Protein İçeren Besinler

Protein, aminoasitlerden oluşan organik bir bileşiktir. Vücudumuz proteini sindirip aminoasitlerine ayırmadan enerji üretimi için kullanamaz. Besinlerin yapısında az veya çok protein ve aminoasit buşunmaktadır. Bazı besinler, yüksek protein içeriğinden dolayı doğal protein olarak kabul edilirler. Yumurtanın beyazı %100 proteinden oluşmaktadır ve doğal protein kaynağına örnektir.

Protein Tüketmek Sağlıklı Mı?

Her erkek ve kadınının günlük protein ihtiyacı değişmekle beraber ortalama 30 – 40 gram kadar protein alınması mecburidir. Eğer yeterli protein alınmazsa, saç dökülmesi, kaslarda kramplar, hafıza güçlüğü ve metabolik problemler görülebilir. Elbette bu problemler hemen görülmeyecektir, bazı belirtiler zamanla ortaya çıkar.

Sağlığımız için dengeli beslenmek zorundayız. Protein alımı da sağlıklı beslenmenin bir parçasıdır.

1) Yumurta

Yumurta en doğal protein kaynaklarından biridir. Özellikle yumurtanın beyaz kısmı tamamen saf proteinden oluşmaktadır. Yumurta vitamin ve mineral bakımından da çok zengindir. Gözleri koruyan antioksidanlar içerir. Bir büyük yumurta 6 gram saf protein içerir.

2) Badem Harika Bir Bitkisel Protein Kaynağıdır

Badem, harika bir kuruyemiştir. Lif, E vitamini, manganez ve magnezyum da dahil olmak üzere önemli besin maddeleri ile yüklüdür. Bir avuç (30 gram) badem günlük kalori ihtiyacımızın %13 ünü karşılar ve 6 gram kaliteli bitkisel protein içerir.

3) Tavuk Göğsü

100 gram Tavuk göğsü 53 gram protein içerir. Tavuk, kolesterolü son derece düşük, yağsız ve sağlıklı protein kaynaklarından biridir.

4) Yulaf ve Yulaf Ezmesi

Yulaf, sadece sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı değil aynı zamanda müthiş faydalı bitkisel proteinler ve aminoasitler içeren mucizevi bir besindir. Yüksek miktarda lif içerir, magnezyum, manganez, B1 vitamini ve bir kaç diğer besin ile birlikte harika bir yiyecektir. 100 gram yulaf 17 gram kaliteli protein içerir.

Ayrıca 100 gram yulafta 429 mg potasyum bulunur. Potasyum, kan basıncını dengeler, kalp krizi ve felce karşı koruma sağlar.

5) Balık

Balık, hem çok iyi bir hayvansal protein kaynağıdır hem de kalp ve damar sağlığı için çok faydalı olan doymamış yağ asitleri Omega-3 ve Omega-6 bakımından çok zengindir. Haftada 2-3 kez küçük balık (dip balıkları büyük olur ve zehirli metaller içerirler) tüketmek kalp ve damar sağlığınız için son derece faydalıdır.

6) Yoğurt

Yoğurt, çok sağlıklı bir protein kaynağıdır. Fakat, yoğurdun şifasından tam olarak yararlanmak istiyorsanız mutlaka ev yapımı doğal yoğurt tercih edin. Yoğurt mide ve bağırsak kanserinden korur, kötü kolesterol LDL yi düşürür, iyi kolesterol HDL yi artırır.

7) Keçi Sütü

Keçi sütü sadece iyi bir protein kaynağı değildir aynı zamanda müthiş bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini kanserden korur, yaşlanmayı geciktirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Keçi sütünde bulunan diğer bileşikler tümörün yayılmasını ve büyümesini engeller.

8) Yağsız Kırmızı Et

Yağsız et, hem yüksek protein oranı hem de müthiş lezzeti nedeniyle harika bir besindir. Kırmızı etin sağlıklı olanı, yeşil ot ile ve serbest olarak otlayan hayvanlardan elde edilenidir. Özellikle yaylada veya merada beslenen danaların etleri çok daha sağlıklıdır.

Ayrıca etin protein değerini koruyabilmek için pişirme yöntemi de çok önemlidir. En sağlıklı pişirme şekli buharda pişirmek veya kömüre fazla yaklaştırmadan ızgarada pişirmektir.

9) Ton Balığı

Balıklar genel olarak zengin protein kaynaklarıdır ve yukarıda bundan bahsetmiştik. Özel olarak, market raflarında konserve olarak alıp tüketebileceğiniz ton balığı harika bir Omega-3 kaynağıdır. Kalp sağlığınız faydalı olan bu lezzetli ballığı protein kaynağı olarak tüketebilirsiniz.

10) Kinoa

Kinoa şu an dünya tarafından kabul edilen süper yiyeceklerden biridir.. Neredeyse her çeşit vitamin ve aminoasiti içerir ayrıca mineral içeriği bakımından da son derece zengindir. Kinoa, lif ve antioksidan içeriği nedeniyle kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. 100 gram kinoa 16 gram bitkisel protein içerir.

11) Whey Protein Suplementleri

Protein suplementleri, genellikle süt tozundan elde edilmektedir. Whey, en kaliteli protein desteklerinden biridir. Daha çok kas geliştirmek ve zayıflamak için tercih edilen bu ürün, kalp rahatsızlıkları ve çeşitli metabolik problemleri olanlar için uygun olmayabilir.

12) Bakliyatlar ve Mercimek

Nohut, kuru fasulye, bakla, mercimek, yeşil mercimek çok zengin bitkisel protein kaynaklarıdır. Bu bakliyat türlerinde 100 gramda 15 gram ile 34 gram arası protein bulunur. Ayrıca kırmızı et ve yumurta gibi kolesterol artıran protein kaynakları yerine bakliyatlara yönelmek kalp damar sağlığına dikkat etmesi gerekenler için akıllıca olabilir.

Proteinin Faydaları

Protein metabolizmayı hızlandırır, kan dolaşımını artırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Dokuların esas yapısı proteindir, bu nedenle yapısal olarak önemi büyüktür.

Protein Eksikliğinin Zararları

Uzun süre yeterli protein alınmaması pek çok ölümcül hastalığı beraberinde getirebilir. Proteinin tek kaynağı et ve süt ürünleri değildir. Mercimek, nohut, fındık ve badem gibi bitkisel protein kaynakları da tüketilebilir.

Kaynak: https://authoritynutrition.com/20-delicious-high-protein-foods/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir