Portakalın Faydaları: Portakal Tüketmenin 19 Faydası!

Portakal severek tükettiğimiz sulu bir meyvedir. İçerdiği yoğun C vitamini nedeniyle daha çok soğuk algınlığı ve nezleye iyi gelen bir meyve olarak bilinir. Fakat portakalın faydaları bununla sınırlı değil. Bu harika meyve, içerdiği değerli vitamin ve minerallerden dolayı sayısız faydasına sahip.

1) Portakal Tüketmek Böbrek Taşları Oluşumunu Engelliyor

Portakalın düzenli tüketilmesi böbrek taşı oluşumunu engeller. Böbrek taşı kalsiyum gibi minerallerin böbrek içinde birikerek taş veya kum oluşturması durumudur.

2) Portakal Kolesterol Düşmanı Bir Meyvedir

Bu güzel meyvede hiç kolesterol yoktur. Ek olarak, portakalda bulunan pektin ve hesperidin adlı maddeler kötü kolesterolü düşürerek kalp damar sağlığını destekler.

3) Portakal Şeker Hastalığını Önler

Portakal yüksek miktarda lif içerir. Lif, tok tutar, kan şekerini dengeler. Ayrıca portakal çok düşük kalorili bir meyvedir. Şeker oranı diğer meyvelere göre düşüktür. Diğer taraftan, yağ yakıcı bazı enzimlerin salgılanmasını uyaracak etken maddelere sahiptir.

4) Romatizmaya İyi Gelir

Portakal suyu genel olarak iltihaplanmaya iyi gelmektedir. Bir bardak portakal suyu içmek sizi romatizmal rahatsızlıklara karşı korumak için yeterli olacaktır.

5) Tansiyonu Dengeler

Portakalda bulunan hesparidin adlı madde magnezyum ile birlikte damarların esnekliğini artırır, hipertansiyonun önüne geçer.

6) Sindirimi Kolaylaştırır

Portakalda bulunan yüksek orandaki diyet lifi hazmı kolaylaştırır, yiyeceklerin daha iyi sindirilmesini sağlar.

7) Portakal Kansere Karşı Tam Koruma Sağlar

Portakalda bulunan C vitamini, kansere karşı en güçlü silahlardan biridir. Bu güçlü antioksidan, oksidatif hasarın yol açtığı serbest radikalleri bağlayarak karaciğere taşır ve burada etkisiz hale getirilmesini sağlar. Serbest radikaller kanser oluşumuna neden olabilen moleküllerdir.

Portakalda bulunan bir başka organik bileşik olan D – linolen, kolon, akciğer, prostat ve göğüs kanserine karşı çok etkili bir moleküldür. Özetle, kanserden tam korunmak için portakal, limon ve mandalina gibi turunçgilleri sofranızdan eksik etmemenizde fayda var.

8) Portakal Kalp Damar Sağlığı İçin Faydalıdır

Portakalda bulunan lif, hesparidin ve folat (folik asit) kalp damar sağlığı için faydalıdır. Damarların esnekliğini kaybetmesi sonucunda kalp hastalıkları ve felç riski artar. Portakal ve mandalina gibi turunçgillerin düzenli olarak tüketilmesi kalbin ömrünü uzatır.

9) Portakal Beyine İyi Gelir

Portakalda bulunan bazı mineraller beyin fonksiyonlarını iyileştirir. Hafıza ve görme merkezlerini güçlendirir ve alzheimer gibi merkezi sinir sistemi hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.

10) Portakal Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Portakalda bulunan C vitaminini, bağışıklık sisteminin lokomotifi olarak düşünebilirsiniz. C vitamini çok hayati öneme sahiptir ve hastalıkların önlenmesinde, iyileşme sürecinde ve sonrasında vücudun kendini toparlamasında sayısız fonksiyonu vardır.

11) Portakal Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Bu lezzetli meyve, çok düşük kalorilidir. Çekinmeden diyet listenize ekleyebilirsiniz. Ayrıca, lif içeriği yüksek olduğundan gün boyunca tok tutar ve açlık ataklarının önüne geçerek sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olur.

12) Antioksidan Bakımından Zengindir

Antioksidanlar sadece kanseri önlemekle kalmaz, bağışıklık sistemini güçlendirir, kanı temizler ve mikroorganizmaların yok edilmesine yardımcı olur. Portakal diğer tüm turunçgiller gibi bol miktarda antioksidan içerir.

13) Kemik ve Diş Sağlığına İyi Gelir

Portakalda bulunan kalsiyum diş ve kemiklerin sertliğini artırır ve kemik erimesinin önlenmesine yardımcı olur.

14) Portakal Ülser Oluşumunu Engelleyebilir

Günlük bir adet portakal tüketmek sizi mide ülserine karşı koruyacaktır.

15) Portakal İyi Bir Lif Deposudur

Özellikle kan portakalında bol miktarda lif bulunur. Tek bir portakal günlük lif ihtiyacınızın %15 ini tek başına karşılayabilir. Eğer 3-4 portakal yerseniz günlük lif ihtiyacınızın önemli bir kısmını buradan sağlayabilirsiniz.

16) Portakal Ağız Kokusunu Önler

Ağız kokusu, en istemediğimiz sağlık sorunlarından biridir. Yemeklerden sonra dişlerimizi iyice fırçalamadığımızda dişler arasında kalan yiyecek artıkları bakteriler tarafından kullanılır ve ağız kokusu oluşur.Bunu önlemek için bir portakal yiyebilirsiniz. Portakalda bulunan bazı fitokimyasallar bakterilerin ağızda oluşturduğu rahatsız edici kokuyu ortadan kaldırabilir.

17) Portakal Kan Dolşaımını Artırır

Portakal kan dolaşımını artıran, kanın akıcılığını destekleyen bazı bileşiklere sahiptir. İyi bir kan dolaşımı sadece kalp damar sağlığı için değil aynı zamanda stress, uyku düzeni bozukluğu ve sinirliliğe iyi gelir.

18) Portakal Ciltteki Siyah Noktaların Tedavisinde Kullanılabilir

Bir miktar portakal kabuğunu güneşte kurutun ve kuru kabukları rondoda toz haline getirerek bir miktar (1 yemek kaşığı) bal ile karıştırın. Bu karışım ile yüzünüze maske yaparsanız, ciltteki siyah lekelerden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

19) Portakal Yaşlanma Belirtilerini Geciktirir

Aslında sadece portakala özgü bir durum değil, genel olarak meyve ağırlıklı beslenenlerin daha uzun yaşadığı ve geç yaşlandığı sır değil. Portakal ve diğer turunçgillerde bol miktarda C vitamini bulunur. C vitamini, yukarıda da öğrendiğiniz üzere güçlü bir antioksidandır. Antioksidanların bir faydası da ciltteki hücreleri güçlendirmek, yaşlanmayı yavaşlatmak ve kırışıklıkların oluşumunu engellemek.

SONUÇ: Portakal sayısız sağlık faydası nedeniyle mutlaka tüketmeniz gereken harika bir meyve..

Check Also

Elmanın Faydaları: Elma Tüketmenin 8 Faydası!

Elma en sık tükettiğimiz meyvelerden biri. Hem sulu hem de lezzetli bir meyve. Bu yazımızda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir