Sigaranın Zararları ve Sigarayı Bırakmanın Faydaları

Sigara, çoğu kişi tarafından, kullanımının hayati tehlikesi bulunan hastalıklara yol açacağı bilindiği halde kullanılmaktadır. Tüketimi giderek yaygınlaşan ve ortaokul seviyesindeki gençlere kadar inen sigara, genç yaşta ölümlerin en temel sebebidir. Yaş ve cinsiyet farkı olmaksızın, kullanan kişilerde yaşamsal risk doğuran sigaranın, tüm vücut metabolizması üzerinde olumsuz etkileri vardır.

Sigaranın zararları

-Akciğer hastalıkları: Sigaranın en çok zarar verdiği organ akciğerdir.  Sigaradan çekilen her nefes, nefes borusundan akciğere geçer. İçerdiği zararlı maddelerin birikmesiyle, belirli bir süre içerisinde astım, bronşit, koah gibi akciğer hastalıklarına sebep olur. Akciğer kanseri, sigaranın sebep olduğu en tehlikeli hastalıklardan birisidir.

 Damar tıkanıklığı: Sigaranın sürekli kullanımı, zaman içerisinde damarların tıkanmasına yol açar. Damar sertliğinin de sebebi olan sigara, damar hastalıkları sonucunda, kalp krizine davetiye çıkarır.

 Kalp hastalıkları: Sigaranın kalp damarlarını tıkamasına bağlı olarak, kalbin işlevini yerine getirebilmesi için daha çok performans harcaması, kalp krizi riskini doğurmaktadır. Kalp krizine bağlı ölümlerin çoğu, sigara kaynaklıdır. Kalp hastalıkları, sigaranın zararlarına bağlı olarak ortaya çıkan en tehlikeli hastalıklardır.

 Beyin hastalıkları: Sigara, beyin damarlarının tıkanmasına yol açtığı için, beynin ihtiyacı olan oksijeni almasını engeller. Bu durumda, beyin kanaması riski artar.

 Kemik hastalıkları: Sigaranın kemikler için birçok zararı bulunmaktadır. Sigara içenlerin kemikleri,  basit bir darbede bile kırılma riski bulunacak kadar zayıflar. Üstelik, kırılan kemiklerin iyileşme süreci, normalinden çok daha uzun sürmektedir. Sigara içen bayanlarda, belirli bir yaşa geldiğinde(menapoz döneminden sonra), kemik erimesi hastalığının ortaya çıkması kaçınılmazdır.

 Ağız ve diş hastalıkları: Sigara içenlerde diş eti hastalıklarının görülme riski, içmeyenlere oranla çok daha fazladır. Dişlerde biriken katran,  dişlerin kötü görünmesine yol açar. Sigara içilmeye devam edilirse, zamanla ağızda yaralar ve enfeksiyonel hastalıklar oluşur. Sigara bırakılarak gereken tıbbi müdahale yapılmadığı takdirde, kişi dişlerini kaybedebileceği gibi, kötü ağız kokusu da ortaya çıkar. Sigara içen kişilerde, tat ve koku alma duyuları yavaş yavaş kaybolur.

 Cilt hastalıkları: Sigara içenlerin cildi, belirli bir sürecin sonunda yaşlılık etkileri göstermeye başlar. Sigara kullanımına bağlı olarak kırışıklıklar artar ve cilt lekeleri oluşur. Cildin hava almasını önleyen sigara, soluk ve cansız bir görünüme sebep olur.

  Göz hastalıkları: Sigara, sonucu körlüğe kadar gidebilen göz hastalıklarına sebep olmaktadır. Görme kalitesinde bozukluk ve zaman zaman görme kayıplarına yol açmaktadır. Katarakt hastalarının büyük kesiminde bu hastalık, sigara kullanımına bağlı olarak oluşmuştur.

 Kış hastalıklarına yakalanma riski: Sigara içen kişiler, bağışıklık sistemi zayıfladığı ve organlarının fonksiyonları bozulduğu için, grip ve nezle gibi kış hastalıklarına daha kolay yakalanırlar.

Sigara, tepeden tırnağa tüm vücut üzerinde olumsuz birçok etkisi bulunan ve çeşitli sağlık problemlerinin oluşumunun temelinde yatan en zararlı alışkanlıklardan birisidir. Sigaranın bırakılması, insan vücudunun resetlenmesini sağlar. Hastalıkların tedavisi kolaylaşır ve sağlıklı yaşamın kapıları aralanır.

Sigarayı Bırakmanın Faydaları

Sigarayı bırakmak, hayata yeniden tutunmak için atılan bir adımdır. Erken yaşlarda sigara alışkanlığını bırakanlarda, kanser ve damar tıkanıklığı gibi tehlikeli hastalıkların oluşma riski ortadan kalkar. Eğer, sigara kullanıldığı süreçte bu tip bir hastalığa yakalanılmışsa, bırakıldığı takdirde, tedavisi daha da kolaylaşır ve iyileşme şansı artar. Kalp krizi ve beyin kanamasına bağlı ani ölüm riskleri de, belirli oranda azalır.

Sigaranın bırakılmasından kısa bir süre sonra, kan dolaşımı düzene girer, nabız düzelir.
1-2 saat sigara içilmediği takdirde, vücuttaki karbonmonoksit azalır. Bu süre 24 saate çıktığında, vücuttaki karbonmonoksit tamamen temizlenir.

Sigara içilmeyen süre arttıkça, kandaki nikotin giderek azalır, vücut tazelenir, kişinin enerjisi artar ve nefes alıp vermesi düzene girer.

Kalp krizi başta olmak üzere, kalp hastalıklarına yakalanma riski azalır.

Akciğer fonksiyonları düzene  girer, sigaranın sebep olduğu akciğer hastalıklarının oluşma riski ortadan kalkar.

Sigara bırakıldığı takdirde, kişinin ağız ve koku alma duyuları, fonksiyonlarını yerine getirmeye başlar.

Sigaranın kokusundan yiyeceklerin tat ve kokusunu alamayan kişi, sigarayı bırakınca, damak tadı düzelir ve lezzet kavramını daha rahat algılar.

Bağışıklık sistemi güçlenir, halsizlik ve yorgunluk hissi kaybolur, enfeksiyonel hastalıklara yakalanma riski azalır.

Dişlerdeki sararma durur. Kötü nefes kokusu ortadan kalkar.

Sigaraya bağlı yaşlanma etkileri yavaşlar. Cilt daha canlı ve parlak görünür. Kırışıklıklar azalır.

Görme fonksiyonları düzelir, göz hastalıklarının oluşumu önlenir.

Sigarayı bırakan kişinin vücudundaki oksijen seviyesi yükselir, enerjisi artar. Konsantrasyonu yükselir.

Sigarayı bırakmanın sağlık açısından saymakla bitmeyen faydaları bulunduğu gibi, maddi açıdan da faydaları vardır. Her ay, bütçesinden yüksek bir miktarı sigaraya ayıran kişi, bu zararlı alışkanlığını bırakması takdirde hem maddi hem manevi kazanç sağlar.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir