Şalgamın Faydaları

Turpgiller familyasından olan şalgam acı tadı ile bilinen ve besin değeri oldukça yüksek olan bir sebzedir. Kökü ve yapraklı içerisinde birçok vitamin ve minerali bulunduran şalgam sağlık açısından çok faydalıdır.

Geçmişi eski Roma’ya dayanan ve o günden beri tüketilen şalgamın içeriğinin zengin olması ve kullanım alanının çeşitliliği onu vazgeçilmez besinlerden biri haline getirmiştir.

Şalgam özellikle kış aylarında salatalarda ve turşularda oldukça fazla kullanılsa da en çok bilinen kullanım alanı şalgam suyudur.

Birçok kişinin büyük bir zevkle tükettiği şalgam suyu lezzetli olmasının yanında acı özelliği ile de kişilerin dikkatini çekmektedir. Şalgam suyu şalgam kadar vücut için oldukça faydalıdır. Şalgam soslarda, yemeklerde, çorbalarda ve garnitür olarak kullanılabilir. Bu şekillerde tüketilen şalgam ile vücuda olan faydaları arttırılabilir.

Şalgamın yüksek miktarda A vitamini içermesinin yanında içerisinde C, E, K ve B6 vitaminleri ile birlikte kalsiyum, potasyum, demir, fosfor ve manganez başta olmak üzere birçok mineral çeşidi ve bileşen bulunmaktadır.

İçeriğinin bu kadar zengin olması onu sağlık açısından oldukça faydalı bir hale getirmektedir. Şalgamın faydaları nelerdir, fazla şalgam tüketmenin zararları nelerdir ve besin değerleri hakkındaki bilgileri yazımızın devamında sizlere açıklamaya çalıştık.

Şalgamın Faydaları Nelerdir?

1. Kanseri önler: Kanser ile mücadele eden sebzeler içerisinde yer alan şalgam antioksidan bakımından çok zengindir. İçeriğinde yüksek miktarda glukozinolat bulunur. Bu bileşen karaciğerde bulunan toksinler ve kanserojen maddelere karşı etkin bir güç gösterir. Antioksidan özelliği ile vücutta dolaşan serbest radikalleri vücuttan atarken kanser hücrelerine karşıda savaşır.

2. Bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir: İçeriğinde bulunan A, C ve E vitaminleri ile ve manganez ve beta karoten içermesi sayesinde oldukça güçlü bir antioksidan özelliği gösterip bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur.

Köklerinde C vitamini daha fazla iken, yapraklarında antioksidan özelliği daha fazladır. Hücre yenilenmesini, hücre sayısının artmasını, hücre hasarlarının onarılmasını ve DNA hasarlarını giderilmesinde bağışıklık sisteminin ihtiyaç duyduğu bütün besinler şalgam tarafından sağlanır. Bu sayede bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

3. Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur: Anti-inflamatuar özelliği olan şalgam kalp krizi riskini önlerken kalp hastalıklarının oluşmasına da engel olur. Kolesterolün sağlıklı seviyede kalmasını sağlar. İçeriğindeki B vitamini ile kalp damar sağlığını korumaya yardımcı olur.

4. Bağırsak hastalıklarına iyi gelir: Şalgamın içerisinde bulunan K vitamini ve Omega 3 yağ asitleri anti-enflamatuvar özellik göstererek bağırsak sağlığını korumaya yardımcı olur. Vücudun enflamatuvar sistemi K vitamini ile düzenlenirken, Omega 3 yağ asitleri de bu sisteme destek vermektedir. Bunun sonucunda da kalp, artrit, bağırsak hastalıkları ve diğer hastalıklarının oluşma riskini azaltır.

5. Sindirim sistemi sağlığını korur: Şalgam yüksek miktarda lif içerdiği için sindirim sistemi üzerinde oldukça faydalıdır. Şalgamın içerisindeki bileşenler sindirim sistemini enfeksiyonlardan ve zararlı bakterilerden korur.

6. Kilo vermeye yardımcı olur: Yüksek miktarda lif içeren şalgam kilo vermek isteyenler için iyi bir besin kaynağıdır. Lif özelliği sayesinde bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur. Şalgamın içerisinde bulunan su miktarı oldukça fazladır. Buda kabızlık sorununa iyi gelir.

7. Kemik sağlığını korur: Şalgam içerisinde bol miktarda kalsiyum ve potasyum bulunur. Kemik gelişimi için gerekli olan bu iki madde sağlıklı kemik gelişimine destek verirken, osteoporozun önlenmesine yardımcı olur. Çocukların şalgam tüketmesi sağlanarak sağlıklı iskelet yapısına kavuşmalarına yardımcı olunabilir.

Şalgam dışında şalgam suyu da vücut için oldukça faydalıdır. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, obeziteyi önler, C vitamini içeriği ile kişiyi hastalıklara karşı korur, solunum yollarının iyileşmesini sağlar, felç ve inme risklerini azaltır, sinir sistemini güçlendirir, kemik sağlığı için faydalıdır, cilt sorunlarını gidermeye yardımcı olur. Özellikle kış aylarında şalgam ve şalgam suyu tüketilerek vücut direnci arttırılıp hastalıkların önlenmesi sağlanabilir.

Şalgamın Zararları Nelerdir?

Şalgam oldukça sağlıklı bir besin olsa da fazla tüketimi vücutta çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Şalgamın yol açabileceği sorunlar ise şunlardır:

 1. İçeriğinde bulunan tuz oranının yüksek olması nedeniyle tansiyon hastalarının şalgamı tüketmemesi gerekir.
 2. Tuz oranı yüksek olduğu için hamile bayanlarında şalgamı tüketmemesi gerekir.
 3. Şalgam kilo vermeye yardımcı olsa da iştah açıcı özelliği ile kilo alımına da neden olabilir. Bu nedenle fazla tüketilmemesi gerekir.
 4. Şalgamın tadı acıdır. Tuz oranı da oldukça yüksektir. Bu iki özellik bir araya gelince de mide rahatsızlığı olanların şalgamı tüketmesi çeşitli mide sorunlarına yol açabilir.
 5. Şalgam göz için oldukça faydalı olsa da fazla tüketimi göz tansiyonuna neden olabilir.
 6. Yüksek miktarda tuz içermesi böbrek sağlığını da olumsuz etkileyerek çeşitli sorunlara neden olabilir.
 7. Şalgamın içerisinde goitrogens adlı madde bulunur. Bu madde ise tiroit bezlerine zarar verebilir. Bu nedenle tiroit problemi olanlar şalgam tüketmemelidir.
 8. İçeriğinde kükürt bileşeni olan şalgam hazımsızlık ve şişkinlik sorunlarına yol açabilir.

Şalgamın Besin Değeri

100 gram şalgam içerisinde;

 • Kalori 28
 • Kolesterol 0 mg
 • Potasyum 191 mg
 • Diyet lifi 1.8 gr
 • Sodyum 67 mg
 • Karbonhidrat 6 gr
 • Şeker 3,8 gr
 • Kalsiyum 30 mg
 • Protein 0,9 gr
 •  A vitamini 0 IU
 • C vitamini 21 mg
 • Demir 0,3 mg
 • Piridoksin 0,1 mg
 • Magnezyum 11 mg
 • D vitamini 0 IU
 • B12 vitamini 0 mg

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir