Peptik Ülser Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Peptik ülser, midenizin iç astarında ve ince bağırsağınızın üst kısmında gelişen açık yaralardır. Bir peptik ülserin en yaygın semptomu mide ağrısıdır.

Peptik ülser aşağıdaki ülser formlarını da içine alır..

 • Midenin içinde oluşan gastrik ülserler
 • İnce bağırsağınızın üst kısmının (duodenum) içinde oluşan duodenal ülserler

Peptik ülserlerin en yaygın nedenleri, bakteri Helicobacter pylori (H. pylori) ile enfeksiyon ve aspirin ve bazı ibuprofen (Advil, Motrin, diğerleri) ve naproksen sodyum gibi bazı diğer ağrı kesicilerinin uzun süre kullanılmasıdır (Aleve, Anaprox, diğerleri ). Stres ve baharatlı gıdalar peptik ülsere neden olmaz. Bununla birlikte, ülser belirtilerinin daha da kötüleşmesine neden olabilirler.

Peptik Ülserin Belirtileri

 • Yakıcı bir mide ağrısı
 • Doygunluk hissi, şişme ya da esneme hissi
 • Yağlı gıda intoleransı (yağlı gıda yediğinizde rahatsızlık)
 • Mide ekşimesi
 • Mide bulantısı

En yaygın peptik ülser semptomu mide ağrısı yanmasıdır. Mide asidi ağrıyı daha da kötüleştirir. Ağrılar çoğu zaman mide asidini tamponlayan besinlerin tüketimi veya asit düşürücü bir ilaç alarak geçmektedir, ancak yemekler arasında kalan zamanda ve gece yatmadan önce bu ağrılar yeniden başlayabilmektedir.

Peptik ülsere sahip insanların neredeyse dörtte üçünde semptom görülmemesi de ilginçtir.

Daha seyrek olarak, ülser aşağıdaki gibi ağır belirtilere veya semptomlara neden olabilir:

 • Kanlı kusma – kırmızı veya siyah görünebilir
 • Kanlı veya siyah dışkı
 • Solunum zorluğu
 • Baygın hissetmek
 • Mide bulantısı veya kusma
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • İştah değişikliği

Ne zaman bir doktor görmelisin

Yukarıda listelenen ciddi bulgularınız veya belirtileriniz varsa doktorunuza danışın. Ayrıca tezgah üstü antasitler ve asit blokörleri ağrınızı hafifletirse de ağrı geri döndüğünde doktorunuza danışın.

Peptik Ülserin Nedenleri

Peptik ülser, sindirim sistemi asidinin, midenin veya ince bağırsağın iç yüzeyini (mukozayı) aşındırmasıyla ortaya çıkar. Böylece asit, içerideki dokulara ulaşır ve şiddetli sancılara neden olabilir.

Sindirim borusu normalde aside karşı koruyan bir mukoza tabakasıyla kaplanmıştır. Ancak, asit miktarı artarsa ​​veya mukus miktarı azalırsa ülser gelişme riski yüksektir.

Bir bakteri. Helicobacter pylori bakterileri genellikle mukoza katmanında bulunur ve mide-bağırsak dokusunu korur. Genellikle, H. pylori bakterisi problem yaratmaz, ancak mide iç zarının iltihaplanmasına ve bir ülser oluşmasına da neden olabilir.H. pylori enfeksiyonunun nasıl yayıldığı açık değildir.

Bazı ağrı kesicilerinin düzenli kullanımı. Aspirin ve aynı zamanda reçetesiz satılan ve reçetesiz ağrı kesici ilaçlar olan nonsteroid antienflamatuar ilaçlar (NSAİİ), mide ve ince bağırsağınızın astarını tahriş edebilir veya yapısını inceltebilir. Bu ilaçlar, ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) ve naproksen sodyum (Aleve, Anaprox, diğerleri) içerir ancak asetaminofen (Tylenol) içermez. Peptik ülser, bu ağrı kesicilerini sıklıkla kullanan yaşlı erişkinlerde veya osteoartrit için bu ilaçları kullananlarda daha sık görülmektedir.

Diğer ilaçlar. Bazı ilaçları steroidler, antikoagülanlar, düşük doz aspirin, seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar), alendronat (Fosamax) ve risedronat (Actonel) gibi NSAID’lerle birlikte kullanmak ülser geliştirme şansını büyük ölçüde artırabilir.

Peptik Ülser İçin Risk Faktörleri

Aspirin de dahil olmak üzere bazı ağrı kesici ilaçların yanı sıra, aşağıdaki durumlarda peptik ülser riski taşırsınız:

Duman. Sigara, H. pylori’ye yakalanan insanlarda peptik ülser riskini artırabilir.

Alkol içmek. Alkol, midenizin mukoza tabakasını tahriş edebilir ve aşındırabilir ve üretilen mide asidi miktarını arttırır.

Tedavi edilmemiş stres probleminiz varsa. Peptik ülser gelişme riskiniz artar..

Baharatlı yiyecekler yemek

Peptik Ülserin Komplikasyonları (Neden Olduğu Diğer Hastalıklar)

Tedavi edilmemiş halde bırakıldığında, peptik ülserler aşağıdakilere neden olabilir:

İç kanama. Kanama, kansızlığa neden olan yavaş kan kaybı veya hastanede yatış ayrıca kan nakli gerektirebilecek ciddi bir durumdur. Şiddetli kan kaybı, siyah veya kanlı kusmaya veya siyah veya kanlı dışkılara neden olabilir.

Enfeksiyon. Peptik ülser, karın boşluğunuzun (peritonit) ciddi şekilde enfekte olma riski altına sokan mide veya ince bağırsağınızın duvarında delik açabilir.

Engeleme durumu. Peptik ülser, yiyeceklerin sindirim kanalı üzerinden geçmesini engelleyebilecek şişme, enflamasyon veya yara izine yol açabilir. Bu tıkanıklık sizi kolayca kusturabilir ve kilo vermenize neden olabilir.


http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/peptic-ulcer/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir