Okaliptüs Yağının Faydaları

Okaliptüs yağı, bilimsel adı Eucalyptus olan, Avustralya kökenli okaliptüs ağacının yapraklarından elde edilir. Kurutulup ezilen yapraklar, damıtıldıktan sonra iyileştirici güce sahip okaliptüs yağı elde edilmiş olur.

Okaliptüs Yağının Özellikleri

Okaliptüs yağının kaynağı olan okaliptüs ağacının, 700’ ün üzerinde türünün olduğu bilinmektedir. Ağaç gövdesi oldukça sulu olan ağacın, Avustralya iklimine adapte olmuş bir yapısı vardır. Gövdesine çektiği oldukça gür bir ağacın yaprakları da bir o kadar canlı ve yoğundur. Ağacı, ateş ağacı ve mavi sakız ağacı olarak da bilinir. Hindistan, Avrupa ve güney Afrika da dahil olmak üzere dünyanın her bölgesine yayılmıştır.

Hoş kokulu yapraklardan elde edilen yağda da aynı koku yansır. Yağı, renksiz bir sıvı şeklindedir.

Okaliptüs Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Aromaterapi özelliğine sahiptir.
 • Soğuk algınlığı ve grip için faydalıdır.
 • Saç derisi ve saçları besleyici bir etkisi vardır.
 • Saç bitlerini giderir.
 • Yara ve yanık tedavisinde kullanılabilir.
 • Sinüzit tedavisinde kullanılır.
 • Diş sağlığına faydası vardır.
 • Kulak ağrılarına iyi gelir.
 • Bağırsak enfeksiyonlarını önler.
 • Böbrek taşı ağrısını dindirir.
 • Tüberküloz riskini azaltır.
 • Astım ataklarını yatıştırıcı rolü vardır.
 • Bronşite iyi gelir.
 • Burun tıkanıklığını giderir.
 • Vücut sıcaklığını düşürmede etkilidir.
 • Kaşıntı gidericidir.
 • Öksürük hafifletici etkisi vardır.
 • Kan şekeri seviyesinin kontrol altına alınmasını sağlar.
 • Eklem ve kas ağrıları için iyileştirici etkisi vardır.
 • Böcekleri evden uzaklaştırmayı sağlar.
 • Çok amaçlı temizleyici olarak kullanılabilir.

 

Öksürük Tedavisi

Hapşırma, burun tıkanıklığı gibi faydalarının yanında oldukça etkili bir faydası da öksürüğü de karşı iyileştirici bir rol oynamasıdır. Yüzyıllar boyunca doğal öksürük ilacı olarak kullanılmıştır. Akciğer tıkanıklığı ve sinüs problemlerini gidermek hedefleri arasındadır. Tıkanıklıkları gevşeterek, öksürük semptomlarını ortadan kaldırır, nefes almayı kolaylaştırır.

Sindirim Sistemine Faydası

Okaliptüs yağının az miktarda alınması halinde, mikrop, bakteri ve parazit tehdidine maruz kalınacak koşulları vücuttan attığı tespit edilmiştir. Vücudun savunmasız kısımlarından olan bağırsaklar için tedavi edici ve koruyucu rol oynar.

Cilt Bakımı ve Tedavisi

Cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek, okaliptüs yağının faydaları arasındadır. Vücutta oluşan kesikler, kabarcıklar ve tahriş olmuş bölgeler için iyileştirici rolü vardır. Böcek ısırıklarında da kullanılır. Saman nezlesi ve sivilce tedavisinde etkilidir.

Aromaterapi

İçeriğindeki uçucu yağların ve hoş kokusunun sayesinde, vücudun rahatlamasına yardımcı olur. Yağın kokusunun teneffüs edilmesi veya banyo suyunda kullanılması bu rahatlığın sağlanması için yeterlidir.

Kas Gevşeticidir

Kasların ve eklem ağrılarının iyileştirici ilacıdır. Kasların gevşeyerek vücudun ferahlamasına yardımcı olur.

Saç Sağlığı Faydası

Saç derisinin onarılması, saçların parlak ve canlı bir forma kavuşması için tercih edilebilir. Az miktarda kullanım daha çok verim sağlamaktadır. Banyo öncesi saç maskesi olarak, masaj şeklinde uygulanması uzmanların tavsiyesidir. Saç derisindeki kaşıntıları da yok edici özelliği vardır. İçeriğindeki uçucu yağların doğal etkisi sayesinde, saç biti tedavisinde bitkisel çözüm olarak kullanılmaktadır. Nemlendirici etkisi ile saç dökülmesini önlemesi okaliptüs yağının faydaları arasındadır.

Diş Sağlığına Faydası

Doğal nane diyebileceğimiz odunsu tadı, diş eti iltihabı ve diş plakalarının tedavisinde kullanılabilir. Mikrop öldürücü özelliği ile diş problemlerinin önüne geçer. Diş hekimleri tarafından, diş problemlerine ilaç olarak önerilmektedir. Gargara şeklinde uygulandığında, ağız sağlığı için de etkili olur.

Astım ve Bronşit Tedavisi

Astım ataklarında okaliptüs yağının, göğüste birkaç damla sürülerek masaj şeklinde uygulanması ya da aromatik kokusunun koklatılması fayda sağlamaktadır. Bronşit ile ilgili belirtileri yok edici özelliği de vardır. Göğüs, boğaz ve boyun bölgelerine, yine masaj şeklinde uygulanarak bronşit semptomları yok edilebilir. Burun tıkanıklıklarında da buruna birkaç damla çekilmesi halinde, burun kanallarını temizleyen bir etki verebilmektedir.

Vücut Isısını Düşürür

Yaz dönemlerinde, sıcaklığın etkisi ile ani vücut sıcaklığının artmasına karşı okaliptüs yağı kullanılabilir. Vücuda yağı püskürtülmesi şeklinde uygulanabilir. Vücut sıcaklığının hemen düştüğü gözlenecektir. Vücuda en önemli faydalarından biri de ateş düşürücü etkisi olmasıdır. Bu yüzden okaliptüs ağacının isimleri arasında, ateş ağacı ismi kullanılmaktadır.

Çok Amaçlı Temizleyici

Evde her türlü temizlikte kullanılabilir. Oda ferahlatıcı aromatik koku olarak da kullanılabilir. Bakteri ve mikropları öldürücü dezenfekte özelliğine sahiptir. Sabun, deterjan ve tütsü şeklinde ürünlerde kullanılabilir. Böcekleri evden uzaklaştıran faydası da vardır.

Tüberkülozu Önler

Antibakteriyel ve antiseptik etkisinden faydalanılmak için, göğüs üzerine masaj veya buharla ovuşturmak gibi yöntemler kullanılabilir. Böylece akciğerleri temizleyerek, tüberküloza eğilimli semptomları ortadan kaldırmış olur. Göğüs ve sırta uygulanması, okaliptüs yağının etkisini arttırır.

Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılır?

Okaliptüs Yağı ve Yeşil Çay

Elde edilen karışım, öksürük tedavisinde kullanılır. Okaliptüs yağının nane ve anason kokusu beynin öksürük refleksini bastırırken, tıkanıklıkları gevşeterek rahatlık vermesi de ikinci etkisidir.

Okaliptüs yağından birkaç damla ve kurutmuş okaliptüs yaprakları kullanılarak yapılan çayın içine yeşil çay poşeti de eklenir. Demlendikten sonra birkaç kez içilen çay, etkisini hemen gösterecektir. Gün boyunca üç bardak taze çaydan içmek öksürük nöbetlerini yok edecektir.

Okaliptüs Yağı ve Zeytinyağı

Saç derisi ve saç bakımı için kullanılan bir maskedir.

 • 2-3 damla okaliptüs yağı
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Elde edilen karışım, saç diplerinden başlanarak, masaj şeklinde uygulanır. Saç uçlarına kadar uygulanmaya devam edilir. Saç derisindeki kaşıntı ve ölü hücrelerden arınmasını sağlar. Saçları nemlendirerek canlı bir form kazandırır. Saç biti için okaliptüs yağı, şampuanla da kullanılabilir.

 • Ağız ve diş bakımı için, gargara şeklinde uygulandığında, enfeksiyonları önleyici ve ağzı ferahlatıcı bir etki bırakır. Diş plakları için de etkili bir rol oynar.
 • Sabun, deterjan ve ev temizlik maddelerinin tamamında kullanılabilir. Oda kokusu ve böcek ilacı etkisi olduğundan, bu şekilde d kullanılabilir.

Okaliptüs yağının fazla miktarda kullanılması tehlikeli olabilir. Ayrıca alerjiye hassasiyeti olanlar için de temas ettiğinde yan etkileri görülebilir. Bu hususların önemli olduğu kişilerin, kullanmaya başlamadan önce doktora danışması tavsiyemizdir.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir