Sinüzit Nasıl Geçer?

Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı nedeniyle ortaya çıkan sinüs enfeksiyonları sinüzit olarak adlandırılır. Ciddi bir ağrıya neden olan sinüzit kişiyi rahatsız etmekte ve günlük yaşamını olumsuz etkilemektedir.

Elmacık kemikleri, çene kemiği ve kaşların altında kalan kemik içerisindeki hava dolu boşluklara sünüs adı verilmektedir. Bu boşluklar iltihap ile dolduğunda ise sinüzit ortaya çıkar. Sinüslerin içerisi mukus ile dolar ve sünüs kanalları tıkanır. Burada biriken mukus mikropları oluşturur ve sinüzit oluşur.

Sinüzitin Oluşmasında Etkili Olan Faktörler Nelerdir?

 • Sinüzitin oluşmasında virüs, bakteri ve mantarlar etkilidir. Bu mikroorganizmalar sinüs boşluklarında birikip enfeksiyonlara neden olurlar. Sinüslerde iltihaplanma oluşur ve sinüs içerisindeki mukus dışarı atılmaz. Burada biriken iltihaplanma ilerleyen dönemlerde sinüzite yol açar.
 • Alerjide sinüzite neden olabilmektedir. Alerji nedeniyle burunda yaşanan tıkanmalar sinüziti tetikler.
 • Üst solunum yollarında yaşanan enfeksiyonlar, grip, soğuk algınlığı sinüzitin oluşmasında etkilidir.
 • Bunlar dışında burun eğriliği, geniz eti ve burun kanallarının tıkanması da sinüzitin oluşmasında etkilidir.

Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

 • Sinüslerin tıkanması ile birlikte burun dışında yüz ve kafada baskı oluşur.
 • Boğazdan veya burundan sarı-yeşil renkte iltihaplar gelir.
 • Baş ağrısı
 • Balgamlı öksürük
 • Ateş
 • Ağız kokusu
 • Dişlerde ağrı
 • Tat ve koku alma hislerinde zayıflama durumları sinüzitin belirtileri arasında yer alır.

Sinüzit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sinüzit tedavisi için öncelikle sinüzitin çeşidinin belirlenmesi gerekir. Sinüzit akut sinüzit ve kronik sinüzit olarak iki farklı şekilde görülebilir. Akut sinüzit 4 hafta kadar sürüp doktorun verdiği antibiyotik ve çeşitli ilaçların düzenli kullanımı ile tedavi edilebilir.

Kronik sinüzit ise 12 hafta ve daha uzun süren ve tedavi edilmesi oldukça zor olan bir sinüzit çeşididir. Tedavi sürecinde farklı antibiyotikler bir arada kullanılarak enfeksiyonlar ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Sinüzit tedavisinde yapılması gereken ilk şey tıkalı olan sinüslerin açılması için mukusun boşaltılmasıdır. Bu sayede enfeksiyonlarda temizlenir. Kişinin yaşadığı ağrı ve baskı hafifletilmeye çalışılır. Ayrıca burunda ve içinde doku zararının oluşmaması sağlanır.

Uygulanabilecek bu tedaviler dışında sinüzite ne iyi gelir sinüzit nasıl geçer bunlar hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışalım.

Sinüzite Ne İyi Gelir?

1.Burun içi nemlendirme: Sinüslerde biriken mukusun atılması için burun içi nemlendirilmesi yapılabilir. Bu sayede burunda bulunan mukus ve atıklar temizlenerek burunun rahatlaması sağlanır.

Burun nemlendirmesi yapmak için kendiniz bir burun spreyi hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir bardak damıtılmış su içerisine bir çay kaşığı deniz tuzu ve yarım çay kaşığı oksijenli su eklenerek karıştırılır. Hazırlanan bu karışım bir sprey şişesi içerisine veya bir şırınga içerisine koyularak burun içerisine sıkılır. Bu sprey gün içerisinde sadece bir sefer buruna sıkılarak kullanılmalıdır.

2. Elma sirkesi: Antibakteriyel ve antivirüs özelliği olan elma sirkesi iltihabı ve mantarı önlemeye de yardımcı olur. Bu sayede sinüslerin rahatlaması sağlanır. Sinüslerdeki enfeksiyonların gelişmemesi için girip, soğuk algınlığı ve alerji başlangıçlarında kullanılabilir.

Bir fincan ılık su içerisine 2 çay kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı bal eklenir ve gün içerisinde 3 sefer tüketilir.

3. Soğan: Soğan içerisindeki sülfür bileşimleri bakteri ve mantar ile savaşır. Sinüslerin açılması için doğal bir açıcı görevi görür.

Bir tane soğan ince dilimler haline getirilir ve bir demlik su içerisine eklenerek ocağa alınır. 5 dakika boyunca kaynatılan bu suyun çıkan buharı solunur. Hazırlanan bu suyun içerisindeki soğanlar süzülür ve bu su içilir. Bir hafta boyunca bu uygulama birkaç kez tekrarlanarak rahatlama sağlanır.

4. Arnavut biberi: Sinüslerin boşaltımı ve açılması için Arnavut biberi oldukça etkili bir doğal tedavi yöntemidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücuttaki şişliği ve iltihabı azaltır.

Bir fincan sıcak su içerisine bir çay kaşığı Arnavut biberi eklenir ve hazırlanan bu karışım günde 2-3 sefer tüketilir.

Bunun dışında bir çay kaşığı Arnavut biberi bal ile karıştırılıp bu şekilde de tüketilebilir.

5. Yaban Turpu: Burun kanallarında mukusun giderilmesini sağlayan yaban turpu yüksek oranda sülfür içeriği ile antibiyotik görevi de görür.

Yaban turpu rendelenir ve ağız içerisine koyulur. Ağız içerisinde tutulan yaban turpunun tadı gidene kadar bu şekilde beklemeye devam edilir. Bir hafta süresince her gün birkaç sefer yapılan bu uygulama enfeksiyon gidene kadar devam edilebilir.

Sinüzite İyi Gelen Bitkiler

Gümüşdüğme: İltihap sökücü özelliği olan gümüşdüğme sinüslerdeki mukoza şişmesini azaltır. Ayrıca sinüs kanalarının tıkanmasını önler.  Baş ağrısı tedavisinde de oldukça etkilidir. Sinüzit nedeniyle oluşan baş ağrılarını da azaltır.

Şeytan Pençesi Otu: Kronik sinüzite bağlı baş ağrısı sorunlarını hafifletir. Sinüs boşluklarındaki mukusun incelmesini sağlar. Bu sayede burun içerisindeki iltihap boşalır ve sinüslerdeki baskı azalır. Bunların yanında şeytan pençesi otu baş ağrısına, iştah kaybına ve kulak çınlamasına yol açabilir. Bu nedenle kullanım sırasında dikkatli olmak ve bir uzmanın desteğini almak gerekir.

Altınmühür: İçerisinde bulunan berberin adlı madde solunum yolları enfeksiyonları ve soğuk alğınlığı tedavisinde oldukça etkilidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca bakterilere karşı da oldukça etkili bir bitkidir. Altınmühür daha çok cilt hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır.

Okaliptüs yağı: Okaliptüs yağı kullanılarak yapılan buharlı su solunarak burun içerisi nemlendirilebilir. Bu sayede burun açılır ve rahatlaması sağlanır.

Bir tencere içerisinde kaynattığınız su içine birkaç damla okaliptüs yağı damlatılır. Baş eğilerek bu sudan çıkan buhar solunur. Bunu yaparken başınızı havlu ile örtüp öne eğilirseniz daha çok faydasını görürsünüz. Bu sayede solunan buhar mukoza hücrelerine ulaşacaktır ve burun tıkanıklığı da azalacaktır.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir