Propolis Nedir? Propolisin Müthiş Sağlık Faydaları Nelerdir?

Propolis, arıların kovanda ürettiği mumsu bir maddedir ve çok faydalıdır. Kanserden diyabete, kalp ve damar hastalıklarından felce kadar kronik ve ölümcül pek çok hastalık için güçlü bir ilaç olma özelliğine sahiptir.

San Diego State Üniversitesi Biyoinformatik ve Tıbbi Enformatik Araştırma Merkezi’nden Dr. Seema Patel, propolis ve kanser literatürü üzerinde kapsamlı bir inceleme yapmıştır. Patel, aşağıdaki kanser türlerine karşı propolis etkinliğini destekleyen çok sayıda labaratuvar çalışması bulmuştur.

 • Beyin Kanseri
 • Pankreas Kanseri
 • Kafa ve boyun Kanseri
 • Böbrek ve mesane Kanseri
 • Cilt Kanseri
 • Prostat Kanseri
 • Meme Kanseri
 • Kolon Kanseri
 • Karaciğer Kanseri
 • Kan Kanseri

Propolis 300 kadar aktif madde içerir. Bu bileşenlerin çeşitli şekillerde kanserle mücadele ettiği kanıtlanmıştır.

 • Kanser hücrelerini beslemek için yeni kan damarlarının büyümesini önleme (anti-angiogenesis)
 • Kanserin bir organdan diğerine yayılmasını veya metastasını önleme
 • Kanser hücresinin bölünmesini durdurma
 • Apoptozu indükleme veya programlanmış hücre ölümü

Buna ek olarak, propolisin kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarının yan etkilerini veya toksisitesini hafiflettiği bilinmektedir.

Arılar, çamdan ve diğer konilerden üretilen yaprak dökmeyen ağaçlardan reçine toplayarak propolis üretirler. Reçineyi balmumu pulları ve polen ile harmanlarlar ve kovana geri götürürler. Bu harika madde daha çok kovandaki çatlakları kapatmak, yeni bölmeler inşa etmek gibi yapısal amaçlar için kullanılmaktadır.

Propolisin asıl amacı ise savunmadır (Propolis yunancadan gelir ve kent savunması anlamındadır).. Kovanın içerisine yılan, kertenkele, fare ve yabani arıların sızmasını engellemek için harika bir bariyerdir. Çok güçlü bir antiseptik olduğundan dışarıdan içeriye bakteri ve virüs girişi de engellenir. Böylece kovan tam bir labaratuvar gibi çalışır.

Araştırmacılar, propolis ile kaplı kovanlarda yaşayan arıların vücutlarında daha düşük bakteri ve ayrıca daha sakin çalışan bir bağışıklık sistemi olduğunu keşfetmişlerdir.

Propolis binlerce yıldır yaraları iyileştirmek ve abseleri kurutmak için kullanılıyordu. Bugün propolis hala çok güçlü bir doğal ilaçtır.

Propolisin tıbbi faydaları üzerinde 2000 den fazla araştırma yapıldığı bilinmektedir. İşte Propolisin sağlık faydalarından sadece bir kaç tanesi..

1) Propolis Çok Güçlü Bir Antibiyotik ve Antiseptiktir

Bakteriler ve virüsler çeşitli sağlık problemlerinin baş aktörüdürler. Yaraların iltihaplanması ve mikrop kapması bu nedenle istenmeyen bir durumdur. Propolis anti fungaldır, yani mantara karşı çok güçlü etkilere sahiptir. Bir çalışmada şeker hastası olan farelerde propolisin yaraların hızlı iyileşmesini sağladığı görülmüştür.

 • Propolis solunum yolu enfeksiyonlarını önler
 • Soğuk algınlığı belirtilerini giderir
 • Orta kulak enfeksiyonlarını önler

2) Propolis Yanıkların İyileşmesini Hızlandırmaktadır

Bir araştırmada propolisin minör yanıkları iyileştirmede çok etkili olduğu gösterilmiştir. Araştırmacılar cilt yanıklarını tedavi etmek için kullanılan sülfadiazin ile propolisin etkilerini karşılaştırdılar ve propolisin en az ilaç kadar yanık iyileştirme etkisi olduğunu buldular.

3) Propolis Ağız ve Dişler İçin Çok Faydalıdır

Yunan ve Roma’daki doktorlar propolisi ağız dezenfektanı olarak kullanmıştır. Modern çalışmalar, propolisin diş eti çekilmesi, diş çürümesi ve plak oluşumu tedavisinde kullanılabileceğini göstermektedir.

4) Parazitlerin Öldürülmesine Yardımcı Olur

Özellikle bağırsak parazitleri, mide solucanı, kurdeşen gibi parazitlerin yok edilmesi için propolis çok etkilidir. Bir çalışmada propolis kullanımının bağırsak parazitlerini kaldırmada %52-60 arasında başarılı olduğunu göstermektedir.

5) Siğilleri Ortadan kaldırmaya Yardımcı Olur

3 aylık bir çalışmada, farklı siğil tipleri bulunan 135 hastaya ağız yoluyla propolis, ekinezya veya plasebo verildi. Sonuçlar gerçekten şaşırtıcıydı.. uçuk ve siğil görülen hastalarda %75  civarında bir iyileşme gözlemlendi.

6) Ptopolis Genital Heropes (Genitel Bölgede Görülen Uçuk) Tedavisinde Çok Etkilidir

Bir araştırmaya göre propolis,  genital herpesin tedavisinde yaygın bir ilaçtan daha etkilidir. 10 gün süreyle, genital herpesli 90 erkek ve kadın üzerinde ya propolis flavonoidleri içeren bir merhem ya da asiklovir (uçuk uçuklarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç) ya da bir plasebo merhemi uyguladı. Hastalar günde dört kez bu merhemi kullandı.

Çalışmanın sonunda, propolis grubundaki 30 hastanın 24’ü iyileşmişti. İlaç grubunda 30’tan sadece 14’ü, plasebo grubunda ise 30’unun 12’si tedavi edildi.

SONUÇ: Propolis kanserden çeşitli mikrobiyal hastalıkların tedavisine kadar pek çok konuda müthiş faydalıdır.


Kaynak: http://www.greenmedinfo.com/blog/7-health-benefits-bee-propolis

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir