Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları ve Kalorisi

Tam buğday ekmeğinin tüketiminin ne kadar sağlıklı olduğunu hemen hemen hepimiz biliyoruz. Beslenme uzmanları tarafından sıklıkla önerilen tam buğday ekmeğinin yüksek oranda lif içermesi ve kalori miktarının oldukça düşük olması nedeniyle beslenme listeleri içerisinde mutlaka olması gereken besinler arasında yer alıyor.

Ülkemizde beyaz ekmek tüketimi oldukça fazla olsa da tam buğday ekmeğinin besin değerinin oldukça yüksek olması ve vücut açısından çok faydalı olması nedeniyle tam buğday ekmeği daha değerli bir hale gelmektedir.

Tam buğday ekmeği diyet listeleri içerisinde mutlaka olan besinlerden birisidir. Kalori miktarının düşük olması ve uzun süre tokluk hissi vermesinin yanında içerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile de vücudun günlük besin ihtiyaçlarını fazlası ile karşılıyor. Bu anlamda da oldukça besleyici olduğu için uzmanların beyaz ekmek yerine önerdiği önemli bir gıdadır.

Tam Buğday Ekmeğinin Kalori Miktarı ve Besin Değeri

Tam buğday ekmeği karbonhidrat bakımından oldukça zengin bir besindir. Bunun yanında yüksek oranda besin lifi içerir. İçerisinde kalsiyum, folik asit, K vitamini, B vitamini ve çeşitleri, potasyum, demir, manganez ve daha birçok bileşeni bulundurur.

Tam buğday ekmeğinin kalori miktarı 1 dilim yani 25 gram ekmekte 64 kaloridir. Diyet yapanlar için oluşturulan listeler içerisinde ekmek miktarı dilim olarak belirlenmektedir. Diyet listelerinde günlük alınması gereken kalori miktarı belirlenmiştir. Bu nedenle belirlenen kalori miktarını geçmemek için size önerilen miktarda ekmeği tüketmelisiniz. Tam buğday ekmeğinin kalori miktarı düşük olsa da fazla tüketimi kilo alımına neden olabilir.

1 dilim (25 gr) tam buğday ekmeğinin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile besin değerleri şu şekildedir.

 • Karbonhidrat 12 gr
 • Besin lifi 2 gr
 • B1 vitamini 0.1 mg
 • B2 vitamini 0.1 mg
 • B3 vitamini 1,3 mg
 • E vitamini 0,1 mg
 • K vitamini 2,2 mcg
 • Folik asit 14 mcg
 • Kalsiyum 30 mg
 • Demir 0,7 mg
 • Magnezyum 23 mg
 • Fosfor 56,6 mg
 • Potasyum 69,4 mg
 • Sodyum 132 mg
 • Çinko 0,5 mg
 • Bakır 0,1 mg
 • Manganez 0,6 mg
 • Selenyum 11,3 mcg

Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları

 1. Sindirim sistemi üzerinde etkilidir: Tam buğday ekmeğinin lif bakımından zengin olması sindirim sistemi üzerinde etkili olmasına yardımcı olmaktadır. Lifli besinlerin tüketimi ile bağırsakların daha rahat çalışması sağlanarak yaşanabilecek kabızlık gibi sorunların önüne geçilmiş olunur.

Tam buğday ekmeği içerisinde bulunan rüşeymi ve kepek kısmı içerisinde bulunan lif bağırsakların rahatlamasına yardımcı olur. Bu nedenle günlük beslenme listesi içerisine tam buğday ekmeğinin eklenmesi yaşanan sindirim sistemi sorunlarını ortadan kaldırır. Özellikle diyet yapanların sıklıkla yaşadığı kabızlık sorunu bu şekilde lifli besinler ile beslenme ile ortadan kaldırılabilir.

 1. Kolesterolün dengede kalmasını sağlar: Tam buğday ekmeği, içerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile iyi bir dengeleyici durumundadır. Özellikle kötü kolesterolü yüksek olanlar düzenli olarak tüketecekleri tam buğday ekmeği ile kolesterol seviyesini düşürebilirler.
 2. Glisemik İndeksi düşük olduğu için uzun süre tokluk sağlar: Tam buğday ekmeğinin karbonhidrat oranı yüksektir. Ama glisemik indeksi oldukça düşüktür. Karbonhidrat oranı yüksek olan diğer gıdalar gibi kan şekerinin yükselmesine neden olmaz. Bu sayede de kişiye uzun süre tokluk hissi verir. Bunun yanında kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmediği gibi kan şekerinin dengede kalmasını da sağlar.

Tam buğday ekmeği bu şekilde kan şekerini yükseltmeyip, uzun süre tokluk hissi verdiği için mutlaka diyet listeleri içerisinde yer alarak kişilerin zayıflamasına yardımcı olur.

 1. İçeriğinde birçok vitamin ve mineral bulunur: Tam buğday ekmeği beyaz ekmeğe göre daha az işlendiği için vitamin ve mineral oranı oldukça yüksektir.
 2. Kilo vermeye yardımcı olur: Yukarıda saydığımız bütün faydalar aslında tam buğday ekmeğinin diyet listeleri içerisinde neden yer aldığını açıklıyor diyebiliriz. Tam buğday ekmeğinin içerisinde yüksek oranda lif olması, kan şekerini yükseltmemesi, uzun süre tokluk hissi vermesi ve içerisinde bulunan vitamin ve mineraller onu sağlıklı bir besin yaparak diyet listeleri içerisinde yer almasını sağlamıştır.
 3. Yüksek tansiyon hastaları için faydalıdır: Tam buğday ekmeği içerisinde bulunan lif, potasyum, demir, folat, selenyum ve diğer mineraller yüksek tansiyonu düşürüp dengede kalmasına yardımcı olur. Tam buğday ekmeği tansiyonu düşürdüğü için ve kolesterolün dengede kalmasını sağladığı için dolaylı olarak da kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir