Sarımsağın Saçlara Faydaları

Sarımsak sağlık için oldukça faydalı olan ve uzmanlar tarafından tüketilmesi her daim önerilen bir bitkidir. İçeriğinde bulunan maddeler ile besin değeri oldukça yüksek olan sarımsak mutfakların en temel besinlerinden birisidir.

Ağız içerisinde bıraktığı koku nedeniyle birçok kişi rahatsız olsa da sarımsak tüketimi vücut için çok faydalıdır.

Sarımsağın vücut için faydalı olmasının yanında saç sağlığı üzerinde de etkisi oldukça fazladır. Sarımsak içerisinde bulunan aminoasit, kükürt ve B1 vitamini sarımsağın saçlar üzerindeki etkisini arttırmaktadır.

Saçları gürleştirmesi, saç dökülmesini önlemesi, saç kökündeki hücreleri yenilemesi nedeniyle sarımsak birçok şampuan ve saç bakım ürününün içerisinde yer almaktadır.

Bunlar dışında sarımsak ile yapılan saç bakım maskeleri saçların gürleşmesini sağlarken saç sağlığını da korumaya yardımcı olur.

Sarımsağı kokusu nedeniyle onu saç bakım maskelerinin içerisinde kullanmak istemeyebilirsiniz. Ama sarımsak içerisine eklenen diğer maddeler kötü kokuyu ortadan kaldırır. Saçlar maske uygulaması sonrası iyi bir şekilde şampuanlanıp yıkanıldığında ise sarımsak kokusu kalmaz.

Sarımsağın saça faydaları ve saçlar için nasıl uygulanması gerektiği hakkında sizlere bilgi verelim.

Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir?

 • Sarımsağın içerisinde bulunan ve sarımsağa kokusunu veren alicin maddesi saçlarında ihtiyaç duyduğu maddelerden birisidir. Alicin maddesi saçların güçlenmesini sağlayarak saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.
 • Sarımsak içerisinde bulunan sülfür, saçların temel bileşenlerinden birisi olan keratin oluşumunu desteklemektedir. Saç derisi içerisinde egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıkları var ise bu sorunlar sarımsak tüketimi ile azaltılabilir.
 • Saçların dökülme nedenlerinden biriside E vitamini eksikliğidir. Besinler yolu ile alınan E vitaminin vücutta emilmesini sağlayan selenyum hücre yapısına zarar veren serbest radilkaller ile savaşılmasını sağlıyor Bu sayede saç dökülmesinin önüne geçiliyor. Bunun yanında selenyum cilt elastikiyetini de arttırır.
 • Kalsiyum bakımından zengin olan sarımsak bu özelliği ile saç yapasını güçlendirmeye yardımcı olur. Sarımsak ezilerek saç bakımında düzenli olarak kullanılırsa saçlar güçlenir.
 • Sarımsak içerisinde bulunan C vitamini saçlarda kolajen üretimin artmasına yardımcı olduğu gibi saçlardaki kırılmalara karşı saçları korur.
 • Sarımsak içerisinde bulunan bakır minerali saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Hızlı bir şekilde saçlarını uzatmak isteyenler saç bakım maskeleri içerisine sarımsak ekleyerek maskelerini uygulayabilirler.
 • Saç sağlığının korunmasında sarımsak tüketimi oldukça faydalıdır. Sarımsak içerisinde bulunan demir minerali saç sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Sarımsak ölmemiş olan saç kökenlerinin yeniden canlandırılmasına ve yeni saç oluşumuna yardımcı olur. Sarımsak ile yapılan saç maskeleri saç köklerini canlandırıp yeni saç oluşumunu arttıracaktır.
 • Sarımsağın düzenli olarak tüketilmesi ile birlikte yapılan saç maskeleri saçların canlanıp parlamasını sağlar.
 • Saçların köklerinden güçlenmesine yardımcı olduğu için saçların dökülmesini önler.
 • Sık sık saçların boyanması saç tellerine zarar vererek saçların zayıflamasına neden olur. Özellikle boya yüzünden saçların renginde donukluk meydana gelebilir. Bu sorunları ortadan kaldırmak için uygulanacak sarımsak maskeleri saçların parlayıp canlanmasına ve güçlenmesine yardımcı olacaktır.
 • Saçlara elastikiyet kazandıran sarımsak saçlarda koparak dökülmelerin olmasını önler. Saç tellerinin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca saçlarda görülen kırılma kopmalarında önlenmesinde etkilidir.
 • Sarımsak içerisindeki keratin saç bakımında oldukça etkilidir. Keratin ile saçların ihtiyacı olan mineraller karşılanabilir. Sarımsak ise keratin ihtiyacını en iyi şekilde karşılayacak olan besindir.
 • Sarımsak saç köklerini beslerken sadece kökleri değil, saçların dipten saç ucuna kadar beslenmesini sağlar. Bütün saçın ihtiyacı olan besinler sarımsak içerisinde bulunmaktadır.

Sarımsak Saç Bakımında Nasıl Kullanılır?

Sarımsağı saçlara kullanarak onun faydalarından yararlanmak için saç ürünleri seçerken içerisinde sarımsak olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Bazı markaların saçların dökülmesini önlemeye yarayan sarımsak özlü şampuanları bulunmaktadır. Bu tür şampuanları kullanabilirsiniz.

Hazır şampuan dışında sarımsağı kendi şampuanınız içerisine ekleyerek de kullanabilirsiniz. Bunun için sarımsağın suyunu çıkartın ve şampuan kutunuz içerisine ekleyin. Bu şekilde düzenli olarak duş sırasında bu şampuanı kullanabilirsiniz.

Sarımsağın saça faydalarından yararlanmak için sarımsağı direkt olarak saçlarınıza sürebilirsiniz. Bunun için ise 3-4 diş sarımsağı ezip saç diplerinize bu sarımsağı sürebilirsiniz. Özellikle dökülmelerin yoğun olduğu bölgelere masaj yaparak sarımsağı sürebilirsiniz. Bu şekilde 1 saat bekledikten sonra saçlarınızı şampuanlayarak yıkayabilirsiniz. Haftada bir sefer uygulayacağınız bu işlemi düzenli uyguladığınızda bir süre sonra saçlarınızdaki ciddi değişimleri fark edebilirsiniz.

Sasımsak ve zeytinyağı ile yapılan saç maskesi

Sarımsağın etkisini daha çok arttırmak için ezdiğiniz sarımsağın suyunu çıkartın ve bu su içerisine ılıtılmış zeytinyağı ekleyerek saç diplerine masaj yapın. Bu şekilde 40-45 dakika bekledikten sonra saçlarınızı şampuanlayarak çıkartın.

Bu karışım içerisine isterseniz 1 yemek kaşığı aleo vera jeli ekleyip bu şekilde de hazırladığınız maskeyi saçlarınıza sürebilirsiniz.

Saç tellerini kalınlaştırmak için sarımsak ve yumurta ile hazırlanan maske

3-4 diş sarımsak ezilip suyu çıkartıldıktan sonra elde edilen 2 yemek kaşığı sarımsak suyu içerisine ılıtılmış 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 yumurtanın sarısını ilave ederek karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı saç diplerine masaj yaparak uygulayın. 20 dakika bu şekilde bekledikten sonra şampuanlayarak yıkayın.

Saç dökülmesini önlemek için sarımsak ve yoğurt ile hazırlanan saç maskesi

2 yemek kaşığı sarımsak suyu içerisine 1 yemek kaşığı Hint yağı, 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı saçlarınıza sürün ve yarım saat bekleyin. Süre sonunda önce maskeyi çıkartmak için saçlarınızı bol su ile durulayın. Ardından şampuanlayarak saçlarınızı yıkayın.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir