Siyah (Bitter) Çikolatanın Faydaları

Biliyorum çikolata deyince aklınıza sağlıksız, yağlı ve margarinle dolu bir kanserojen besin geliyor. Ama bu çok da doğru değil. Eğer doğru çikolatayı alıp tüketmeyi bilirseniz çikolata da çok faydalı..

Burada siyah çikolatadan söz ediyorum.. Yani bitter çikolata.. Normal çikolata ne kadar zararlıysa, bitter çikolata da o kadar faydalı.. Bu yazımızda siyah çikolatanın sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerinden bahsedeceğim..

Dünya genelinde senede 75 milyar doların sadece çikolata tüketimi için harcandığını biliyor muydunuz? Çikolata büyük bir pazar ve insanlar çikolata yemeyi seviyor.. Ülkemizde kişi başına çikolata tüketiminin 2.5 -3 kg olduğu tahmin edilmektedir.

Şunu baştan söyleyeyim, yüksek oranda şeker içeren iyice işlenmiş ve margarinle dolu olan çikolatanın faydasından çok zararı vardır. Hatta kanserojendir diyebiliriz.

Çikolatanın sağlık yararları kakao oranı %60 ın üzerine çıktığında söz konusu olmaya başlar. Kakaoda bulunan yüksek kaliteli antioksidanlar yaşlanmayı geciktirir, cildin taze ve genç görünmesine yardımcı olur ayrıca kansere karşı da koruyucudur.

Bir kalp doktorunun dediği gibi eğer kalbiniz için faydalı bir atıştırmalık arıyorsanız en iyi seçim bir parça bitter çikolata yemektir.

Bitter Çikolata Serbest Radikallerin Zararına Karşı Vücudunuzu Korur

Serbest radikaller özellikle oksijenli solunum sonrası ortaya çıkan bir takım hastalık yapıcı moleküllerdir. Gün boyunca pek çok kimyasala maruz kalıyoruz özellikle bunların etkilerine karşı korunmak için bir parça siyah çikolata yemek akıllıca olacaktır.

Antioksidanlar çeşitli vitaminler, mineraller ve fitokimyasallardan meydana gelir. Siyah çikolatada çok yüksek oranda antioksidan bulunur bu yüzden en çok antioksidan içeren 10 besinden biridir.

Bitter Çikolata Kansere Karşı Koruyucudur

Belki inanmakta zorluk çekeceksiniz ama bitter çikolatanın en önemli faydalarından biri kanserle mücadele yeteneğidir. Aslında bunda şaşılacak bir durum yok. Zira siyah çikolata en çok anti oksidan içeren besinlerin başında gelmektedir. Antioksidanlar serbest radikallere karşı savaşır ve kanser oluşumuna yol açabilen bu molekülleri tamamen etkisiz hale getirirler.

Siyah Çikolata Kalp Sağlığı İçin Faydalıdır

Siyah çikolatada bulunan flavanonlar damar sertleşmesini ve damar içlerinde kolesterole bağlı oksidasyon sonucu plak oluşumunu yavaşlatır. Hatta çoğu durumda engeller.. 20000 kişinin katıldığı bir bilimsel çalışmada sürekli siyah çikolata yiyenlerin kalp hastalığı geliştirmediği gözlenmiştir.

Kolesterolü Düşürür

Siyah çikolatada bulunan oleik asit kan yağlarını azaltır ve kolesterolü düşürür. Kolesterol damarların sertleşmesine ve tıkanmasına yol açabilen çok ciddi bir sağlık problemidir.Özellikle 45 yaşın üzerindeki erkeklerde yaygın olarak görülen bu sorundan korunmak için düzenli egzersizin yanında her gün bir parça siyah çikolata yenilebilir.

Siyah Çikolata Kan Şekerini Dengeler

Bu tatlı besinin kan şekerini dengeleyebileceğini düşünmüyor olabilirsiniz.. Aksine, siyah çikolata kan şekerinizin gün boyunca stabil kalmasına yardımcı olur. Bu nedenle metabolik sendrom ve Tip 2 Diyabet problemi olanlar için güzel bir atıştırmalık olabilir sadece kakao oranının en az %60 olmasına özen gösterin.

Tansiyona Karşı Etkilidir

Hipertansiyon kalp damar sağlığı için çok tehlikeli olan oldukça sinsi bir hastalıktır. Hiç bir belirti vermeden sizi kalp hastası yapana kadar veya felç veya kalp krizi gibi ölümcül durumlara neden olana kadar devam edebilir.

Siyah Çikolatanın Zararları

Günde 30 gramdan fazla siyah çikolata yememelisiniz. Her ne kadar faydalı da olsa şeker içerdiğinden bu porsiyonun üzerine çıkmanız sağlığınızı bir miktar riske atmanıza neden olabilir.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir