L-theaninin) de sahiptir ve dopamin miktarını ve beyindeki alfa dalgalarının sayısını artırır.

Çalışmalar, kafeinin ve L-theaninin sinerjik etkileri olabileceğini gösteriyor. Bu ikisinin kombinasyonu özellikle beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesinde çok etkilidir.

Kısaca L-theanin aminoasiti, kahveye oranla daha az miktarda kafein içerdiğinden dolayı, yeşil çay size kahveden daha hafif ve farklı bir aroma sağlar.

Yeşil Çay Yağ Yakımını Hızlandırır, Zayıflamaya Yardım Eder

Yağ yakıcı hangi tarife bakarsanız bakın, hangi diyet listesini uygularsanız uygulayın çok büyük ihtimalle içerisinde yeşil çaya yer vardır. Bunun nedeni basit.. yapılan çalışmalarda yeşil çay kullananların kullanmayanlara göre çok daha fazla yağ yaktığı ve toplamda daha fazla kilo verdiği görülmüştür.

Sağlıklı 10 erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, yeşil çayın, enerji tüketimini % 4 artırarak metabolizmayı hızlandırdığı görülmüştür.

Başka bir araştırmada, yeşil çayın yağ oksidasyonunu % 17 oranında arttırdığı; yani yağ yakma oranını ciddi miktarda arttırdığı görülmüştür.

Yeşil Çaydaki Antioksidanlar Çeşitli Kanser Türlerine Yakalanma Riskinizi Azaltır

Hücrelerin kontrolsüz bir şekilde  büyümesi kansere neden olur ayrıca kanser, dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir.

Oksidatif hasarın kanser gelişimine katkıda bulunduğu ve antioksidanların bu hasara karşı koruyucu etkilere sahip olduğu uzun zamandan beri bilinmektedir.

Yeşil çay en güçlü antioksidanları birlikte içerdiğinden oksidatif hasarları onarmaya yardım eder ve kanser oluşumunu en başından engellemeye yardım eder.

Göğüs Kanseri: Yeşil çay içen kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin %22 daha az olduğu bilinmektedir.

Prostat Kanseri: Bir çalışma yeşil çay içen erkeklerin prostat kanserine yakalanma olasılığının, yeşil çay içmeyenlere göre %48 daha az olduğu bulunmuştur.

Kolon Kanseri: Çinli kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada yeşil çay içen kadınların kolon kanserine yakalanma riskinin %57 daha az olduğu görülmüştür.

Yapılan çok sayıda bilimsel çalışma, düzenli olarak yeşil çay tüketenlerin kansere yakalanma oranlarının çok daha düşük olduğunu ortaya koymuştur.

Yeşil Çay, Tip II Diyabet Riskinizi Azaltır

Tip II diyabet, son birkaç on yılda epidemik oranlara ulaşan ve dünya çapında yaklaşık 300 milyon kişinin muzdarip olduğu bir hastalıktır.

Bu hastalık insülin direnci bağlamında kan şekeri seviyesinin yükselmesini veya pankreasın yeterli insülini üretememesi ile kendini gösterir.

Araştırmalar, yeşil çayın insülin hassasiyetini artırabileceğini ve kan şekeri seviyelerini düşürebileceğini göstermektedir.

Japonların yaptığı bir araştırmada, yeşil çayı içenlerde tip II diyabet gelişme riski % 42 daha düşük bulunmuştur.

Toplam 286.701 bireyle yapılan bir başka  araştırmaya göre, yeşil çay içenlerin diyabet olma riskinin % 18 daha düşük olduğu görülmüştür.

Yeşil Çay, Kalp ve Damarlara İyi Gelir

Kalp hastalığı ve felç dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklar, dünyadaki ölümlerin en büyük nedenleri arasındadır.

Çalışmalar, yeşil çayın bu hastalıklar için ana risk faktörlerinden bazılarını iyileştirebileceğini gösteriyor. Buna genel kolesterol, LDL kolestrol ve trigliseridler de dahildir.

Yeşil çay, LDL kolesterol parçacıklarını kalp hastalığına giden yolun bir parçası olan oksidasyona karşı koruyan, kanın antioksidan kabiliyetini önemli ölçüde artırmaktadır.

Risk faktörleri üzerindeki olumlu etkileri göz önüne alındığında, yeşil çay içenlerin kardiyovasküler hastalıklara yakalanma olasılığının % 31 daha düşük olduğu görülmektedir. 

Yeşil Çay Ömrünüzü Uzatabilir

Tabi ki hepimiz sonunda ölmek zorundayız. Ölüm hepimiz için kaçınılmaz bir son… Bununla birlikte, yeşil çay içenlerin kardiyovasküler hastalıklar ve kanser türlerine yakalanma riski çok daha düşük olduğu için, daha uzun yaşamamıza yardımcı olabileceği düşünülebilir.

40.530 Japon yetişkin üzerinde yapılan bir araştırmada, yeşil çayı çok içenler (günde 5 veya daha fazla bardak) 11 yıllık bir süre boyunca izlenmiş ve ölüm oranının çok düşük olduğu görülmüştür.

Yeşil Çay Beyin Fonskiyonlarını İyileştirir, Alzheimer ve Parkinson’dan Korur

Yeşil çay kısa vadede beyin fonksiyonlarını iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda yaşlanmaya bağlı olarak beyninizde meydana gelen fonksiyon kayıplarını da engeller.

Alzheimer hastalığı, insanlardaki en yaygın görülen nörodejeneratif hastalıklardan biridir. Parkinson hastalığı ise ikinci sırada görülen nörodejeneratif  hastalıktır ve beyinde bulunan dopamin üreten nöronların ölümü ile birlikte seyreder.

Bir çok çalışma, yeşil çaydaki kateşin bileşiklerinin, nöronlar üzerinde çeşitli koruyucu etkilere sahip olduğunu ve Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına yakalanma riskini potansiyel olarak düşürdüğünü göstermektedir.

Yeşil Çay Genç Kalmanıza Yardımcı Olur

Yeşil çay kırışıklıkları engeller, yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır. Aslında bu şaşılacak bir durum değil. Yeşil çay içerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde cildi toksinlerden temizleyip arındırır ve güneşin zararlı etkilerini azaltır. Yeşil çayı pamuklu çubuk yardımıyla yüzünüze sürebilirsiniz. Maksimum fayda için bunu sabah akşam tekrarlamanızda fayda var.

SONUÇ: Yeşil çay çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır, kanseri önler ve pek çok kronik hastalığın önüne geçer. Yeşil çay içenler içmeyenlere göre daha uzun yaşamaktadır bunun nedeni ölümcül hastalıklara yakalanma risklerinin daha düşük olmasıdır.

Makalemizi sosyal medya üzerinde paylaşarak daha fazla insanın faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak:

https://authoritynutrition.com/top-10-evidence-based-health-benefits-of-green-tea/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir