Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Saç dökülmesi sadece saçlı deriyi etkileyen bir rahatsızlıktır.. Kalıtım, hormonal değişiklikler, tıbbi durumlar veya ilaçların bir sonucu olarak saç dökülmesi meydana gelebilir. Saç dökülmesi yaygın bir problemdir, kadınlarda, erkeklerde ve çocuklarda bile görülebilir.

Saç dökülmesi, tipik olarak saç derisinden aşırı miktarda saç telinin dökülmesi anlamına gelir. Yaşla birlikte kalıtsal saç dökülmesi, kelliğin en yaygın nedenlerinden biridir.

Saç dökülmesi, sebebe bağlı olarak birçok farklı şekilde görülebilir. Aniden veya yavaşça ortaya çıkabilir ve yalnızca saç derinizi veya vücudunuzun tamamını etkileyebilir. Bazı saç dökülmesi türleri geçicidir kısa bir süre sonra dökülen saçlar yeniden çıkabilir.

Saç Dökülmesinin Belirtileri Nelerdir?

Başınızın üst kısmı yavaş yavaş açılır. Bu, saç dökülmesinin en yaygın türüdür ve hem erkekleri hem de kadınları yaşlandırırken etkiler. Erkeklerde saç genellikle alnından M harfine benzer bir çizgi ile gerilemeye başlar. Kadınlar alnındaki saç çizgisini korur ancak saçlarındaki kısmın genişlemesine sahiptir.

Dairesel veya benekli kellikler oluşabilir. Bazı insanlar yumuşak, madeni para büyüklüğünde kel lekeler yaşarlar.

Ani saç gevşetme. Fiziksel veya duygusal bir şok saçların gevşemesine neden olabilir. Bir avuç saç, saçınızı tararken veya yıkarken veya nazikçe çekildikten sonra ortaya çıkabilir. 

Tüm vücut saç dökülmesi. Bazı koşullar ve kanser için kemoterapi gibi tıbbi tedaviler, vücudunuzun her yerinde saç dökülmesine neden olabilir. Bu tür dökülmelerde genelde saç bir süre sonra yeniden büyür.

Çoğu insan normalde günde 50 ila 100 kıl dökülmesi yaşar. Bu genellikle saç dökülmesi sayılmaz, çünkü dökülen saç kadar yeni saç çıkar… Saç dökülmesi, saç döngüsü bozulduğunda veya saç follikülünün ömrü bittiğinde ortaya çıkabilir.

Saç dökülmesinin kesin nedeni tam olarak anlaşılamamış olabilir, ancak genellikle aşağıdaki faktörlerden bir veya daha fazlası ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir.

 • Aile geçmişi (kalıtım)
 • Hormonal değişiklikler
 • Tıbbi durumlar
 • İlaçlar

Aile Geçmişi

Saç dökülmesinin en yaygın nedeni, erkek tipi kellik veya kadın tipi kellik denen kalıtsal bir durumdur. Genellikle kademeli olarak ve öngörülebilir paternlerde oluşur. Bu paternler erkeklerde ve kadınlarda tamamen farklı olabilmektedir.

Hormonal değişiklikler. Hormonal değişiklikler ve dengesizlikler geçici saç dökülmesine neden olabilir. Bu, gebelik, doğum veya menopozun başlangıcı olabilir. Hormon düzeyleri de tiroid bezinden etkilenir, bu nedenle tiroid sorunları saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesi. Saç dökülmeyen saç dökülmesine bu tür alopesi areata denir (al-o-PEE-o-ah-ar-eA-tuh). Vücudun bağışıklık sistemi saç foliküllerine saldırdığında oluşur – deride yumuşak, yuvarlak kel kıvrımlar bırakan ani saç dökülmesine neden olur.

Deride enfeksiyonlar. Saçaklanma gibi enfeksiyonlar saçlı derinizin saç ve derisini istila edebilir ve pul pul ve saç dökülmesine neden olabilir. Enfeksiyonlar tedavi edildikten sonra saçlar genellikle geriler.

Diğer cilt bozuklukları. Yara izi alopesine neden olan hastalıklar, yaralı alanlarda kalıcı kayıplara neden olabilir. Bu koşullar liken planus, bazı lupus ve sarkoidoz türleri içerir.

Saç dökülmesi bozukluğu. Trichotillomania (trikotillomania) olarak da adlandırılan bu durum, insanların saçlı derisinden, kaşlarından veya vücudun diğer bölgelerinden gelen saçlarını çekmek için dayanılmaz bir dürtüya neden olur.

İlaçlar

Saç dökülmesine, kanser, artrit, depresyon, kalp problemleri, yüksek tansiyon ve doğum kontrolü için kullanılan ilaçlar neden olabilir. Çok fazla A vitamini alımı da saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesinin diğer sebepleri

Saç dökülmesi ayrıca aşağıdakilerden de kaynaklanabilir:

Başın radyasyon tedavisi. Saçlar eskisi gibi büyüyemezler.

Tetikleyici bir olay. Birçok kişi, fiziksel ya da duygusal şok geçirdikten birkaç ay sonra saç dökülmesi yaşar. Bu tip saç dökülmesi geçicidir. Tetikleyici olaylara örnek olarak ani veya aşırı kilo kaybı, yüksek ateş, ameliyat veya aileden birilerinin ölümleri sayılabilir.

Bazı saç stilleri ve tedavileri. Aşırı saç şekillendirme veya saçlarınızı çok geren saç modelleri, örümcek ayağı veya mısır püskülü gibi değişik şekiller saç dökülmesine neden olabilir. Sıcak yağlı saç tedavileri ve kalıcılar saç köklerinin iltihaplanmasına ve saç dökülmesine neden olabilir. Yara izi oluşursa, saç dökülmesi kalıcı olabilir.

Bir dizi faktör saç dökülme riskinizi artırabilir:

 • Aile öyküsü
 • Yaş
 • Zayıf beslenme
 • Diyabet ve lupus gibi bazı tıbbi durumlar
 • Stres

Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

 • Isırgan otunu kaynatıp saçlarınızı bununla durulayın, dökülmeyi durdurur
 • Benzer şekilde ısırgan otu yağı da etkilidir..
 • Bemiks + Evigen + Bepanthen üç vitamini karıştırıp saçınıza uygulayın, büyük faydasını görürsünüz.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir