Reflüye ne iyi gelir? Reflüye İyi Gelen Bitkiler ve Besinler

Reflü mide sorunları içerisinde en çok yaşanan ve kişileri oldukça fazla rahatsız eden mide problemlerinden birisidir. Mide kapakçığı, mide içerisinde yer alan besinlerin mideden çıkıp yemek borusuna gitmesini engeller. Bağırsaklar yolu ile mideye inen yiyecekler kapağın kapanması ile burada kalıyor ve buradan yukarı çıkamıyor. Mide kapakçığındaki kasların zayıflaması ile kapakçık görevini yerine getiremiyor ve mide içerisindeki besinler yemek borusuna geri gidiyor ise bu rahatsızlığa reflü adı verilir.

Reflünün oluşumu tüketilen besinlere dikkat edilerek önlenebilir. Özellikle asitli yiyecekler ve içecekler kas yapısının bozulmasına neden olarak mide kapakçığına zarar veriyor. Reflünün en önemli belirtisi ise midede oluşan yanma hissidir. Bunun yanında midede kramplar ve karın bölgesinde ağrılar meydana gelmektedir.

Asitli yiyecek ve içecekler, kızarmış gıdalar, yağlı gıdalar, domates ve domates içeren yiyecekler, çikolata, kafein ve alkollü içecekler reflünün artmasına neden olabilir. Bu anlamda reflünün oluşmaması ve var olan reflünün daha çok ağrıya yol açmaması için tüketilen yiyecek ve içeceklere dikkat etmek gerekir.

Reflüsü olanlar mide asit üretimini arttırmayacak besinler tüketmeye özen göstermelidirler. Reflüye ne iyi gelir, iyi gelen bitkiler ve besinler nelerdir bunlar hakkında sizlere biraz bilgi verelim.

Yulaf: Lifli gıdalar tüketildiğinde mide salgılanması fazla olmaz. Midede kolaca enzimlendikleri için de reflü riski azalır. Lifli gıdalar mideye geldikleri anda kolayca sindirilebilir. Bu nedenle lifli gıdaların tüketimine önem verilmelidir. Yulaf ise lifli gıdalar içerisinde en iyisidir. Yulaf ve yulaf ezmesi gibi ürünler düzenli olarak az yağlı süt ile tüketilebilir. Ayrıca yulaf uzun süre tokluk hisside sağlar.

Balık: İçeriğindeki yağ ve asit bakımından oldukça dengeli bir besin olan balığın içerisinde demir ve omega 3 bulunur. Reflü nedeniyle ortaya çıkabilecek olan ağrılar balık tüketimi ile engellenebilir. Balık az yağ ile pişirildiğinde daha çok fayda sağlanır.

Lahana: Asit oranı oldukça düşük olan bir besindir. İçerisinde C vitamini ve demirde bulunan lahana vücut için oldukça faydalıdır. Reflü hastaları öğünlerinde salata olarak veya yemek olarak rahatlıkla lahanayı tüketebilirler.

Kereviz: Reflü hastalarının mutlaka dikkat etmesi gereken detaylardan birisi düşük kalorili ürünleri tüketmeleri gerektiğidir. Kereviz ise düşük kalorisi ile reflü hastalarının mutlaka tüketmesi gereken besinlerden birisidir. Sindirim sistemi içinde oldukça faydalı olan kereviz haşlama yapılarak tüketilebilir.

Brokoli: Reflü semptomlarının azalmasına yardımcı olur. Mide yanmasına da iyi gelir. Besin değeri bakımından yüksek olan brokoli tüketilmesi gereken en sağlıklı besinlerden birisidir.

Muz: Ph değeri oldukça düşük olan muz reflü hastalarının tüketmesi gereken meyvelerden birisidir. Ayrıca iyi bir enerji vericidir.

Patates: İçerisinde yüksek miktarda nişasta bulunan patates haşlanarak tüketildiğinde reflü hastalığına iyi gelmektedir. Patates haşlandığı için yağ oranı ve asit miktarı artmaz buda mideye zarar vermez.

Şeftali: Yüksek miktarda lif içeren meyvelerden birisi de şeftalidir. Şeftali asit içermez bu nedenle mideye zarar vermez. Ayrıca sindirimi oldukça kolay olan bir meyvedir. Reflü hastaları şeftaliyi mevsiminde öğünlerine ekleyerek gönül rahatlığı ile tüketebilirler.

Kimyon: Mide asidini dengeleyen kimyon mide yanmalarına da iyi gelir. Reflüyü yatıştırma özelliği olan kimyonu, bir bardak suda kaynatıp demlendikten sonra süzülüp yemeklerden sonra tüketilebilir. Ayrıca kimyon yemekler içerisine eklenerek de tüketilebilir.

Rezene: İçerisinde bulunan anetol reflü ve reflüye bağlı olarak gelişen semptomların tedavisinde etkilidir. Sindirim sistemi sorunlarına ve mide spazmlarına da oldukça faydalıdır. Yemeklerden sonra bir tatlı kaşığı tüketilebilir. Bunun yanında 1 tatlı kaşığı rezene tohumu bir bardak su içerisinde kaynatılır. 10 dakika demlendikten sonra içilebilir.

Sarı hardal: Mide asidinin etkisini azaltan sarı hardal reflü tedavisinde kullanılabilecek doğal ilaçlardan birisidir. İçerisinde bulunana asit mide asidinin PH değerini dengelemeye yardımcı olur Reflü ağrıları yaşandığında bir buçuk çay kaşığı sarı hardal yiyebilir veya su içerisine eklenerek tüketebilirsiniz.

Meyan Kökü: Mideyi kuvvetlendiren meyan kökü, mide duvarını ve yemek borusunu da onarır. Reflü nedeniyle oluşan mide yanmalarını ortadan kaldırır. Ayrıca iltihapların tedavisinde de kullanılabilir. Yarım tatlı kaşığı meyan kökü bir bardak suda kaynatılıp süzülür ve yemeklerden 20 dakika önce tüketilebilir. Bir hafta boyunca bu içecek günde 2-3 kez tüketilebilir.

Aloe Vera suyu: Mide ve yemek borusunda reflü nedeniyle oluşan iltihaplanmaların tedavisinde etkilidir. Ayrıca bozulan asit dengesini de düzenler.

Karbonat: Mide ekşimelerinde kullanılabilecek olan karbonat kısa sürede rahatlamaya yardımcı olur. Bir buçuk çay kaşığı karbonat bir bardak ılık su ile karıştırılıp içildiğinde mide rahatlar. Yalnız dikkat edilmesi gereken detay ise karbonatın uzun süre kullanılmaması ve yüksek tansiyon hastalarının karbonattan uzak durmasıdır.

Elma sirkesi: İçerisinde bulunan asit mide asidinin dengelenmesine yardımcı olur. Mide ekşimesi ve mide yanmalarında kullanıldığında kişiyi rahatlatır. Ayrıca sindirimi de kolaylaştırır. Bir yemek kaşığı elma sirkesi bir bardak ılık su ile yemeklerden yarım saat önce aç kanına tüketilebilir.

Check Also

Şekerin Zararları ve Kalorisi

Sağlık açısından zararlı olduğunu bilsek de şeker vazgeçilmez besinlerin içerisinde yer alıyor. Meyve ve sebzelerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir