Şeker Hastalığına İyi Gelen Besinler

Şeker hastalığı, diğer adıyla diyabet, çağımızın yaygın hastalıklarından biridir ve genelde iki türü bulunur. Bunlardan birincisi Tip 1 Diyabet olarak adlandırılır ve daha çok çocukluk döneminde / ergenlikte ortaya çıkar.

Bir kez Tip 1 Diyabete yakalanan hastalar hayatları boyunca değişen oranlarda insülin kullanmak zorundadır. İnsülin pankreasın beta hücreleri tarafından sentezlenir ve kan şekerini düşürücü görevi vardır. Eğer yeterli insülin üretilmezse, kan şekeri hep yüksek kalır ve bu durmda böbrekler, kalp, karaciğer ve damarlar ciddi hasar görebilir.

Tip 1 Diyabetin nedeni, vücudun bağışıklık sisteminin sağlıklı olan Pankreas beta hücrelerine saldırmasıdır. Bu tür hastalıklara otoimmün hastalıklar denir. Tip 1 Diyabetin kesin bir tedavisi yoktur, buna rağmen belli besinlerin tüketimi ve insülin alımı ile normal sağlıklı bireyler gibi sorunsuz bir yaşam kalitesi söz konusu olabilmektedir.

Tip 2 diyabetin nedeni ise daha çok metaboliktir. Obezite, dengesiz beslenme, yaşam kalitesinin bozulması, hareketsiz bir yaşam biçimi Tip 2 Diyabetin nedenlerindendir. Tip 1 Diyabetin aksine, Tip 2 diyabetin önlenmesi ve tedavisi mümkündür.

 • Uygun bir beslenme düzeni
 • Spor
 • Kilo verme
 • Bir sürelik insülin tedavisi

Gerek Tip 1 Diyabet gerekse Tip 2 Diyabet için faydalı olan mucizevi yiyecekler vardır. Bu makalemizde diyabete (şeker hastalığına) iyi gelen yiyecekleri sizlerle paylaşacağız.

1) Badem Şeker Hastalığına İyi Gelir

Badem harika bir kuruyemiştir. 1 avuç badem yaklaşık 150 kaloridir fakat, 6 gram kadar lif içerir. Lif kan şekerinin aniden yükselmesini engeller. Üstelik, bademde bulunan kaliteli yağ asitleri kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Magnezyum, bademde en çok bulunan mineraldir. Magnezyumun şekeri düşürme özelliği uzun zamandır bilinmektedir.

Sonuç olarak, her gün bir avuç badem yemek diyabetle mücadelenizde size ciddi bir katkı sağlar. Üstelik badem kalp damar sağlığı için de çok faydalıdır.

2) Kepekli Ekmek Diyabetler İçin Faydalı Olabilir

Beyaz ekmek, saf nişastadır ve kan şekerini çok hızlı bir şekilde yükseltir. Kepek ekmeğinde bulunan kepeklerin asıl yapısı ise liftir. Lifler, su çekerek şişer ve sizi tok tutar. Üstelik kan şekerinin dengelenmesine ve kolesterolün düşmesine de yardımcı olur.

3) Doğal Elma Sirkesi Diyabete İyi Gelir

Elma sirkesi, gerçekten mucizevi bir besin. Biraz tadı ekşi olabilir ama gerçekten çok şifalı bir yiyecektir. Kan şekerini düşürür, yiyeceklerin şeker yükseltme kabiliyetlerini azaltır. Çorbanıza veya salatanıza her gün 1 yemek kaşığı doğal elma sirkesi ilave ederek diyabete karşı güçlü bir önlem almanız mümkündür.

4) Limon ve Yoğurt Şeker Hastalığına İyi Gelir

Geceleri yatmadan önce bir limonu bir kase ev yapımı doğal yoğurda sıkarak yerseniz, Tip 2 diyabetin semptomlarında önemli bir azalmanın yanında, Tip 1 Diyabetin vücudunuza verdiği zararın da azaldığını görebilirsiniz. Şeker hastalığının kesin tedavisi olmadığı söylense de bu yöntemin işe yaradığını söyleyen çoktur. Birşey kaybetmezsiniz çünkü hem yoğurt hem de limon zaten çok faydalı besinlerdir, en azından 20 gün bu uygulamaya devam etmenizde fayda var.

5) Tarçın Doğal Bir İnsülin Etkisine Sahiptir

Tarçın şeker hastalığı , özellikle de Tip 2 Diyabet için çok etkilidir. Yapısındaki bazı bitkisel bileşenler ve flavanonlar sayesinde kan şekerinin dengelenmesini sağlar. İnsüline benzer etki göstererek kan şekerini düşürür. Bir çalışmada günde bir kaç gram tarçın kullanan şeker hastalarının kan şekeri, trigliserit ve kolesterol seviyelerinin %30’a varan oranlarda düştüğü tesbit edilmiştir.

6) Zerdeçal Diyabete İyi Gelir

Zerdeçal da şeker dengeleme ve düşürme özelliğine sahiptir. Tarçın ile birlikte kullanıldığında çok daha etkili olmaktadır. Eğer Tip 2 diyabet riskiniz varsa her gün 1 çay kaşığı tarçın ve 1 çay kaşığı zerdeçalı tüketmenizi tavsiye ederiz. (Hamile bayanların doktoruna danışmadan bu baharatları kullanmamasını öneririz.)

7) Kinoa Şekere İyi Gelir

Kinoa son dönemin popüler tahıllarından biri. Bu harika besin maddesi hem yüksek protein değeri ve müthiş aminoasitler içermesi sayesinde yağ yakımınıza yardımcı olur, hem de kan şekerinin dengelenmesini destekleyen lifi içerir. Kinoada çok değerli yağ asitleri ve metabolizma hızlandırıcı etmenler bulunur.

8) Ceviz Diyabete İyi Gelir

Yağlı bir kuruyemiş olan ceviz, Omega-3 ve Omega-6 deposudur. Kolesterolü düşürür ve kan şekerini dengeler. Bu harika besin maddesi hem kalp için hem de sinir sistemi ve iç organlar için çok faydalıdır. Her gün bir avuç ceviz tüketmek ömrünüzü uzatır, kalp hastalıklarından ve diyabetin zararlı etkilerinden korunmanıza yardımcı olur.

9) Zeytinyağı Şeker Hastaları İçin Faydalıdır

Şeker hastaları için en faydalı yağ, doğal ve soğuk sıkım sızma zeytinyağıdır, ilk hasat olursa faydası artacaktır. Zeytinyağının faydaları buraya sığmaz fakat çok değerli antioksidanlar ve yüksek miktarda E vitamini ihtiva eder. Şeker hastaları için kan şekerini düşürücü, kan şekerini dengeleyici ve trigliserit miktarını azaltıcı etkileri olduğu bilinmektedir. Eğer diyabetin zararlı etkilerinden korunmak istiyorsanız ayçiçek yağı veya mısırözü yağı yerine zeytinyağını tercih etmenizde büyük fayda vardır.

10) Yeşil Sebzeler Şeker Hastalığından Korunmak için Faydalıdır

Şekerden korunmak için koyu yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, bamya, pazı, kara lahana gibi sebzeleri bol miktarda tüketmeye özen gösterin. Bu sebzelerde lif oranı yüksektir ayrıca antioksidan içerirler ve şekerin zararlı etkilerinden iç organları muhafaza ederler. Diğer taraftan kan şekerini aniden yükseltmezler. Böylece şeker düzeyinin dengede tutulması konusunda yardımcı olurlar.

Şeker Hastalığından Korunmak İçin Genel Tavsiyeler

 • Tip 1 Diyabet daha çok kalıtsal faktörlere ve DNA’ya bağlıdır, buna karşı alabileceğiniz pek bir önlem yoktur.
 • Tip 2 diyabetten korunmak için ise,
 • Lifli besinlerle beslenmeye özen gösterin
 • Aşırı kilonuz varsa bir an önce zayıflamaya bakın
 • Beyaz ekmek ve şekerden uzak durun
 • Spor yapmaya başlayın
 • Hamurişi yerine meyve tüketin
 • Zamanında uyuyun
 • Zeytinyağı tüketmeye bakın
 • Öğün atlamadan yemek yeyin
 • Pirinç yerine bulgur tüketin
 • Bakliyat ve mercimek gibi ürünleri daha çok tüketin.

Kaynak: http://www.rd.com/health/healthy-eating/10-diabetes-super-foods/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir