Nar Çekirdeği Yağının Faydaları

Kış aylarının en vazgeçilmez ve en sağlıklı meyvelerinden birisi olan nar tam bir şifa deposudur. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile vücudun ihtiyacı olan bileşenleri karşılayarak birçok hastalığa karşı koruma sağlamaktadır.

Nar içerisinde C ve K vitaminlerinin yüksek miktarda bulunmasının yanında potasyum ve demirde bulunmaktadır. Ayrıca iyi bir antioksidan kaynağı olan nar kansere, kalp hastalıklarına ve daha birçok rahatsızlığa karşı koruma sağlamaktadır.

Nar taze meyve olarak tüketilebildiği gibi nar çekirdeğinden elde edilen yağıda çeşitli rahatsızlıklar için kullanılabilmektedir. Nar çekirdeği yağının faydaları nelerdir ve hangi amaçlar için kullanılabilir bunları sizlere açıklamaya çalışalım.

Nar Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Kanseri önler: İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller ile ve antioksidan kaynağı olması nedeniyle nar çekirdeği yağı birçok kanser çeşidine karşı koruma sağlar. DNA’nın hasar görmesi ile hücrelerde oluşan hasarın giderilmesi için nar çekirdeği yağı kullanılabilir. Bu sayede kansere karşı önlem alınarak farklı kanser türlerinin oluşma ihtimali önlenir.

Kalbi korur: Nar çekirdeği yağı içerisinde bulunan polifenoller damarlarda kolesterol oluşumunu önler. Bu sayede de yüksek tansiyon riskini ortadan kaldırarak dolaylı olarak çeşitli kalp rahatsızlıklarının ortaya çıkmasını önler. Ayrıca içerisinde bulunan potasyum tansiyonun dengelenmesine de yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Nar çekirdeği yağı içerisinde B ve C vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca iyi bir antioksidan kaynağıdır. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Vücut direncini arttırarak hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Hormonal dengeyi sağlar: Nar çekirdeği yağı içerisinde bulunan bileşenler vücutta hormonal dengenin sağlanmasına yardımcı olur.

Kas ağrılarını geçirmeye yardımcı olur ve iltihabı önler: Nar çekirdeği yağı içerisinde bulunan punisik yağ asitleri vücutta iltihap oluşumunu önler. Ayrıca bu asitler kas ağrılarını hafifletmeye de yardımcı olur. Vücuttaki şişkinlik bu yağ ile azaltılabilir.

Sağlıklı bir cilt yapısına kavuşmaya yardımcı olur: Nar çekirdeği yağı içerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile birlikte iyi bir antioksidan kaynağı olması ciltten serbest radikallerin atılmasını sağlamaktadır. Cildin doğal yağ üretimini dengeleyerek ciltte kuruluk oluşmasını önler. Hormonal dengeyi sağlamaya yardımcı olduğu için ciltte akne oluşmasını önler ve var olan aknelerin tedavisini sağlar. Bütün bunlar ise pürüzsüz ve yumuşak bir cilt dokusunun oluşmasını sağlayarak cildin daha canlı ve genç görünmesine yardımcı olur.

Cilt sorunlarını gidermeye yardımcı olur: Nar çekirdeği yağının iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Bu sayede egzama, sedef veya güneş yanığı gibi cilt rahatsızlıklarında nar çekirdeği yağı kullanılabilir. Ayrıca ciltte oluşan yara, kesik, çatlak ve sivilcelerin tedavisinde de iz bırakmadan yaraların geçmesini sağlar.

İçerisinde bulunan punik asit ciltte kolajen kaybının önüne geçerek kolajen üretimine destek veriri. Bu sayede kırışıklık oluşumu önlenebilir.  Ayrıca nar çekirdeği yağı içerisinde bulunan yüksek miktarda C vitamini cildin Ph seviyesini dengeler. Cilde esneklik kazandırıp daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Saçlar için faydalıdır: Nar çekirdeği yağı saç bakım ürünleri içerisinde yer alan ve direkt olarak saça uygulanabilecek iyi bir bakım yağıdır. İçerisinde bulunan vitaminler ve antioksidan özelliği ile saçların ihtiyacı olan bileşenleri karşılayıp saçın sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Saç derisine uygulanan yağ ile kan dolaşımı hızlandırılarak saçların güçlenmesi sağlanıp sağlıklı bir şekilde uzaması desteklenir. Saçların nemlenmesine de yardımcı olduğu için saç derisinde kepek, kaşıntı, kuruluk, saç dökülmesi, donukluk, saç kırılması ve saç incelmesi gibi sorunları da ortadan kaldırır.

Nar çekirdeği yağı saç derisinde Ph dengesini sağlamaya da yardımcı olarak saçların yağlanmasını önler. Saç derisinde bulunan kir ve bakterilerin temizlenmesine de yardımcı olur.

Kilo vermeye yardımcı olur: Nar çekirdeği yağı iyi bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca içerisinde kolesterolü düşürmeye yarayan flavonoidler bulunmaktadır. Bu flavonoidler kötü yağ hücrelerinin birikmesini engellediği gibi vücutta birken yağın atılmasına da yardımcı olurlar. Bu sayede de daha kolay kilo vermeyi sağlar.

Selülitleri geçirmeye yardımcı olur: Nar çekirdeği yağ selülit tedavisinde de kullanılabilir. Su ile birlikte karıştırılarak selülitli bölgeye masaj yapıldığında kısa sürede selülitler yok edilebilir.

Nar Çekirdeği Yağını Kimler Kullanmamalıdır?

Nar çekirdeği yağı çok sağlıklı olsa da hormonlarda değişime yol açtığı için hamilelik döneminde bu yağın kullanılması önerilmez. Ayrıca tansiyon hastaları da nar çekirdeği yağını kullanımına dikkat etmelidir. Bunun dışında nar çekirdeği yağının herhangi bir yan etkisi yoktur.

Check Also

Anasonun Faydaları Nelerdir? Anason Nelere İyi Gelir?

Anason geçmişten günümüze kadar en çok kullanılan bitkilerden birisidir. Anasonun en çok bilinen kullanım alanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir