Süt İçmenin Faydaları

Süt, tartışmasız, en sağlıklı içeceklerden biridir. Kalsiyum deposudur, kemik ve diş sağlığı için çok faydalıdır.

Faydalı süt, organik olan ve yem yerine otla beslenen inek sütüdür.

1) Süt Kalsiyum Deposudur, Kemik ve Dişlere İyi Gelir

Kalsiyum, kemik ve dişlerin yapısına katılır, sertlik ve sağlamlık verir. Süt çok iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Her yaştan insanın kemik ve diş sağlığını korumak için mutlaka belli miktarda kalsiyum alması gerekir. Süt ürünleri olan yoğurt ve peynir de benzer şekilde bolca kalsiyum içerir, eğer süt sevmiyorsanız bu şekilde de tüketebilirsiniz.

2) Süt Boyu Uzatır

Süt büyüme hormonu sentezini artırır, ergenlik döneminin sonuna kadar kemiklerin uzamasını hızlandırarak boyun uzamasına yardımcı olur. Çocuklarınıza bol miktarda süt içirin, hem uzun boylu hem de daha sağlıklı olurlar.

3) Süt Cildi Güzelleştirir

Sütte bulunan bazı aminoasitler ve vitaminler cildin genç ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Sivilce izlerini yok eder. 4 yemek kaşığı süt ile bir yemek kaşığı balı karıştırarak yüzünüze maske yapın. 30 dakika bu şekilde beklettikten sonra yıkayıp durulayabilirsiniz. Ayrıca süt ve bal karışımı cildin kurumasını ve çatlamasını önler.

4) Süt Kalp Krizine Karşı Koruma Sağlar

Kalsiyum sadece kemik sağlığı için değil, kalp damar sağlığı için de çok faydalı bir mineraldir. Günlük düzenli olarak kalsiyum alımının kalp krizi riskinin düşmesi ile ilişkisi arasında çok sayıda bilimsel çalışma mevcuttur. Süt, tansiyonu düşürür ve hipertansiyondan korur. Bu da kalp hastalıkları, ve felç riskinizi azaltır.

5) Süt Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Bir araştırmada diyetlerine sütü dahil edenlerin, sütü dahil etmeyenlere göre daha çok kilo verdiği kanıtlanmıştır. Bunun nedeni, sütün çok iyi bir protein ve kalsiyum kaynağı olmasıdır. Kalsiyum ve protein metabolizmayı hızlandırır, tok tutar ve kan şekerinin aniden yükselmesini engeller.

6) Süt, Kaslarınızı Geliştirir

Süt saf ve doğal protein kaynaklarından biridir. Eğer egzersiz yapıyorsanız, kas gelişiminizi destekler ve kısa sürede adelelerinizin belirginleşmesine yardımcı olur.

7) Süt, Mide Ekşimesine İyi Gelir!

Eğer yemek sonrası bir hazımsızlık veya mide yanması (ekşimesi) problemi yaşarsanız, aklınızda bulunsun bir bardak süt içmeniz yeterlidir.

8) Süt Hastalıklarla Savaşmanıza Yardımcı Olur!

Süt bağışıklık sistemini güçlendirir, enerji verir ve hastalıklara karşı direncinizi artırır. Her gün düzenli olarak süt içenlerin hastalığa yakalanma olasılığı çok düşüktür.

Keçi Sütünün Faydaları

Keçi sütü özellikle kansere karşı çok etkilidir. İçerdiği antioksidanlar kansere karşı koruma sağlar, eğer kanser dokusu oluşmuşsa kanser hücrelerinin sayısını azaltır, tümör gelişimini yavaşlatır.

Sütün Zararları

Sütün bilinen hiçbir zararı bulunmamaktadır. Bununla birlikte, özellikle yağlı sütün kolesterol problemi olanlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmez. Yağsız veya yarım yağlı süt hem düşük kalorilidir hem de genel kolesterol değerini yükseltmez.

Kaynaklar

  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/animal-product/milk.html
  • http://www.fitday.com/fitness-articles/nutrition/healthy-eating/6-health-benefits-of-milk.html
  • http://www.lifehack.org/articles/lifestyle/10-benefits-milk-that-you-never-knew-even-when-you-drink-every-day.html
  • http://www.healthyeating.org/Milk-Dairy/Health-Benefits-of-Milk.aspx

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir