Sarı Kantaron Yağının Saçlara Faydaları

Kantaron otuHypericum ailesinden sarı, mavi ve kırmızı çeşitleri ile bilinen, yüzyıllardır tedavi amaçlı kullanılan çiçekli bir bitkidir. Bilimsel adı, St. John’s Wort olan, sarı kantaron otu, hem çiçek olarak hem de ilaç olarak kullanılan nadir bitkilerdendir.

Kılıç otu, ve mayasıl otu diğer isimleridir. Osmanlı döneminde, savaşa giderken kantaron otunun tedavi aracı olarak götürüldüğü rivayet edilmektedir. Bu yüzden isimlerinden biri de ‘’Kılıç Otu’’ olarak geçmektedir.

Kantaron otundan rafine edilerek oluşturulan kantaron yağı da, tıbbi alanda ve kozmetik sektöründe daha hızlı ihtiyaç sahiplerine ulaşmaktadır.

Kümeli yapraklar şeklinde bir çalı bitkisi olan kantaron otu, Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarında yetiştirilmektedir. Anti-bakteriyelanti-inflamatuar  ve antiviral özellikleri ile oldukça donanımlı bir yapıya sahiptir.

Kantaron yağının ismi, depresyon tedavisinde ilk sıralarda yer alır. Psikolojik ruh halinin iyileştirilmesi, endişeyi hafifletici, strese bağlı semptomların düzelmesini sağlayan ilginç faydaları vardır. Enfeksiyon tehditli bir çok etkenle savaşan kantaron otu, kanseri önleme ve hormonsal dengesizliği düzenleme gibi faydaları kanıtlanmıştır. Psikiyatristler tarafından reçetelerde antidepresan olarak yazılır.

Kantaron Yağının Saçlara Faydaları Nelerdir?

Depresyon tedavisi gibi, saç bakımı ve saç onarımı kategorisinde de yine liste başı doğal bitkiler arasındadır. Canlı renkleri ile albenisi yüksek olan bitkinin, sağlık dostu olarak etki potansiyeli de rengi gibi kaliteli ve etkindir. Kantaron yağının saçlara faydaları da, güçlü içeriğinin bir kanıtı olsa gerek.

  • Saç dökülmesini durdurur.
  • Saç derisini onarır, saç hücrelerinin yenilenmesini sağlar.
  • Kepek önleyici bir etkisi vardır.
  • Saç egzamasının sonuçları olan şişlik, kaşıntı ve lokal yaraları iyileştirir.
  • Saçları nemlendirir ve uzamasını sağlar.

Saç Dökülmesi

Saç kökleri ve saç derisinden kaynaklı saç dökülmelerini engeller. Saçların maruz kaldığı dış etkilerden dolayı hasar gören saç derisi ve saç yapısını, saç boyaların etkisi ile kimyasal maddelere maruz kalan saç ömrünü uzatır. Erkekler ve kadınlar tarafından saç dökülmesi şikayetlerini gidermek için kullanılabilir. Hücrelerin ve saç derisinin onarılması kantaron yağının etkisiyle gerçekleşir.

Kepek Önleyici

Saç dersinde meydana gelen ölü deri yoğunluğunu, yapılan saç maskeleri ile uygulandığında canlı derilerin saç diplerine hakim olmasını sağlar. Saçlardaki kepekleri kalıcı olarak yok edebilir.

Egzama

Saç derisinde dermatit olarak adlandırılan, kaşıntı ve şişlik şeklinde kendini gösteren saç egzaması için iyileştirici etkisi vardır. Saç köklerinde, saçı da olumsuz etkileyen bu cilt sorununu ortadan kaldırır. Egzama her ne kadar bulaşıcı olmasa da, vermiş olduğu rahatsızlık tedaviyi acil kılar.

Saçları Uzatır

Kantaron yağı, önce saç dökülmesini yavaşlatır veya durdurur, daha sonra ise saçlara yenilenmiş bir hücre bıraktığından saçların sağlıklı uzamasını sağlar.

Saçı Nemlendirir

Saçların günlük yaşamda kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlar. Saç derisi yenilenmiş, güçlenmiş saç kökleri, nemli yapısı sayesinde canlı bir görünüme kavuşur. Anti-bakteriyel ve antiviral özelliğ sayesinde, enfeksiyon riskinden uzak bir saç yapısına sahip olmak, kantaron yağının saçlara faydaları arasındadır.

Kantaron Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Kantaron yağı, saç dökülmesini durduran ve kepek önleyici etkisi en yüksek olan doğal bitkilerdendir. Sağlık ve kişisel bakım kategorilerinde, antidepresan ve saç dökülmesini önleyici görevi ile sağlam bir yer etmiştir.​

Kantaron Yağı Maskesi

Saçlar için yüksek etkiye sahip sıvının, banyodan önce saçlara masaj şeklinde uygulanması gerekir. Saç diplerinden başlayarak, masaj şeklinde iyice nüfuz etmesi sağlanır. 1 saat kadar bekledikten sonra, saçlar yıkanarak kantaron yağından arındırılır. İki günde bir saçlara uygulanması, saç derisinin onarımı ve saç dökülmesinin önüne geçmek için yeterli olacaktır.

Kantaron Yağı ve Isırgan Otu

Saç dökülmesine karşı gelen iki büyük savaşçı bitkidir. Elde edilecek karışım da bir o kadar sağlam olmaktadır.

  • 1 yemek kaşığı kantaron yağı
  • 1 yemek kaşığı ısırgan otu yağı

Karışımdan elde edilen maske, saç derisinden başlanarak, saç uçlarına kadar uygulanabilir. Saçları 1 saat kadar maske ile bekletmek fayda sağlayacaktır. Bekletirken saçları kapatmak da saçlara karşımın nüfuz etme hızını arttırır. Saçlar daha sonra şampuanla yıkanır.

Kantaron yağı ve Elma Sirkesi

Saç sağlığı için iki güçlü müttefiktir. Elde edilen karışım da bir yandan saç dökülmesi ve kepekler için fayda sağlarken, bir yandan da anti-bakteriyel etki ile saç derisinin canlanmasını ve pH seviyesinin korunmasını sağlar.

  • 1 yemek kaşığı kantaron yağı
  • 2-3 damla elma sirkesi

Karşımı saç derisine masaj şeklinde yedirerek maske işlemi yapılır. 1 saat kadar bekletilen saç yıkanır.

Kantaron Yağı Şampuan, Losyon ve Saç Kremi

Evde hazırlanan maskeler dışında, kantaron yağından oluşturulmuş şampuan, saç kremi ve losyonlar da mevcut. Banyoda saça uygulandığında, hem saç dökülmesi ve egzama için engelleyici olacak hem de kantaron otunun antidepresan etkisi nedeniyle rahatlama hissi verebilecektir.

Depresyon, stres, kaygı gibi kronik hale gelen rahatsızlıklar, bir başka hastalıkların kapısını açtığı gibi, saç dökülmesi gibi sonuçlara da ulaşabilir. Kantaron yağının hem antidepresan hem de saç dökülmesini önleyici özelliği, bu hastalık döngüsünün iki ucunu da kapatıp ilerlemesini engelleyen ilginç bir yeteneğe sahiptir.

  • Gebelik döneminde kullanılmaması gerekmektedir. Her bitkisel ve kimyasal ilacın, gebelik gibi her şeyin hassaslaştığı bir dönemde kullanılması, yan etkilerinin de daha belirgin olmasına neden olmaktadır.

Check Also

Chia Tohumu Yağının Faydaları

Belki bugüne kadar adını hiç duymadığınız, ancak duyduğunuz andan itibaren bir daha unutmayacağınız bir yağdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir