Rezene Tohumu Yağının Faydaları

Rezene tohumu yağı, sağlık için tedavi edici amaçlı kullanılan bitkisel yağlardan birisidir. Doğanın, birçok faydalı etkisinden faydalanabilmemiz için bizlere sunduğu doğal ve sağlıklı yağlardan birisi olan rezene tohumu yağının sağlıklı ve zinde bir yaşam için saymakla bitmeyecek faydaları bulunmaktadır.

Rezene tohumu yağının faydaları

1) Rezene tonumu yağı, A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Onun haricinde, fosfor, kalsiyum, potasyum ve magnezyum da içeren rezene tohumu yağı, birçok hastalık için şifa kaynağıdır.

2) Rezene tohumu yağı, antibiyotik etkisine sahiptir: Bol miktarda antioksidan içermesinden dolayı, bazı hastalıkların oluşmasını ve üremesini engeller. Vücutta, hastalıklara sebep olan parazitleri yok eder.

3) Bağışıklık sistemini güçlendirir: Çoğu hastalığın nedeni, bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır. Güçsüz bünyeler hastalıklara daha kolay yakalanır. Rezene tohumu yağı, antioksidan ve C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek sağlam bir bünyeye sahip olmayı ve zinde bir yaşam sürmeyi sağlar.

4) Kanserden korunmada olumlu etkileri vardır: Rezene tohumu yağının kanserle mücadele ettiği, yapılan araştırmalara dayandırılmaktadır. Düzenli kullanımıyla kanser oluşumunun önlediği gibi, oluşmuş, hatta ilerlemiş kanser vakalarında tedaviyi destekleyici niteliktedir. Kanserli hücrelerin düşmanı olan rezene tohumu yağı, iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

5) Gaz gidericidir: En bilinen özelliğidir. Rezene tohumu yağı, gaz sıkıntısı bulunanların kullanabileceği en doğal ilaçtır. Emziren anneler, bebeklerin gaz sorununu önlemek amacıyla sık sık rezene çayı içmektedir. Rezene tohumu yağı da aynı etkiye sahiptir ve gazın giderilmesi için rahatlıkla kullanılabilir.

6) Kalp ritmini düzenleyici etkiye sahiptir: Rezene tohumu yağı, bol miktarda potasyum içermektedir. Bu da, gün boyu yorulan vücutta kan basıncının artmasına bağlı olarak görülen kalp ritim bozukluklarının düzenlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca rezene tohumu yağı, antioksidan özelliğinden dolayı, vücudu zararlı etkilerden arındırır, kanı temizler ve damarların tıkanmasını önler. Bu sayede kalp, görevini daha düzenli olarak yerine getirir. 

7) Enfeksiyonel hastalıklardan korur: Doğal antibiyotik özelliği bulunan yapısıyla rezene tohumu yağı, enfeksiyonel kış hastalıklarından korur. Vücudun savunma sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı direncini arttırır.

8) Ağız sağlığı için faydalıdır: Güçlü etkisiyle, ağızdaki mikropları öldürür. Dİş ve diş eti hastalıklarından korur. Ağız bakımı için rahatlıkla kullnılabilecek bir yağdır.

9) Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir: İçerdiği vitaminler sayesinde ağrı kesici özelliği bulunan rezene tohumu yağı, kas ve eklem ağrıları ile romatizmal ağrılara iyi gelmektedir.

10) Sindirim sistemi için faydalıdır: Rezene tohumu yağı, metabolizmayı harekete geçirici özelliğe sahiptir. Bağırsakları çalıştıran yapısıyla, sindirimi düzenler, kabızlığı önler ve toksinlerin vücuttan sağlıklı bir şekilde uzaklaştırılmasını sağlar. Kabızlığı giderir.

11) Adet kanamalarını düzenler: Düzensiz adet kanamaları, bazı bayanların en büyük sorunudur. Aşırı kanama, kan kaybına doğal olarak halsizlik oluşmasına ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar. Rezene tohumu yağı, adet kanamalarının düzene sokulmasında faydalı etkilere sahip bir yağdır.

12) Beyin fonksiyonları ve psikoloji için faydalıdır: Rezene tohumu yağı, stresi azaltır, ruh sağlığını korur. Beynin, fonksiyonlarını gerektiği gibi yerine getirmesinde yardımcıdır. Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Ayrıca, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi şikayetleri de ortadan kaldırır.

13) Mideyi korur: Mide, sindirimi sağlamakla görevli olan en önemli organlarımızdan birisidir. Midenin fonksiyonlarını kaybetmesi, inan sağlığını ciddi anlamda tehlikeye sokacak hastalıkların oluşmasına sebep olabilir. Günlük yeterli miktarda rezene tohumu yağı kullanımıyla mide sağlığı korunabilir.

14) Böbrek hastalıklarına karşı koruyucudur: Rezene tohumu yağı, güçlü vitamin etkisiyle besinlerin emiliminin daha kolay gerçekleştirilmesini sağlar. Bu sayede karaciğer ve böbreklerin çalışma yükünü azaltır.

15) Cilt sağlığı için faydalıdır: Rezene tohumu yağı, cilt bakımının doğal ve sağlıklı şekilde yapılmasını sağladığı gibi maddi olarak da avantajlıdır. Rezene tohumu yağı ile ekonomik fiyatlarla kaliteli cilt bakımı yapmak, herkes için olanaklı ve olumlu sonuç vericidir. İçerdiği C vitamini, demir, çinko ve E vitamini ile siyah noktaların en büyük düşmanıdır. Sivilce ve akne gibi her türlü cilt lekesinin giderilmesinde etkli olan rezene tohumu yağı, antioksidan etkisi sayesinde cilt tahrişlerinin önlenmesinde etkilidir. Deri üzerindeki yara ve çatlakların tedavisi de, rezene tohumu yağı ile yapılabilir.

16) Bağırsaklar için faydalıdır: Rezene tohumu yağı, bağırsak hastalıklarından koruyucu etkiye sahiptir. Sindirimi sistemine olumlu etkileri, bağırsakların faaliyetlerini gerektiği gibi yerine getirmesini sağlar.

17) İştah açıcı özelliği vardır: Rezene tohumu yağı, iştah açıcı özelliği ile, yeme sıkıntısı olanların rahatlıkla kullanabileceği bir yağdır.

Rezene tohumu yağının kullanımı

Rezene tohumu yağı, ihtiyaçlar doğrultusunda dahili ve harici kullanıma uygun bir yağdır. Her gün düzenli olarak bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı olacak şekilde damlatılarak içilir. Rezene tohumu yağı, bir çay kaşığı olarak doğrudan da içilebilir ancak bu şekilde içemeyenler sulandırarak içebilirler. Ayrıca, cilt bakımı için rezene tohumu yağı, harici olarak da kullanılabilir. Pamuk yardımıyla istenilen bölgeye sürülürse, cilt için etkisini kısa sürede gösterecektir.

Rezene tohumu yağı, doğal ve faydalı bir yağ olmasına rağmen, gereken ölçülerden fazla kullanılması birtakım sağlık sorunlarına yol açabilir. Çünkü, rezene tohumu yağı vitaminler açısından oldukça zengindir ve güçlü bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla aşırı tüketimi, ciltte kızarıklık, mide bulantısı, kusma ve baş ağrısına sebep olabilir.

Eski dönemlerden beri, tedavi edici doğal bir yaağ olarak kullanılan rezene tohumu yağı, günlük olarak gereken miktarlarda tüketilirse oldukça faydalıdır.

Check Also

Shea Yağının Cilde Faydaları

Shea yağının tarihi, Eski Mısır’a kadar uzanır. Antik Mısır’da cildi ve saçları güneşten ve rüzgârdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir