Tereyağının Faydaları

Tereyağının faydaları nelerdir? Tereyağı yemek kolesterolü yükseltir mi? Neden her gün az da olsa tereyağı tüketmek faydalıdır gibi soruların cevabını birlikte araycağız. Bu yazımızda tereyağı hakkında bugüne dek söylenen pek çok şeyin yanlış olduğunu da öğrenebileceksiniz.

Öncelikle şunu belirtlelim, faydalı olan tereyağı çayırda beslenen ineklerin veya koyun, keçi gibi sağmal hayvanların sütünden elde edilendir. Süt yemi, GDO veya diğer sanayi tipi beslenen hayvanların sütünden yapılan tereyağında bu etkileri görmeniz mümkün değildir.

1 Yemek Kaşığı (14 gram) Doğal Tereyağının Besin Değerleri

  • 100 kaloridir
  • 11 gram yağ içerir (trans yağ oranı sıfırdır)
  • 30 mg kolesterol içerir
  • 0.4 mg E vitamini
  • 0.8 mcg K vitamini içerir

Gördüğünüz gibi tereyağı sağlıklı bir doymuş yağ çeşididir. Belki tereyağı size protein ve karbonhidrat sağlamaz, ancak zararlı bir yağ ve trans herhangi bir bileşik de içermez.

Çimde Beslenen İneklerden Elde Edilen Tereyağının Faydaları

1) Tereyağı Antienflamuar Etkilere Sahiptir

Tereyağında bulunan sübirik asit adlı madde, yaraların hızla iyileşmesine ve vücuttaki yangının azalmasına yardımcı olur. Ayrıca ağrıları dindirir. Eğer vücüdunuzda bir hastalık, iltihap veya ödem varsa doğal organik tereyağını diyetinize eklemeyi düşünebilirsiniz. Çünkü iltihaplanma hemen hemen tüm hastalıkların kökenini oluşturmaktadır.

2) Tereyağı Kalp ve Damar Dostudur

Epidemiyoloji dergisinde yayınlanan çalışmada, tereyağının ve margarinin kardiyovasküler hastalıklar üzerindeki etkileri incelendi. Araştırmacılar margarin tüketimini koroner kalp hastalığı riskini artırdığını, tereyağı alımının ise koroner kalp hastalığı oluşumu ile alakalı olmadığını kanıtladılar.

2010 yılında Avrupa Klinik Beslenme Dergisinde yayınlanan diğer bir 16 yıllık prospektif çalışma, süt ürünlerinin veya ilgili besinlerin alınmasının kardiyovasküler hastalık (KVH) nedeniyle ölümle bağlantılı olup olmadığını değerlendirdi. Araştırmacılar, genel olarak süt ürünlerinin alımının CVD veya kanserden ölenlerle ilişkili olmadığını bulmuşlardır. Süt ürünlerinden oldukça düşük yağ alımı yapan deneklere kıyasla, yüksek alım yapan (ortalama alım 339 gram / gün) katılımcılar, kalsiyum alımı ve diğer değişkenler için gerekli ayarlamanın yapılmasının ardından kalp damar hastalıklarından ölüm riskinin oldukça düşük olduğu gözlenmiştir.

3) Doğal Tereyağı Harika Bir A Vitamini Kaynağıdır

Tereyağından aldığımız pek çok yararlı vitaminden biri, vücudumuz için çok çeşitli işlevlere sahip olan A vitaminidir. A vitamini üreme, görme ve diğer fonksiyonların sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için gerekli bir vitamindir.

4) Tereyağı Yüksek Oranda CLA (Konjuge Linoleik Asit) İçerir

CLA, vücudun kas kütlesini artırıp, yağ kütlesini azaltmaya yarayan çok değerli bir organik bileşiktir. Ayrıca çeşitli kanser türlerine karşı da vücudu koruyabilir.1999 yılında yapılan bir araştırmada, çim beslenen ineklerin, CLA düzeylerinin çok yüksek olduğu bulundu.

5) Tereyağı Faydalı Kolesterol (HDL) yi Artırmaktadır

Kolesterol aslında vücudun normal fonksiyonu için gerekli olan bir besin maddesidir. Hücre zarı , üreme, hormonların yapısının düzenlenmesi gibi kritik fonksiyonları bulunur. Tek başına sadece 1 yemek kaşığı tereyağı günlük iyi kolesterol ihtiyacımızı karşılarken kandaki kötü kolesterol miktarını artırmamaktadır.

Biliyorum, insanlar genelde tereyağının olumsuz özelliklerinden bahsediyorlar.. Kolesterolü yükselttiğini söylüyorlar. Bu kısmen doğru.. fakat bilmedikleri şey şu, tereyağı faydalı olan kolesterolü artırmaktadır ve eğer bu kolesterol yeteri kadar alınmaz veya kanda yeteri kadar bulunmazsa kanser başta olmak üzere çeşitli hastalıklara kapı aralanabilir.. Bunu unutmayın.

6) Tereyağı Cildi Güzelleştirir

Tereyağının en önemli faydalarından biri de cildi gençleştiriğ güzelleştirmesidir.Haftada iki kez bir tatlı kaşığı tereyağı ile balı karıştırıp cildinize uygularsanız bir süre sonra cildiniz nemlenir ve yumuşacık olabilir.


Kaynaklar

  • https://draxe.com/grass-fed-butter-nutrition/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir