Sarımsağın Saça Faydaları

SarımsakAlliaceae ailesine ait soğanlı bir bitki olup, anavatanı Asya’ dır. Soğangiller ve pırasa ile akraba olan sarımsak, yabani ortamda yetişmeyen bir bahçe bitkisidir. Türkiye’ de en çok Kastamonu ili Taşköprü ilçesinde yetiştirilmektedir. Sümerler ve eski Mısırlılar tarafından ilaç olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Sarımsak da içeriğindeki güçlü vitamin ve mineraller sayesinde, tıbbi alanda ilaç olarak kullanılmaktadır. En çok da antibiyotik ilaçlarının üretiminde kullanılmakta olan keskin kokulu bir bitkidir.

Saç uzamasına ve saç dökülmesine engel olan özelliği ile özellikle erkekler tarafından saç bakımı için tercih edilmektedir.

Sarımsağın Yapısı ve Özellikleri

Yapısında; C vitamini, B6 vitamini, magnezyum, demir, kalsiyum, A vitamini, sodyum, selenyum, potasyum, karbonhidrat, lif ve protein barındırır.

Metabolizmadaki bütün hastalık riskine karşı adeta kalkan olan sarımsakantibakteriyel, antiparazitik, antifungal, antibiyotik donanımı ile saçlar için şifa kaynağıdır.

İltihap sökücü, mantar tedavisi, kalp sağlığı, soğuk algınlığı, bağışıklığı güçlendirici özelliği insanlar için sağladığı faydalardan bazılarıdır.

Sarımsağın, saç bakımı ve saç derisi onarımı için sağladığı faydalardan ayrıca bahsetmek gerekir.

Sarımsak, saçlar için ezilerek, öğütülerek, sarımsak tozu, sarımsak yağı ve sarımsak suyu formunda kullanılabilir.

 • Saçları güçlendirir.
 • Kepek önleyicidir.
 • Saç dökülmesini önler
 • Saç derisini onarır ve kan dolaşımını  hızlandırır.
 • Saçların uzamasında hızlandırıcı etkisi vardır.
 • Saç dokularına nüfuz ederek kalıcı sağlık sağlar.
 • Saçların yararlı besin emilimini artırır.

Saçları Uzatır

Dermatolojik araştırmalar sonucunda, sarımsağın saç uzamasını hızlandıran bir etki gösterdiği kanıtlanmıştır. İçeriğindeki selenyum ve sülfür sayesinde, saç gövdesinin güçlenmesine yardımcı olurken, saçların dökülmesine neden olan zayıflığı ortadan kaldırmaktadır.

Kepek Önleyici

Antifungal etkisi ile, saç derisinin güçsüz kalarak ölü derileri biriktirmesi, bakımının ihmal edilmesi durumunda mantar ve enfeksiyon riskine karşı kalkan olur. Kepek ile bu şekilde mücadele ederek, kepek sorununu kalıcı olarak giderebilir.

Saç Dökülmesini Önler

Yapısındaki C, B1 ve B2 vitaminlerinin varlığı, saçlar için paha biçilmez bir vitamin deposudur. Vitaminler, saç derisindeki kan dolaşımını kaliteli bir hale getirir. Böylece daha aktif bir forma kavuşan saç derisi, saçların kendisine uzun süre tutunmasını sağlayarak, saç dökülmesini önler.

Saçların Besin Alımını Kaliteli Hale Getirir

Saçlar sarımsak sayesinde sahip olduğu emilim yeteneği ile, besin trafiğinden ihtiyacı olanları yoğun bir şekilde alır. Bu faydayı içeriğindeki manganez minerali sağlar. Saç kırılmaları, saçlardaki kaşıntı ve şişlikleri gidermede de etkili olması, sarımsağın saça faydaları arasındadır. Saça uygulanan maskelerde, sarımsağın kokusuna tahammül edildiği sürece, fazla etki sağlanır.

Sarımsak Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Oldukça kolay bir şekilde bütün formlarına ulaşılabilen sarımsak, evde özel karışımlarla saçlar için etkili bir formül haline gelebilir.

Sarımsak ve Bal

 • 1 yemek kaşığı sarımsak suyu
 • 8 adet karanfil tohumu
 • 1 yemek kaşığı bal

Elde edilen karışım, saçların uzaması için oluşturulan saç maskesidir. Üç besin de karıştırılır. Saç derisinden başlanarak, saç uçlarına kadar özel karışım uygulanır. Bu maskeyle bekleme süresi 1 saat kadardır. Karışımın içindeki karanfil ve bal, sarımsak kokusunu biraz gölgeleyecektir. Karışım çok güçlü antibiyotik ve antibakteriyel özelliğe sahip olmuştur.

Sarımsak suyu tek başına kullanıldığında cildi tahriş edebilir. Bu yüzden evde hazırlanan tedavi maskeleri karışım şeklinde olmalıdır.

Sarımsak ve Hindistan Cevizi Yağı

Saç dökülmesi için uygulanan bir başka yöntemdir. Bu karışımda da, temas ettiği bölgeye etkinin daha hızlı nüfuz etmesini sağlayan Hindistan cevizi yağı görev yapmaktadır.

 • 1 yemek kaşığı sarımsak suyu
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

Karışım iki besin kaynağının homojen olana kadar karıştırılması ile oluşur. Elde edilen saç maskesi, saç diplerinden başlamak üzere masajla sürülür. 1 saat kadar saçlarda bekletilen karışım, daha sonra yıkanır. Bu karışım günde iki defa uygulanabilir. Oluşturulan her karışımda uçucu yağların ve vitaminlerin fazla mesaisi sarımsağın saça faydaları arasındadır

 

Sarımsak ve Çay Ağacı Yağı

Saçların uzaması için keşfedilmiş bu yöntemde ise cildi dezenfekte edici özelliği ile çay ağacı yağı var.

 • 5 yemek kaşığı sarımsak
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 10 damla kadar çay ağacı yağı
 • 5 damla nane yağı

Saçlar için hazırlanan maskenin, saç uzaması ve dökülmesini önleyici etkisi büyüktür. Saç diplerinden başlanarak bütün bir saça uygulanabilir. Saçlar kapatılarak 1 saat kadar bekletilir. Bu sırada saçlara maskenin daha hızlı nüfuz etmesi sağlanmış olur. 1 saat sonunda saçlar şampuan ile yıkanır.

Sarımsak ve Isırgan Otu Yağı

Saç dökülmesini önleyici, saç kaybı olan bölgelerde saçların çıkmasını sağlayabilen bu maske, 2-3 boyunca uygulandığında saçların tekrar çıkmasını sağlayabilir.

 • 1 yemek kaşığı sarımsak suyu
 • 1 yemek kaşığı ısırgan otu yağı

Saçların tekrar hayata dönmesi için etkili bir karışımdır. Saç derisinden başlanarak, bütün saçlar bu maske uygulanır. Saçlar 1 saat kadar bekletildikten sonra yıkanır. Bu karışıma ikinci bir bileşen olarak birkaç damla elma sirkesi de ilave edilebilir.

Saçlar için destekleyici bir bitki olan sarımsak, selenyum, magnezyum, uçucu yağlar ve vitaminlerle öncü bir tedavi aracıdır. Kokusuna tahammül edildiği sürece, etkisi daha net görülebilecek.

Saç bakımı için ayrıcalıklı bitkiler arasında yer alan sarımsak, şampuanlarda, sabunlarda ve duş jellerinde kullanılmaktadır. Diş sarımsaktan evde yapılan karışımlar da sağlıklı sonuçlar vermektedir.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir