Sarımsak Yağının Faydaları

Sarımsak, antibiyotik etkisi ile, kış hastalıkları başta olmak üzere, birçok hastalığı önleyici ve tedavi edici etkisi bulunan ve doktorlar tarafından sofradan eksik edilmemesi önerilen besinlerden birisidir.

Sarımsak yağı ise, sağlık için aynı güçlü etkiye sahip mucizevi yağdır. Hazırlamak için; 5-6 baş sarımsak soyulup ezilerek bir kavanoza doldurulur ve üzerini kapatacak kadar zeytinyağı eklenir. Üç hafta, ara ara karışıtırılarak özlenmesi bekenir. Sonrasında sarımsak yağı kullanıma hazırdır. En sağlıklı yağlardan olan zeytinyağı ile sarımsak birleşince, sağlık için faydaları saymakla bitmeyen bir vitamin deposu ortaya çıkmaktadır.

Sarımsak yağının sağlık için faydaları nelerdir?

1) Sarımsak yağının en önemli faydası, kalp sağlığını korumasıdır. İçeriğindeki, A, C, B1, B6, potasyum, fozfor, bakır ve kalsiyum ve antibakteriyel özelliği ile sarımak yağı, kalbi kuvvetlendirir. Düzenli çalışmasını sağlar. Kanı sulandırıcı özlliği vardır. Bu sayede damar tıkanıklıklarını ve buna bağlı olarak oluşan kalp krizini önler.

2) Kolesterolü düşürür: Kolesterelü düşüren sarımsak yağı, yüksek kolesterolün sebep olduğu hastalıkları önler.

3) Bağışıklık sistemini güçlendirir: Sarımsak yağı, bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü antibiyotik etkisi ile, vücudun hastalıklarla savaşma kapasitesini arttırır.

4)Kış hastalıklarına karşı faydalıdır: Günümüzde, sarımsak yağının sağlık üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla çeşitli araştırmalar yapılmaktadır.Yapılan araştırmalar sonucunda; sarımsak yağının sağlık üzerinde birçok olumlu etkisi vardır.

Özellikle gribal enfeksiyonlar ve iltihabik kış hastalıklarına iyi gelmektedir. Hatta, birçok doktor, hastalanıp antibiyotik içmektense, hastalanmadan önce biraz dikkat edip, sarımsak ve sarımsak yağı tüketimini önlemektedir.

5) Ağrılara iyi gelir: Günlük yaşam koşturmacası içerisinde herkesin karşılaştığı kas ve eklem ağrıları ile romatizmal ağrılara iyi gelir.

6) Bağırsak hastalıklarına iyi gelir: Bağırsaklarda, belirli sebeplere bağlı olarak birçok farklı hastalık görülebilmektedir. Sarımsak yağı, antibakteriyel etkisi ile, bağırsak solucanını önlemekte, çeşitli bağırsak hastalıklarının oluşma riskini de ortadan kaldırmaktadır.

7) Kemik sağılğını koruyucu etkisinden dolayı özellikle kadınlarda ilerleyen yaşta görülen kemik erimesi hastalığı için, erkenden alınabilecek doğal nitelikte bir yağdır.

8) Tümörlerin büyüme ve gelişmesini engeller: Farklı kanser türlerinin oluşumunu engeller. Yapılan araştırmalarla, düzenli tüketim halinde bazı kanser türlerine yakalanma riskinin önlendiği ortaya koyulmuştur.

9) Toksin attırır, bağırsakları çalıştırır:. Sarımsak yağı, bağırsakları çalıştırıcı etkisiyle, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

10) Balgam söktürücü özelliği vardır: Bu özelliği ile, akciğer hastalıklarına karşı da koruyucudur.

11) Börek rahatsızlıkları önler: En rahatsız edici sağlık sorunlarından birisi olan böbrek taşı, sarımsak yağı tüketimi ile önlenebilir.

12) Diş ağrısına iyi gelir: Diş ağrısı, günlük yaşamı olumsuz etkileyen en rahatsız edici ağrılardan birisidir. Ağrıyan diş üzerine, pamuğa sarımsak yağı damlatılarak kompres uygulanırsa,  ağrının şiddetinin dindiği görülecektir.

13) Saç sağlığı için faydalıdır: Sarımsak yağı, saçı besleyen ve sağlıklı şekilde uzamasını sağlayan bazı vitaminler içermektedir. İçerdiği E, C, B1, B6 ve kalsiyum ilr, saç köklerini besleyerek dökülmesini önleyen sarımsak yağı, aynı zamanda saçlara parlaklık ve yumuşaklık kazandırmaktadır.

14) Cilt sağlığını korur: Sarımsak yağı, sivilcelerden aknelere, mantardan çeşitli deri hastalıklarına kadar birçok hastalığı önleyici etkiye sahiptir.

15) Kulak enfeksiyonunu önler: Kulak enfeksiyonları, başta psikolojik sıkıntı olmak üzere, kişinin aktivitelerini kısıtlayacak, huzursuz olmasına ve acı çekmesine sebep olacak rahatsızlıklardır. Sarımsak yağının, kulak enfeksiyonlarını tedavi etmedeki etkisi oldukça fazladır.

 16)Tansiyonu dengeler: Ciddi bir rahatsızlık olan tansiyon yüksekliğine iyi gelir. Yüksek tansiyon hastalığı bulunanlar, sarımsak yağı tüketimi ile tansiyonlarını dengede tutabilirler.

 17)Kaşların çıkmasında etkilidir: Kaş dökülmesi ve seyrekliği şikayeti bulunanlar, kaşlarına sarımsak yağı sürerse, kısa süre içerisinde saçlarının çıktığını göreceklerdir.

Sarımsak yağı nasıl kullanılır?

Sarımsak yağı, diğer bitkisel yağlar gibi dahili ve harici olarak kullanılabilir. Dahili kullanımı, genel vücut sağlığı içindir. Harici kullanımı ise saç ve cilt bakımı içindir.

Sarımsak yağı dahili kullanımı: Sarımsak yağı dahili olarak her gün 1 çay kaşığını geçmemek şartıyla içilebilir. Ya da, bir su bardağı suya 5-6 damla sarımsak yağı katılarak içilebilir.(İkinci kullanım şekli daha hafiftir).

Sarımsak yağı harici kullanımı: Sarımsak yağı, cilt rahatsızlıklarının tedavisi için harici olarak kullanılacaksa, bir pamuğa yeterli miktarda damlatılarak gereken bölgeye sürülür. Saçlar içinse, biraz zeytinyağı ile karıştırılarak, saç diplerine masaj şeklinde uygulanır.

Sarımsak yağının herhangi bir yan etkisi var mıdır? 

Tamamen doğal ve sağlıklı olmasına rağmen, güçlü etkisinden dolayı aşırı tüketiminde bazı yan etkiler yapabilir. nadiren mide yanmasına sebep olabilir. Eğer kişinin farklı hastalıkları ve kullandğı ilaçlar varsa doktora danışılarak kullanılmalıdr.

Örneğin; kan sulandırıcı ilaç kullanan birisi, aynı zamanda sarımsak yağı da tüketirse, daha farklı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Doğal ve katkısız olduğu için, uzun süre saklamaya uygun değildir. Hazırlanan sarımsak yağı, kısa bir süre içerisinde tüketilebilecek şekillerde hazırlanmalıdır. Hamilelerin ise, doktor bilgisi olmadan kullanması önerilmez.

Çok eskilerde, tıbbın bu kadar gelişmiş olmadığı günlerde, böylesine çeşitli ilaçlar yoktu. Bu nedenle vatandaşlar, kendi hastalıklarının çözümünü bulmak için bazı yollara başvurdular ve bitki özlerinden elde ettikleri yağlarla, günümüzde tıpta bie kullanılan doğal tedavi yöntemlerini keşfettiler.

Belirli bir kullanımdan sonra insan vücudunda yıpranmalar neden olan ilaçları kullanmak yerine, sarımsak yağı başta olmak üzere, saf ve katkısız yapısıyla doğal  yöntemler olan bitkisel yağları tercih etmek her zaman faydalıdır.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir