Tatlı Badem Yağının Faydaları ve Kullanımı

Genel anlamda yağlar, sağlık açısından fazla tüketimi doktorlar tarafından önerilmeyen besinlerdir. Buna rağmen, eski dönemlerden beri kullanılan, tedavi edici etkisi denemeler sonucunda kanıtlanmış yağlar da bulunmaktadır.

Kastettiğimiz, yemeklerde ve hamur işlerinde kullanılan sıvı ile katı yağlar değil, çeşitli hastalıkların doğal yollarla tedavisi için, belirli miktarlarda tüketilmesi uygun olan bitkisel yağlardır. Tatlı badem yağı, bu yağlardan birisidir.

Bademin sağlık için faydaları düşünülürse, tatlı badem yağının da önemi anlaşılır. Bademin içindeki çekirdeğin, vitaminlerinin kaybolmaması açısından soğuk pres yöntemi kullanılarak ezilmesi, yağının çıkarılması ve hiçbir kimyasal işleme tabi tutulmadan kullanıma sunulması, tatlı badem yağının faydalı bir yağ olduğunu ispatlamaktadır.

 Tatlı badem yağının faydaları

1) Tatlı badem yağı, E vitamini açısından zengindir. İçerdiği vitamin ve minerallere göre tatlı badem yağı, diğer bitkisel yağlara oranla insan sağlığı için çok daha faydalıdır. E vitamini haricinde, bol bol da protein içerir. Omega-3, potasyum ve fosfor içeriği de, sağlıklı yaşamayı sağlayacak derecede fazladır.

2) Tatlı Badem Yağı Kalp hastalıklarını önler: Sağlıklı bir kalp için, başta badem ve ceviz gibi günlük olarak tüketilmesi gereken kuruyemişler vardır. Tatlı badem yağı da, badem kadar faydalıdır. Folik asit ve potasyum içeren badem yağı, kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını önler.

3) Tatlı Badem Yağı Bağışıklık sisitemini güçlendirir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve vücudun dirençli olması için, günlük birçok vitamine ihtiyacı vardır. Protein, zinde bir vücut için en gerekli vitaminlerdendir. Tatlı badem yağında bol miktarda bulunan protein, bağışıklık sistemini güçlendirir. Dolayısıyla, enfeksiyonel ve bakteriyel hastalıklara yakalanma riskini düşürür.

4) Tatlı Badem Yağı Sindirim sistemini düzenler: Tatlı badem yağının müsli özelliği vardır. Bu da, kabızlık sorununun yaşanmasını önler, sindirim sistemi fonksiyonlarını düzene sokar. Obez olanların düzenli olarak tüketmesi, bağırsakların çalışmasına bağlı olarak kilo vermeyi sağladığından, önerilmektedir.

5) Hafızayı kuvvetlendirir: Bilindiği üzere proteinin, hafızayı güçlendirmede olumlu etkileri vardır. Omega-3 ve diğer vitaminler açısından zengin olan tatlı badem yağızihinsel fonksiyonları düzenler, hafızayı ve algılamayı güçlendirir. Dikkat eksikliğini de giderir.

6) Toksin attırır: Tatlı badem yağı, metabolizmanın düzenli çalışmasındaki etkilerine bağlı olarak, toksin attırıcı özelliktedir. Vücuttaki zararlı maddelerin safra yoluyla dışarı atılmasını ve vücudun temizlenmesini sağlar.

7) Ağrı kesici özelliği vardır: Günlük hayatta birçok kişi, çeşitli sebeplere bağlı olarak kas ve eklem ağrılarından şikayetçidir. Romatizmal ağrıların görüldüğü kesim de oldukça fazladır. Tatlı badem yağı, kasları gevşetir ve rahatlatarak ağrıları ortadan kaldırır.

8) Kemik gelişimi için faydalıdır: Özellikle bebeklik çağında tatlı badem yağı, kemik gelişimini destekleyici özelliktedir. Yetişkinlerin kemik sağlığı için de faydalı olan tatlı badem yağı, doğal bir vitamindir.

9) Dolaşımı düzenler: Tatlı badem yağı, kan dolaşımını düzenler ve vücut metabolizmasının dengeli olarak çalışmasını sağlar.

10) Cilt için faydalıdırTatlı badem yağı, cildi besler, gözeneklerin hava almasını sağlar. Aynı zamanda, cildi ölü deriden arındırır, cilt deformasyonlarını tedavi eder. Kırışıklık başta olmak üzere, yaşlanmanın cilt üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırır.

11) Saçlar için faydalıdır: Tatlı badem yağı, saçlar için çok faydalıdır. Saç derisini besleyerek, saç diplerinin hava almasını sağlar. Saçlara parlaklık ve canlılık kazandırır. Kepek önleyici etkisi olduğu gibi, saçların sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzamasında da etkisi vardır. Kirpikler için de faydalıdır. Kaş ve kirpik dökülmesi sorunu yaşayanlara, her gün düzenli olarak sürülmesi önerilmektedir.

12) Tırnakları güçlendirmek için faydalı bir bakım ürünüdür: Gün içinde farklı aktivitelere bağlı olarak yıpranan tırnaklara, tatlı badem yağı ile, gerek duyduğu bakım yapılabilir. Her gün ellere tatlı badem yağı ile masaj yapılırsa, tırnaklar güçlenir.

13) Kansere karşı koruyucudur: Tatlı badem yağı, vücut için gerekli birçok vitamini içermesinden dolayı, çeşitli hastalıkların oluşumunu önlemektedir. Kanser de bu hastalıklardan birisidir. Badem yağı, vücudu güçlendirerek, kansere neden olan hücreleri öldürür. Eğer kanser hastalığı oluşmuşsa da, tedavi edilmesinde etkilidir.

Tatlı badem yağının kullanımı

Tatlı badem yağı, dahili veya harici olarak kullanılabilir. Çok faydalı ve tamamen doğal bir yağ olduğu için herhangi bir zararı yoktur. Tabi ki yine de ölçüsünde kullanılması gerekmektedir. Vücut sağlığı için dahili, saç ve cilt sağlığı için harici kullanımı önerilmektedir. Dahili kullanımı, doğrudan içilerek veya günlük salata, sos ve yemeklere gerekli miktarlarda katılarak yapılabilir. Direk içemeyenler, sulandırarak içebilir. Harici kullanımı içinse, cilde ve saçlara masaj yaparak ugulanma şeklindedir. Ayrıca, cilt için daha faydalı olması açısından tatlı badem yağı, bazı sağlıklı ürünlerle karıştırılarak da maske şeklinde cilde uygulanabilir. Bal, zeytinyağı, yumurta, yoğurt, avakado ve hint yağı ve tatlı badem yağının karıştırılmasıyla hazırlanacak cilt maskeleri, cildin yumuşaklık ve canlılık kazanmasını sağlayacaktır.

Tatlı badem yağının zararları var mıdır? 

Tatlı badem yağı, bademin çekirdeğinden herhangi kimyasal bir müdahalede bulunulmadan ayrılmasıyla elde edildiği için, oldukça sağlıklıdır. Ancak, herşeyin bir ölçüsü vardır. Sağlıklı da olsa, gereken miktarların üzerinde tüketilmesi, bazı yan etkilere yol açabilir. Ağız yoluyla tüketilmek istendiğinde, günlük tüketim miktarı, bir çay kaşığını geçmemelidir. Bazı kişilerin çeşitli hastalıkları ve özel durumları olabilir. Bayanlar için özel bir dönem olan hamilelik döneminde, bitkisel yağların kullanımı sakıncalı olabilir. Doktor bilgisi olmadan hamilelerin tüketimi önerilmemektedir. Bebekler için kullanılacak badem yağı, mutlaka suyla seyreltilmelidir.

Tatlı Badem Yağının Cilt ve Saçlar İçin Faydaları

En çok Asya ve Orta Doğu’da yetiştirilen badem ağaçlarının meyvelerinden elde edilen tatlı badem yağı, açık sarı renkli bir yağdır. Özellikle Akdeniz ve Uzak doğu Asya’da cilt ve saç problemlerinin tedavisinde kullanılan popüler bir yağdır.

Tatlı badem yağı, güzellik ve sağlık alanında yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Antik Mısır’da cildin güzelleşmesi için kullanıldığı bilinen tatlı badem yağı, cildi ve saçları canlandırır. Saç ve cilt problemlerinin giderilmesinde kullanılan bu yağ, saçların uzamasını hızlandırır, saç dökülmesini durdurur, cildi güzelleştirir.

Tatlı badem yağı, E vitamini, doymamış yağ asitleri, proteinler, potasyum ve çinko açısından oldukça zengindir. Diğer vitamin ve mineralleri de içeren bu yağ, kalp sağlığına ve cilde oldukça faydalıdır.

1. Cildi yumuşatır ve yatıştırır.

Tatlı badem yağı, hipoalerjenik bir yağdır. Tüm cilt tiplerine uygundur. Bebek cildinde güvenle kullanılabilen bu yağ, masaj yağı olarak en çok kullanılan yağlardan biridir. Banyodan sonra cilt yağı olarak sıkça kullanılır. Tatlı badem yağı, cildi yumuşatır, nemlendirir ve cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

Birçok cilt bakım yağının etken maddesi olan tatlı badem yağı, yüksek oranda E vitamini içerir. Güçlü bir antioksidan olan E vitamini, yaşlanma etkilerine ve güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildi korur.

2. Cildi parlatır ve cilde kusursuz bir görünüm verir.

Cilde sürüldüğünde deri hücreleri tarafından hızla emilen tatlı badem yağı, bol miktarda E vitamini içerir. Düzenli olarak kullanıldığında cildi besleyerek güzelleştirir. Cilde parlak bir görünüm kazandırır. Cildin esnekliğini korumasına yardım eder. Aynı zamanda cildi güneş ışınlarına, soğuk havanın ve rüzgârın etkilerine karşı korur.

3. Tatlı Badem Yağı Ciltteki kızarıklıkları giderir.

Çeşitli kimyasal maddelerden ve sürtünmeden kaynaklanan cilt kızarıklıkları, çocuklarda yaygın olarak görülen bir problemdir.  Doktorlar genellikle bu problemin giderilmesi için çinko minerali içeren kremler önerir. Çinko, deri tahrişlerini hızla gidererek deriyi iyileştiren bir mineraldir.

Piyasada satılan çinko içerikli ürünlerin hepsi, koruyucu maddeler içerir. Bu kimyasal maddeler, tahriş olmuş cildi daha da kötü bir hale getirebilir. Tatlı badem yağı yüksek oranda çinko içerdiği için cilt kızarıklıklarını ve tahriş olmuş deriyi hızla iyileştirir. Ayrıca piyasada satılan pahalı bakım ürünlerine göre çok daha ekonomiktir.

Özellikle çocuk bezleri, cilt kızarıklığına yol açar ve cildin tahriş olmasına neden olur. Böyle durumlarda kullanılabilecek en uygun yağ, tatlı badem yağıdır. Tatlı badem yağı tahriş olmuş bölgeyi rahatlatarak yumuşatır, kaşıntıyı ve kızarıklıkları giderir. Tatlı badem yağı, zararlı herhangi bir madde içermediği için çocuklarda ve bebeklerde güvenle kullanılabilir.

4. Tatlı Badem Yağı Yaşlanma etkilerini geciktirir.

Tatlı badem yağı, düzenli olarak kullanılırsa yüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü hafifletir. E vitamini gibi güçlü antioksidanlar içeren tatlı badem yağı, cildin kolajen yapısına etki ederek kırışıklıkları azaltır.

Tatlı badem yağı, aynı zamanda Omega 3 yağ asitleri açısından oldukça zengin bir yağdır. Omega 3 yağ asitleri cildi nemlendirerek besler, cilt tonunu dengeler.

Cilt kozmetiği alanında yapılmış bir çalışmada farelere yaşlanma etkileri oluşturabilmek için, iki hafta boyunca UV ışınları verilmiş, iki haftanın sonunda oluşan deri hasarlarının, deride oluşan çizgilerin ve lekelerin, tatlı badem yağı uygulanmış farelerde iyileştiği görülmüştür. Bu çalışmayla, tatlı badem yağının yaşlanma etkilerini geciktirerek cildin genç kalmasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

5. Tatlı Badem Yağı Saç dökülmesini önler.

Her gün ortalama 60 ile 100 arasında saçımız dökülür ve yenilenir. Ancak dökülen saç miktarı, yenilenen saç miktarından fazla olduğunda saçlarımız azalmaya başlar. Saçların normalden fazla dökülmesinin çeşitli nedenleri olabilir. Hormon dengesizliği, stres, yetersiz beslenme ve hava kirliliği gibi nedenlerden dolayı saç dökülmesi yaşanabilmektedir.

Magnezyum eksikliği saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Tatlı badem yağında yüksek oranda bulunan magnezyum, saçları ve saç köklerini besleyerek güçlendiren bir mineraldir. Tatlı badem yağı, düzenli olarak kullanıldığında saç dökülmelerini önler, dökülen saçların yerine yenilerinin çıkmasını sağlar.

6. Tatlı Badem Yağı Egzama ve sedef hastalığına iyi gelir.

Tatlı badem yağı, egzama ve sedef hastalığında görülen cilt kuruluğunu ve kaşıntıyı gidererek cildi yumuşatır. Aynı zamanda antiseptik özellikler içeren tatlı badem yağı, cildin mikrop kapmasını önler ve cildi nemli tutar. Hipoalerjenik bir yağ olduğu için ciltte iritasyona neden olmadan bakım sağlar.

7. Tatlı Badem Yağı Saçları besler.

Tatlı badem yağı, saça sürülerek uygulandığında saçları ve saç köklerini besleyerek saçları güçlendirir. Saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Saç derisindeki ölü deriyi uzaklaştırarak kepek problemini giderir.

Hava kirliliği, kimyasal saç bakım ürünleri ve yüksek ısı saçların yıpranarak cansızlaşmasına neden olur. Tatlı badem yağı haftada bir kez saçlara uygulandığında saçların daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Tatlı Badem Yağı Saçlara Nasıl Uygulanır?

1. Saçlarınızı ıslatarak nemlendirin ve sık uçlu bir tarakla tarayın.

2.  Badem yağını mikrodalgada 10 saniye ısıtın. İçinde kaynamış su olan bir kabın içinde 5-7 dakika bekleterek de ısıtabilirsiniz.

3.  Isısı elinizi yakmayacak dereceye ulaştığında, avuçlarınıza döküp saç diplerinize masaj yaparak yedirin.

4. Saçlarınızı geniş uçlu bir tarakla saç köklerinden uçlara doğru tarayın ve badem yağını saç uçlarınıza da sürün.

5. Saçlarınızı bir bone veya havluyla kapatın ve bir saat bekleyin. Eğer saçlarınız çok kuru ve cansızsa bir gece boyunca saçınızda bekletmelisiniz.

6. Saçlarınızı şampuanla yıkayarak durulayın.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir