Sağlıklı Beslenme için 25 Altın Tavsiye!

Sağlıklı beslenmek, insanın zinde ve enerjik olmasının en önemli etkenlerinden biridir. Bu yazımızda sizlere sunduğumuz altın değerinde 25 tavsiyeyi uygulayarak daha sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz. Tüm bu tavsiyeler bilimsel çalışmaların sonuçlarından derlenmiştir.

1. Kahvaltı en önemli öğündür.

Güne mutlaka kahvaltıyla başlayın. Kahvaltı metabolizmayı güçlendirir ve gün içinde enerjik olmanızı sağlar.

2. Her gün mutlaka sebze ve meyve yiyin.

Sebzeler ve meyveler, sağlıklı beslenmenin temel taşlarıdır. Vitaminler, mineraller ve lifler açısından zengin olan bu besin kaynakları, her gün tüketilmelidir.

3. Porsiyonlarınızı sabitleyin.

Her gün yediğiniz yemeklerin ölçüsünü değiştirmeyin, porsiyonlarınızı belli bir oranda sabitleyin. Böylece belli bir porsiyonu sindirmeye alışmış olan midenizi ve diğer organlarınızı korumuş olursunuz.

4. Ev yemeği tüketin.

Hazır satılan tüm yiyecekler, bozulmayı önlemek için koruyucu maddeler içerir. Evde taze besinlerle hazırlayacağınız yemekler bedeniniz için çok daha sağlıklıdır.

5. Bol su için.

Her gün 2 litre su içmek, sağlıklı beslenmenin temelidir. Su, hem yiyeceklerin sindirilmesinde, besinlerden aldığımız yararlı maddelerin hücrelere taşınmasında ve zararlı maddelerin dışarıya atılmasında kullanılır.

6. Yeni lezzetlere açık olun.

Doğada vücudumuz için faydalı binlerce besin kaynağı mevcut olmasına rağmen genellikle aynı yiyecekleri tüketiriz. Bu nedenle vücudumuza yararlı birçok vitamin ve mineral desteğinden uzak kalırız. Daha önce yemediğiniz çeşitli meyve ve sebzeleri öğünlerinize ekleyerek beslenmenizi zenginleştirmek, daha sağlıklı beslenmenize yardımcı olabilir.

7. Haftada iki kez deniz ürünleri tüketin.

Deniz ürünleri, Omega 3 açısından en zengin yiyeceklerdir. Haftada 2 kez Omega 3 açısından çok zengin Somon balığı, alabalık, istiridye ve sardalye gibi deniz ürünleri tüketmeniz, ihtiyacınız olan Omega 3 desteğini sağlayacaktır.

8. Yeterince kalsiyum almaya özen gösterin.

Kalsiyum vücudumuzun en temel yapıları olan kemik ve dişleri güçlendirerek sağlıklı kalmasını sağlar. Bazı sebzeler kalsiyum içerse de en fazla kalsiyum yoğurtta, sütte ve peynirde bulunur. Her gün bu besinleri tüketmeye özen gösterin.

9. Taze meyve suyu tüketin.

Hazır satılan meyve sularında mineral ve vitamin kaybı meydana gelir. Taze sıkılmış meyve suları ise vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller açısından zengindir.

10. Yeşil sebzeler tüketin.

Yeşil sebzeler demir, lifler ve vitaminler açısından çok zengindir. Haftada en az 3 kez yeşil renkli sebzeler tüketmek, vücudun besin ihtiyacının neredeyse tamamını karşılar.

11. Trans yağları öğünlerinizden çıkarın.

Trans yağlar, bitkisel yağların hidrojenleştirme işleminden geçirilerek oluşturulan yağlardır. Bu yağların kalp hastalıklarına ve kansere neden olduğu kanıtlanmıştır. Satın alacağınız ürünlerin etiketini kontrol ederek trans yağ içeren ürünler almamaya özen gösteriniz.

12. Her gün yumurta tüketin.

Yumurta, dünyadaki en sağlıklı besinlerden biridir. Bir yumurta 9 farklı temel vitamin ve mineraller içerir. Sağlıklı beslenmek için, demir ve aminoasitler açısından çok zengin bir besin olan yumurta her gün tüketilmelidir.

13. Margarini hayatınızdan çıkarın.

Margarin bitkisel yağlardan buhar yoluyla elde edilen ve bu işlem sırasında içindeki tüm antioksidanları ve vitaminleri kaybeden bir maddedir. Bu maddenin rengi buhar işlemi sonrası gri bir renktir, hidrojenleştirilerek sarı bir renk alır.

14. Her gün çay için.

Hem siyah çay hem de yeşil çay, kansere karşı koruyucu besinlerden biridir. Türk geleneğinin bir parçası haline gelmiş olan siyah çay, antioksidanlar içerir, vücudu zararlı maddelerden arındırır ve vücuttaki trigliserit oranını dengeler.

15. Karbonhidrat ve lifleri doğru oranda tüketin.

Yapılmış bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre sağlıklı beslenmek için alınan karbonhidrat-lif oranı 10’da 1 olmalıdır. Yediğiniz 10 gram karbonhidrat 1 gram lif içermelidir.

16. Baharatlar kullanın.

Baharatlar en önemli vitamin ve mineral kaynaklarıdır. İçerdikleri maddeler vücudumuz için ilaç değerindedir.

17. Öğünlerinize her renkten yiyecek ekleyin.

Yiyeceklerinizi ne kadar çok çeşit renkte seçerseniz o kadar çok çeşit vitamin ve mineral almış olursunuz.

18. Nem oranı yüksek besinler tüketin.

Su vücudumuz için en önemli maddedir. Karpuz, marul, salatalık gibi nem oranı yüksek besinler tüketmek, günlük su ihtiyacımızın karşılanmasına yardımcı olur.

19. Demir içeren yiyecekler tüketin.

Demir minerali vücudumuzun temel maddelerinden biridir. Demir eksikliği ise vücudun direncini düşürerek hastalıklara neden olur.

20. Bitki çayları tüketin.

Bitki çayları en büyük antioksidan kaynaklarıdır. Yeşil çay, zencefil çayı, papatya çayı gibi bitki çayları vücudu tazeler ve çeşitli rahatsızlıkları tedavi eder.

21. Yemeklerden önce su için.

Her öğünden 30 dakika önce içilen su, mideyi güçlendirir ve bedeni sindirime hazırlar.

22. Yemek yerken acele etmeyin.

Yemekleri yavaş çiğnemek, sindirim sistemini korur. Ayrıca ihtiyacınız kadar yemenizi sağlayarak ideal kilonuza ulaşmanıza yardımcı olur.

23. Gazlı içecekler tüketmemeye gayret edin.

Gazlı içecekler vücudun asit oranını arttırarak zararlı bakteriler için uygun koşulları yaratırlar.

24. Salatalarınıza sirke ekleyin.

Sirke, özellikle elma sirkesi, vücudu arındırıp temizleyen mucizevî bir maddedir. Her gün salatalarınıza ekleyeceğiniz birkaç damla sirke, vücudunuzdaki zararlı bakterileri yok eder. Aynı zamanda sirke, vücuttaki fazla asit oranını alkaliye çevirerek bedeni güçlendirir.

25. Her gün yoğurt tüketin.

Yoğurt, kalsiyum açısından en zengin besin kaynaklarından biridir. Ayrıca B12 ve B vitaminleri, magnezyum, potasyum ve fosfor içeren yoğurt, sağlıklı beslenmek isteyenlerin her gün öğünlerine eklemeleri gereken bir besindir.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir