Sarımsağın Faydaları: İşte Sarımsağın 18 Faydası!

Sarımsak geleneksel tıbbın en çok kullandığı şifalı bitkilerden biri. Sayısız faydası olan bu güçlü bitki, bir çok kronik hastalığın yardımcı tedavisi için kullanılabilir.

Kötü kokusu ve doğrudan tüketildiğinde yakıcı tadı nedeniyle pek çoğumuzun gülümseyerek tüketemeyeceği bu mucize bitkinin sağlığımıza faydaları üzerine yapılan çok sayıda bilimsel araştırma mevcut.

Sarımsağın içerdiği Alisin isimli bir madde bugün çok sayıda ilacın etken maddesini oluşturmaktadır. Sadece bu gerçek bile sarımsağın ne kadar güçlü bir bitki olduğunu tek başına kanıtlamaya yeter.

Sarımsak çok besleyici ve zengin bir besin olmasına rağmen kalorisi çok düşüktür.

Günlük 30 gram sarımsak tüketmeniz durumunda aşağıdaki mineralleri almış olursunuz.

 • Manganez ( Günlük ihtiyacınızın %30 u)
 • Selenyum ( Günlük ihtiyacınızın %6 sı)
 • C Vitamini ( Günlük ihtiyacınızın %15 i)
 • B6 Vitamini (Günlük ihtiyacınızın %17 si)

Ayrıca hatırı sayılır derecede aşağıdaki değerli mineralleri de almış olursunuz.

 • Kalsiyum
 • Potasyum
 • Magnezyum
 • Bakır
 • Demir
 • Fosfor

Güzel olan ise 30 gram sarımsağın neredeyse hiç kalorisi yoktur, sarımsak kilo aldırmaz. Aslında sarımsağın içerisindeki etken maddeler yukarıdakilerle sınırlı değil. Çok sayıda bileşen ve mineralden azar azar bulundurur.

1) Sarımsak İçerisindeki Aktif Bileşenler Tansiyonu Düşürür

Kalp hastalıklarının çok önemli bir nedeni olan hipertansiyon sarımsak sayesinde kolayca yenilebilir. Yapılan araştırmalarda sarımsağın içerdiği güçlü etken maddeler doğrudan damarlara etki ederek hipertansiyonu ortadan kaldırır ve yüksek tansiyona bağlı kalp hastalıklarını engeller.

2) Sarımsak Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Sarımsağın içerdiği yüksek C vitamini ve Alisin etken maddesi bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığı ve gribe karşı vücudun direncini artırarak iyileşme sürecini hızlandırır. Bu nedenle içerisine iki diş sarımsak ilave edilmiş sıcak bir çorba, grip ve nezle geçirenler için şifa kaynağı olabilmektedir.

Sonuç olarak düzenli sarımsak tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirerek grip, nezle ve soğuk algınlığına yakalanma riskini ortadan kaldırmaktadır.

3) Sarımsak Kalbe İyi Gelir

Sarımsak damarları yumuşatır, kötü kolesterolü düşürür ve yüksek tansiyonu engeller. Sarımsak adeta kardio vasküler sistemin en güçlü ilacıdır. (Sarımsak kötü kolesterole karşı çok etkilidir.)

Sarımsak kalp krizi, koroner damar tıkanıklığı ve damar sertliği risklerini ortadan kaldırır, ömrünüzü uzatır, yaşam kalitenizi artırır.

4) Sarımsak Alzheimer Hastalığına İyi Gelir

İçerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde Alzheimer hastalığını tedavi eder, Alzheimer’a yakalanma riskini ortadan kaldırır ve beyin hücrelerini güçlendirir.

5) Sarımsak Ömrünüzü Uzatır

Sarımsağın içerdiği güçlü etken maddeler kalp damar sağlığınızı, karaciğer ve böbreklerinizi ve beyin hücrelerinizi destekler ve yaşlanmayı geciktirir, hastalıkların önüne geçer.

Yapılan araştırmalarda düzenli olarak her gün 1-2 diş sarımsak tüketen insanların uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşadığı görülmüştür. Bunun en önemli nedeni sarımsağın pek çok kronik hastalığa karşı çok etkili olması, hastalıkları tedavi edebilme gücü.

6) Sarımsak Detoks Etkisi Gösterir

Sarımsağın en büyük faydalarından biri de detoks etkisi göstererek vücudu ağır metallerden, inflamasyondan ve ödemlerden temizleyip arındırmasıdır.

7) Sarımsak Atletik Performansı Artırır

Eski yunanda sporculara sarımsak yedirildiği ve bu şekilde atletik performanslarını artırdıkları bilinmektedir. İçerdiği çok sayıda mineral, özellikle de magnezyum ve kalsiyum kasların daha güçlü kasılmasını sağlar. Kas yorgunluğu azalır (hamlama). Böylece sarımsak yorgunluğu alırken genel performansı artırır.

Bunun yanında yoğun spor aktivitesi sırasında oluşabilecek sakatlıkların engellenmesinde, ayrıca kas ve tendon liflerinin kopukluklarının hızlı bir şekilde iyileşmesinde sarımsak oldukça etkilidir.

8) Sarımsak Kemiklere de Çok Faydalıdır

Yapılan araştırmalar sarımsağın kemiklerin gelişimi ve kemik hücrelerinin korunmasında oldukça etkili olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle ilerleyen yaşlarda kadınlarda görülen kemik erimesine karşı sarımsak oldukça etkilidir.

Sarımsak özellikle kadınlarda östrojen seviyesini artırarak kemik erimesinin önüne geçer.

9) Sarımsak Sivilcelere İyi Gelir 

Sarımsağın oldukça etkili olduğu bir başka sağlık problemi ise sivilcelerdir. Özellikle yüzümüzde çıkan sivilceler (ergenlik sivilceleri dahil) kolaylıkla sarımsak ile tedavi edilebilir.

Sivilcelerden kurtulmak için 3-4 diş sarımsağı ezerek 1 çorba kaşığı çiçek balı ile karıştırın ve sivilcelerin yoğun olduğu bölgeye maske olarak uygulayın. Yarım saat kadar yüzünüzde beklettikten sonra yıkayıp durulayabilirsiniz.

Sarımsağın sivilceler üzerindeki bu gücü içerdiği sülfürden kaynaklanıyor, sülfür sivilceleri yok etmede çok etkili bir element. Bal ise doğal bir antioksidan.. cildi temizleyip arındırır.

10) Sarımsak Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Sarımsağı diyetinize dahil ederseniz yağ stoklarınızın hızla eridiğini görürsünüz. Sarımsak gerçekten çok etkili bir yağ yakıcıdır ve metabolizma hızınızın düşmesine izin vermez.

Bu nedenle kilo verememekten şikayetçi olanların özellikle yemeklerine bolca sarımsak ilave etmelerinde fayda var. Bu sayede obezite ile mücadele edebilir, başta diabet olmak üzere aşırı kiloya bağlı pek çok rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz.

11) Sarımsak Kanı Temizler

Sarımsağın antibiyotik etki gösterdiğini biliyor muydunuz? Kanınızı zararlı mikroorganizmalardan temizlemek için 2 diş sarımsak ve bir limon suyunu birlikte rondodan geçirerek her gün içmeniz yeterlidir. Bu küre devam ederseniz kanınızdaki hastalık etkenleri tamamen ortadan kalkacaktır.

12) Sarımsak Kansere Karşı Koruyucudur

Yapılan araştırmalarda düzenli olarak sarımsak tüketenlerin kansere yakalanma oranının oldukça düşük olduğu, kansere neden olan ajanların zamanla ortadan kaldırıldığı ve hücrelerin yaşam döngülerinin korunduğu görülmüştür.

Sarımsak her çeşit kansere karşı koruyucu olmakla beraber özellikle mide ve kolon kanserine karşı çok etkilidir.

13) Sarımsak Saç Dökülmesini Engeller

Sarımsağın saçların dökülmesini durdurucu ve yeni saç çıkarıcı etkisi uzun süredir bilinmektedir. Özellikle içerdiği sülfür ve diğer antioksidanlar saç hücrelerini yenileyerek saç köklerine eski gücünü kazandırır. Saçların hızla büyümesini ve uzamasını sağlar.

14) Sarımsak Yaşlanmayı Geciktirir

Sarımsak cildimizi serbest radikallerin ve yaşlanmayı hızlandıran ajanların etkilerinden arındırır, cilt kırışıklıklarının ve lekelerinin önüne geçer. Cildi parlatarak genç ve taze bir görünüm kazandırır.

Sarımsak, özellikle kollojen bağ doku liflerinin elastikliğini kaybetmesi ile birlikte görülen cilt sarkmalarını engeller. Kollojen liflerin ömrünü uzatır ve esnekliğini korur.

15) Sarımsak Prostat Kanserinden Korur

Yapılan bir araştırmada sarımsak özü içeren suplementlerle beslenen kişilerde prostat riskinin azaldığı görülmüştür.

Sarımsak prostat kanserine yakalanan hastalarda da kanserli dokunun küçülmesini sağlamaktadır.

16) Sarımsak Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Sarımsağın içerisindeki zengin mineraller ve organik bileşikler vücudun direncini artırarak başta nezle ve grip olmak üzere tüm viral rahatsızlıklardan korur. Çünkü sarımsak en doğal antibiyotiklerden biridir ve savunma hücreleri olan akyuvarların kandaki sayısını, işlevini artırır. Mikroorganizmaları yok eder, kanı temizler ve kolesterolü düşürür.

17) Sarımsak Gıda Zehirlenmelerini Engeller

Sarımsağın bir başka mucizevi faydası da E.coli bakterisinden kaynaklanan besin zehirlenmelerinin önüne geçmesidir. Antibiyotik özelliği sayesine bu bakteriyi öldürür ve etkinliğini ortadan kaldırır.

18) Sarımsak Sivrisinekleri Uzaklaştırır

Sivirisinekler sarımsak kokusunu hiç sevmezler. Sarımsağın bulunduğu odaya yaklaşamazlar. Eğer sivrisinekleri doğal yollardan uzaklaştırmak için kesin bir çözüm arıyorsanız 1-2 diş sarımsağı ezerek odanın hava sirkülasyonu olan bir noktasına koyun ve sivrisineklerden kurtulun.

Sarımsağın Zararları ve Yan Etkileri

Sarımsağın bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Bununla beraber, sarımsağı doğal olan şekliyle tüketmeniz gerekmektedir. Günde 3-5 diş veya daha fazla sarımsak tüketebilirsiniz.

Sarımsak tansiyonu düşürdüğü için, tansiyonu düşük olanlar ve hamile bayanlar doktoruna danışmadan çok fazla sarımsak tüketmemelidir.

Kaynaklar

 • https://authoritynutrition.com/11-proven-health-benefits-of-garlic/
 • http://www.rd.com/health/beauty/13-surprising-benefits-of-garlic/
 • http://food.ndtv.com/food-drinks/powerhouse-of-medicine-and-flavour-surprising-health-benefits-of-garlic-1200468

Check Also

Kakulenin ve Kakule Yağının Faydaları Nelerdir?

Daha çok Hindistan’da kullanılan bir bitki olan kakule ülkemizde de yemeklere tat vermek için sıklıkla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir