Saçımızda Neden Kepek Olur?

Kepek, kafa derinizde meydana gelen döküntülerin neden olmasıyla belirginleşen genel bir kronik saç derisi durumudur. Kepek bulaşıcı veya ciddi değildir. Ancak, utanç verici ve bazen de tedavisi zor olabilir.

Kepek genellikle kontrol edilebilir ve evde uygulayacağınız bazı tedavi yöntemleriyle halledebileceğiniz bir sorundur. Hafif kepeklenme için, kepek karşıtı bir şampuan yeterlidir. Daha ileri derecede kepek problemi için ise ilaçlı kepek şampuanları kullanmak gerekebilir (doktor reçetesi ile eczanelerden temin edilebilir.)

Çoğu genç ve yetişkin için, kepek belirtileri standartdır: saçları ve omuzları saran beyaz, yağlı görünümlü ölü cilt parçaları ve muhtemelen kaşıntılı, pullu kafa derisi…

Kepeklenme vakalarının çoğu doktora görünmeyi gerektirmez. Ancak tezgah üstü (OTC) kepekli şampuanlar yardımcı olmazsa ya da kafa derinizde şişme veya kızarıklık varsa, bir dermatologa görünmenizde fayda olacaktır. 

Kepek Oluşumunun Nedenleri Nelerdir? Kepek Neden Olur?

Tahriş olmuş, yağlı cilt (seboreik dermatit). Kepeklenmenin en sık nedenlerinden biri olan bu durum, pul pul beyaz veya sarı pullarla kaplı kırmızı, yağlı cilt ile birlikte seyreder.

Seyrek Saç Yıkaması. Saçınızı düzenli olarak yıkamazsanız, saçlı derinizden yağlar ve cilt hücreleri oluşabilir ve kepeklenme meydana gelir.

Maya benzeri bir mantar (malassezia). Malassezia, çoğu yetişkinin saç derisinde yaşıyor. Ancak, bazıları için, kafa derisini tahriş eder ve daha fazla cilt hücresinin gelişmesine neden olabilir. Fazlalık olan cilt hücreleri ölür ve dökülür, böylece kepek oluşur.

Saç bakımı ürünlerine duyarlılık. Bazen saç bakımı ürünlerinde veya saç boyalarında belirli bileşenlere karşı duyarlılık, kırmızı, kaşıntılı, pullu döküntülere ve kepeklenmeye neden olmaktadır.

Risk Faktörleri

Kepek hemen herkeste ve her yaşta görülebilir fakat aşağıdaki durumlar risk faktörünü artırmaktadır:

Yaş: Genelde ergenlik çağının sonlarında ve ilk yetişkinlik dönemi başında kepek daha sık görülür.

Erkek Olmak: Erkeklerde daha sık kepeklenme görülür.

Yağlı saçlar ve saç derisi. Malassezia, kafa derinizdeki yağları besler. Bu nedenle aşırı yağlı cilt ve saçlarınız kepeklenmeye daha çok meyillidir.

Kepek Nasıl Tedavi Edilir / Nasıl Geçer?

Kepek neredeyse her zaman kontrol edilebilir ve tedavisi de mümkündür, ancak kepek tedavisi biraz deneme yanılma yöntemiyle gerçekleşir. Genel olarak, yağlanma ve deri hücresi oluşumunu azaltmak için nazik bir şampuanla günlük temizlik yapmak kepeklenmeyi önemli ölçüde azaltır.

Kaşıntı, ısırma, kızarıklık veya herhangi bir üründen yanma gelişirse, kullanmayı bırakın. Eğer bir alerjik reaksiyon geliştirirseniz – döküntü, ürtiker ya da nefes almada zorluk gibi – derhal tıbbi yardım isteyin.

Kepeğe karşı etkili şampuanlar içerdikleri ilaçlara göre sınıflandırılır:

Piridinli çinko şampuanlar: Bunlar, antibakteriyel ve antifungal ajan olan çinko piritiyon içerir. Bu tür şampuan, kafa derinizdeki mantarları azaltarak kepek ve seboreik dermatite neden olabilir.

Katranlı şampuanlar: Kömür üretim prosesinin bir yan ürünü olan kömür katranı, kepek, seboreik dermatit ve sedef hastalığı gibi durumlara yardımcı olur. Saç derisinde bulunan cilt hücreleri hızla ölür ve kaybolur. Açık renk saçlarınız varsa, bu tür bir şampuan renk değişikliğine neden olabilir.

Selenyum Sülfür Şampuanları: Bu şampuanlar cildinizdeki hücrelerin ölmesini yavaşlatır ve aynı zamanda kepek oluşumunu da azaltır . Sarışın, gri veya kimyasal olarak renklendirilmiş saçları renksizleştirebildiklerinden, bunları yalnızca yönlendirildiği gibi kullandığınızdan ve şampuandan sonra iyi durulandığından emin olun.

Ketokonazol şampuanlar (Nizoral gibi). Ketoconazole, diğer şampuanlar başarısız olduğunda çalışabilen geniş spektrumlu antifungal bir ajandır. Reçeteli satıldığı gibi reçetesiz satılabilir.

Bu şampuanlardan birini kepek kontrol edilene kadar günlük veya diğer günlerde kullanmayı deneyin; Sonra haftada iki veya üç defa, gerektiğinde kısın. Bir çeşit şampuan bir süredir çalışıyorsa ve etkinliğini kaybetmiş gibi görünüyorsa, iki çeşit kepekli şampuan arasında geçiş yapmayı deneyin.

Alternatif Tıp ile Kepek Tedavisi (Kepeğe Karşı Etkili Bitkisel Çözüm)

Çay ağacı yağının kepeği azalttığı bilinmektedir. Avustralya çay ağacının yapraklarından (Melaleuca alternifolia) gelen çay ağacı yağı, yüzyıllarca antiseptik, antibiyotik ve antifungal bir ajan olarak kullanılmıştır. Bu nedenle günümüzde doğal gıdalardaki şampuanlara dahil edilmektedir. Yağ, bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir