Potasyum İçeren Besinler

Potasyum sıvı ve elektrolit dengesini sağlamak, sodyum – potasyum pompasının (sinir hücreleri) sağlıklı çalışması ve kan basıncının dengelenmesi için hayati öneme sahip bir mineraldir. Potasyum bakımından zengin besinlerle beslenmek kalp damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Bu yazımızda en çok potasyum içeren besinlerin bir listesini paylaşacağız.

1) Beyaz Fasulye (Kuru Fasulye) Potasyum Kaynağıdır

100 gram kuru fasulye 561 mg potasyum içerir. Bu miktar günlük potasyum ihtiyacımızın %16 sını karşılamaktadır. Ayrıca maş fasulyesi, börülce, barbunya ve diğer baklagiller de önemli potasyum kaynaklarındandır.

2) Ispanak Gibi Koyu Yeşil Sebzeler

100 gram ıspanak 558 mg  potasyum içerir. Ayrıca pırasa, pazı, fasulye, marul, yeşil biber de zengin birer potasyum kaynağıdır.

3) Haşlanmış Patates

Haşlanmış 100 gram kabuklu patatest 535 mg potasyum içerir. Bu kadarlık potasyum günlük ihtiyacın %15 ini tek başına karşılamak için yeterlidir.

4) Kuru Kayısı

100 gram kuru kayısı 1168 mg potasyum içerir. Bu kadar miktar günlük ihtiyacın %33 ünü tek başına karşılamak için yeterlidir. Ayrıca incir, hurma ve diğer kuru meyveler de zengin potasyum kaynaklarıdır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, eğer şeker hastası iseniz kuru meyve tüketirken dikkatli olmanız gerekmektedir.

5) Yoğurt ve Süt Ürünleri

Yoğurt ve diğer süt ürünleri sadece zengin birer kalsiyum kaynağı değil, aynı zamanda potasyum deposudur. 100 gram taze yağsız yoğurt günlük potasyum ihtiyacınızın %10 unu karşılamaktadır.

6) Balık 

Balık potasyum açısından zengin bir protein kaynağıdır. Örneğin 100 gram somon balığı 628 mg potasyum minerali içermektedir. Yalnız dip balıkları kurşun ve civa bakımından zengin olduğundan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Küçük balıkları tercih edin.

7) Beyaz Mantar

Beyaz mantarın 100 gramı 428 mg potasyum içerir. Bu günlük tavsiye edilen potasyum alımı miktarının %12 sine karşılık gelmektedir.

8) Muz

Muz, kalp dostu ve potasyum kaynağı harika bir meyvedir.100 gram Muz 360 mg potasyum içerir.

9) Kırmızı Et

Yağsız kırmızı et, zengin bir potasyum deposudur.

10) Avokado

100 gram avokado, 485 mg potasyum içermektedir.

SONUÇ: Bu yazımızda potasyum bulunan yiyecekleri ele aldık. Potasyum çok önemli bir mineral olduğundan düzenli olarak alınması kalp damar sağlığı için son derece önemlidir.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir