Omega-3 Yağ Asitlerinin 13 Müthiş Faydası!

Omega-3 Yağ asitleri vücudumuz, ve özellikle beynimiz için son derece önemli organik bileşiklerdir.  Bu yazımız, Omega-3 yağ asitlerinin kritik sağlık faydaları hakkında.

En Çok Omega-3 Yağ Asitleri İçeren Besinler

Balıkların çoğunda hatırı sayılır miktarda Omega-3 bulunmaktadır. Bu balıklar arasında Somon, Sardalya, Uskumru, Palamut ve Ton Balığı ilk sırada gelir. Bunun dışında tohumlardan keten tohumu ve Chia tohumu , kuruyemişleren ceviz en iyi Omega-3 kaynakları arasındadır.

1) Omega 3 Depresyon ve Kaygı ile Mücadele Eder

Depresyon dünyadaki en yaygın zihinsel bozukluklardan biridir. Depresyonun belirtileri arasında, hüzün, uyuşukluk ve hayattan kopuş gibi psikolojik durumlar yer almaktadır. Kaygı da çok yaygın bir psikolojik problemdir. Ayrıca, kaygılı insanlar genellikle endişeli ve sinirlidir.

Yapılan araştırmalarda düzenli olarak Omega-3 alan kişilerin depresyon ve kaygı gibi psikolojik sorunları çok daha az yaşadığı görülmüştür. Bu rahatsızlıkları yaşayanlar arasında Omega-3 kullanmaya başlayanlar

Omega-3 yağ asitlerinin üç türü vardır: ALA, EPA ve DHA. Depresyon ve kaygı ile mücadelede en etkili olanı EPA dır. Yapılan bir çalışmada EPA’nın antidepresan bir ilaç olan Prozac kadar depresyona karşı etkili olduğu ortaya koyulmuştur.

2) Omega-3 Yağ Asitleri Gözlere İyi Gelir

Bir Omega-3 yağ asidi tipi olan DHA, beynin ve göz retinasının önemli bir bileşenidir. Yeterli DHA almadığınızda, görme sorunları ortaya çıkabilir. Yeterli miktarda Omega-3 alınması göz hasarı ve körlüğün önemli nedenlerinden biri arasında gösterilen maküler dejenerasyonu azaltmaktadır.

3) Omega-3 Gebelik Sürecini Destekler ve Anne Karnındaki Bebeğe İyi Gelir

Omega-3 yağ asitleri bebeklerde beyin gelişimi için son derece önemlidir. Bir Omega-3 yağ asidi olan DHA, beyindeki çoklu doymamış yağ asitlerinin% 40’ını ve göz retinasının %60 ını oluşturmaktadır.

Bu nedenle Omega-3 (DHA) bakımından zengin bir diyetle beslenen annelerin doğum sonrası bebeklerinin daha iyi görme oranına sajip olduğu gösterilmiştir.

Hamilelik sırasında yeterli miktarda omega-3 alımının bebeğe sayısız faydası vardır.

  • Bebeğin zekasını geliştirir
  • Bebeğin görme oranını iyileştirir
  • İletişim ve sosyal becerileri artırır
  • Davranış problemlerinin önüne geçer
  • Gelişim bozukluğu riskini azaltır
  • Otizm riskini azaltır
  • Çocuk felcinin önüne geçer

Sonuç: Çocuğun gelişimi için gebelik ve erken yaşta yeterli miktarda omega-3 almak önemlidir. Eksikliğinde zeka geriliği, görme yetersizliği gibi çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

4) Omega-3 Yağ Asitleri Kalbe İyi Gelir

Kalp krizi ve felç dünyanın önde gelen ölüm nedenleri arasındadır. Araştırmacılar, Japonya gibi çok balık tüketen toplumlarda kalp hastalıklarının ve felcin çok az görüldüğünü ve bunun balıkta bulunan Omega-3 yağ asitleri ile alakalı olduğunu göstermiştir.

Omega-3 Yağ Asitleri;

5) Trigliseridleri Azaltır: Omega-3, genelde trigliserit miktarını % 15-30 arasında azaltır.

6) Yüksek Tansiyonu Düşürür: Omega-3, yüksek tansiyonlu kişilerde kan basıncı seviyelerini düşürmektedir.

7) İyi Kolesterolü Artırır: Omega-3 ler, HDL yani iyi kolesterol düzeylerini artırır.

8) Pıhtı Atımını Engeller: Pıhtı atımı damar içinde tıkanmaya ve beyin felci dahil pek çok ciddi soruna yol açabilen tehlikeli bir durumdur. Omega-3 yağ asitleri damar içindeki pıhtılaşma riskini azaltır, trombositlerin toplanmasını engeller.

9) Damar Sertliğine İyi Gelir: Omega-3 lerin bir faydası da damar sertliğini engellemeye yardımcı olmasıdır. Damarlar içerisinde plak okuşumunu engelleyerek damarların elastikiyetini korumasına yardımcı olur. Bu da tansiyon ve felç gibi kronik problemlerin önüne geçilmesini sağlar.

Bu saydığımız etkiler ve sağlık faydaları doğal olarak Omega-3 içeren besinler yoluyla alındığında geçerlidir. Piyasada satılan Omega-3 takviyelerinde aynı etkileri görmek neredeyse imkansızdır.

10) Omega-3, Çocuklarda Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliğinin Önüne Geçer

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, dikkatsizlik, aşırı hareketlilik ve dürtüsellik ile karakterize edilen bir davranış bozukluğudur.

Birçok çalışmada, hiperaktivitesi olan çocukların, normal çocuklara göre daha az Omega-3 aldığı gösterilmiştir. Omega-3 yağ asitleri dikkat eksikliğini azaltır, görevlerini yerine getirme kararlılığı ve bilincini kazandırır ve hiperaktiviteyi azaltır.

Özellikle çocuklarında bu rahatsızlıklardan en az biri görülen anne ve babaların bol miktarda Omega-3 yağ asitleri içeren balık yağını çocuklarına düzenli olarak kullandırmaları tavsiye edilmektedir.

11) Omega-3 Metabolik Sendroma İyi Gelir

Metabolik sendrom göbek yağlanması, yüksek tansiyon, insülin direnci, yüksek miktarda trigliserit ve düşük oranda iyi kolesterol (HDL) seviyeleri ile birlikte seyreden önemli bir sağlık sorunudur.

Metabolik sendrom eğer tedavi edilmezse, kişide kısa bir süre sonra kalp ve damar hastalıkları ile şeker hastalığı nüksedebilir.

Omega-3 yağ asitleri insülin direncini azaltır, metabolik sendrom görülen kişilerde kalp hastalığı riskini düşürür ve metabolik sendromun yol açtığı diğer rahatsızlıkların önüne geçer.

12) Omega-3 Yağ Asitleri İltihaplanmayı Azaltır

İltihaplanma, enfeksiyonlarla ve vücutta oluşan hasarlarla mücadele etmek için kaçınılmaz bir durumdur. Eğer iltihaplanma gerektiğinden uzun sürerse bu kronik iltihaplanma olabilir ki kalp rahatsızlıkları ve kansere kadar uzanan kötü bir yolun başlangıcı olabilir.

Omega-3 yağ asitleri inflamatuar eikozanoidler ve sitokinler gibi inflamasyona bağlı moleküllerin ve maddelerin üretimini azaltarak vücuttaki iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olur.

Yapılan araştırmalarda düzenli olarak yüksel Omega-3 yağ asitleri içeren besinlerle beslenenlerde iltihaplanmaların çok daha az görüldüğünü ortaya koymuştur.

Sonuç olarak, Omega-3 yağ asitleri kalp krizi ve kanser gibi ciddi sorunlara yol açan kronik iltihaplanmanın önüne geçer. 

13) Omega-3 Otoimmün Hastalıklarla Savaşır

Otoimmün hastalıklarda, bağışıklık sistemi, sağlıklı hücreleri yabancı hücreler olarak algılar ve bu sağlıklı hücreleri yok etmeye başlar.

Örnek olarak, Tip 1 Diabet hastalarında, hastanın bağışıklık sistemi pankreastaki insülin üreten beta hücrelerine saldırır. Böylece vücut yeterli insülin hormonu üretemez ve kan şekeri sürekli yüksek kalır, kişi sürekli yemek yemek ister, çünkü kandaki şeker hücrelere çok az transfer olmaktadır.

Omega-3 yağ asitleri, otoimmün hastalıkların önüne geçerek vücudun kendi hücrelerini öldürmesini engelleyeme yardımcı olur. Çünkü yapılan araştırmalarda otoimmün hastalıklar görülen kişilerin çoğu enteresan bir şekilde düşük Omega-3 alan kişilerdir.

Omega-3’lerin ayrıca; lupus, romatoid artrit, ülseratif kolit, Crohn hastalığı ve sedef hastalığının tedavisine de yardımcı olduğuna dair çok sayıda bilimsel çalışma mevcuttur.

SONUÇ: Omaga-3 yağ asitleri özellikle kalp ve damar sağlığımız için oldukça faydalıdır. Omega-3 ler doğal olarak yağlı balıklarda ( somon ve uskumru gibi) bol miktarda bulunduğundan kalbimizin sağlığı için balık tüketmeliyiz. Ayrıca Omega-3 ler gebelik sırasında bebeğin zeka gelişimi ve diğer beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesi için son derece önemlidir. Bu nedenle çocuklarının daha zeki olmasını isteyen annelerin balık, ceviz, keten tohumu gibi besinleri fazlaca tüketmesi yerinde olacaktır.

Omega-3 yağ asitleri yaşlılığa bağlı düşünme ve hafıza güçlüğü şikayetlerini de azaltmaktadır.

Bu saymış olduğumuz Omega-3 faydaları sadece doğal yollarla alım için geçerlidir. Yapılan çalışmalarda besin desteği olarak alınan Omega-3 kapsüllerinin herhangi bir faydasının olmadığı görülmüştür.

Makalemizi beğendiyseniz lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha çok insana ulaşmasını sağlayınız.

Kaynaklar:

  • https://authoritynutrition.com/17-health-benefits-of-omega-3/
  • https://draxe.com/omega-3-benefits-plus-top-10-omega-3-foods-list/

Omega 3 faydaları, omega 3 neye iyi gelir.. Omega 3 hangi hastalıklara iyi gelir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir