Nane Yağının Faydaları

Nane hoş kokusu ve müthiş aromasıyla yüzyıllardır bilinen ve çok sık kullanılan sağlıklı bitkilerden biridir. Sadece yemeklere lezzet katmak için değil, eski çağlardan günümüze kadar çeşitli hastalıkların tedavisinde naneden yararlanıldığı bilinmektedir.

Nane, mentol ve menton içeren esansiyel yapısı sayesinde çoğu uygarlığın tıbbi ilacı olmuş ve insanlığa fayda sağlamıştır. Ayrıca, antiseptik özelliği sayesinde ağız kokusunu önler ve ağızdaki mikropları öldürür.

İşte Nanenin ve Naneden Elde edilen Nane Yağının Bilinen Sağlık Faydaları..

1) İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS)

Semptomları hafifletmeye ve yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olduğu için nane yağı kapsülleri IBS hastalarında “ilk tercih edilen ilaç” olarak tanımlanmıştır. Araştırmalar naneden elde edilen esktratın ve nane yağının çocuk ve yetişkinlerde de etkili olduğunu göstermektedir; bir çalışmada hastaların yüzde 75’inde “toplam irritabl bağırsak sendromu düzeyi” yüzde 50 azalma göstermiştir ki bu müthiş bir yüzdedir.

2) Nane ve Nane Yağı Kolonik Spazm ve Gaza İyi Gelir

Nane yağı, kolonik spazmları azaltmak için Buscopan gibi ilaçlara etkili bir alternatiftir. Ayrıca bağırsaklarınızda bulunan düz kasları rahatlatarak gazın geçmesine ve karın ağrısının hafifletmesine yardımcı olur.

3) Gastrik Boşaltma Bozuklukları

Fonksiyonel gastrointestinal bozuklukları olan insanlarda, nane mide boşalmasını arttırmak için yararlı olabilir.

4) Nane Yağı Fonksiyonel Dispepsi ve Hazımsızlığa Karşı Faydalıdır

Karpuz yağı ile birlikte 90 miligram (mg) nane yağı ilave edilerek kullanıldığında, hastaların yüzde 67’sinde fonksiyonel dispepsi semptomları önemli ölçüde gerilemiştir. Mide ve karın bölgesinde bir rahatsızlık hissediyorsanız, birkaç damla nane yağı veya esansiyel nane yağını bir bardak suya ilave ederek bir bardak su içmeyi deneyin.

5) İnfantil Kolik

Nane, bebeklerde kolik tedavisinde en az simetikon kadar etkili bir formüldür.

6) Nane Yağı Emzirmeye Bağlı Nipel Ağrısı ve Hasarına Engel Olur

Nane yağı, emziren annelerde meme çatlaklarını ve ağrıları önlemeye yardımcı olmaktadır.

7) Nane Yağı ve Nane Özütü Tüberküloza İyi Gelmektedir

Araştırmacılar, tüberkülozun nüksetmesini ve alevlenmesini önlemeye yardımcı olabileceğini düşündükleri için, nane yağının hastalığın yoğun olduğu bölgedeki nem ihtiyacını karşılayarak tüberkülozun neden olduğu iltihaplanmayı hızla azalttığını bulmuştur.

8) Nane Yağı Allerjik Rinite (Saman nezlesi) Karşı Etkilidir

Nane yapraklarından elde edilen ekstrat, histamin salınımını engelleyebilir, bu da saman nezlesi belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

9) Nane Yağı Zona Ağrılarını Azaltır

Nane yağının topikal uygulaması, zona ile ilişkili ağrıların hızla iyileşmesini sağlar. 

10) Nane Yağı Hafızayı Güçlendirir

Nane yağı hafızayı güçlendirir, hatırlamayı kolaylaştırır ve beyin hücrelerinin ömrünü uzatır.

11) Kemoterapiye Dayalı Mide Bulantısına Karşı Çok Etkilidir

Nane yağı, standart ilaç bazlı tedavilere kıyasla kemoterapi kaynaklı mide bulantısını etkili bir şekilde ve çok düşük maliyetle azaltır.

12.) Prostat Kanserine Karşı Etkilidir

Nane, prostat kanseri dokularının ve kanserli hücrelerin gelişimini engelleyebilen mentol maddesini içerir.

13) Radyasyon Hasarını Engeller

Nane, radyasyona maruz kalmanın neden olduğu DNA hasarına ve hücrelerin ölümüne karşı etkili bir koruma sağlar.

14) Nane Yağı Diş ve Ağız Sağlığı İçin Faydalıdır

Nane yağı ağız ve diş sağlığı için çok faydalıdır. Ağız kokusunu ve plak oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Sadece bir kaç damla nane yağını ağzınızda su ile birlikte gargara yapmanız veya diş macunu yerine nane yağı kullanmanız yeterlidir.

15) Nane Yağı Solunum Sistemi İçin Faydalıdır

Nane yağı bir balgam söktürücü ve dekonjestan görevi görür ve solunum yolunuzu temizlemeye yardımcı olabilir. Öksürük ve soğuk algınlığı semptomlarını gidermek için bir kaç damla nane yağını göğüs bölgenize sürüp ovuşturabilirsiniz. Öksürüğünüz bir süre sonra tamamen geçecektir.

16) Nane Baş Ağrısına İyi Gelir

Nane yağı baş ağrısını çok hızlı bir şekilde kesebilir. Sadece, bileğinize veya alnınıza bir kaç damla nane yağı serpiştirmeniz yeterlidir. Baş ağrınız kısa sürede geçecektir.

17) Nane Yağı Strese İyi Gelir

Nane yağı uçucu bir yağdır, küvetinizi ılık suyla doldurun ve 1 tatlı kaşığı nane yağı dökün. Bu şekilde küvete girip bir süre geçirdiğinizde üzerinizdeki bütün stresten ve olumsuzluklardan tamamen kurtulabilirsiniz.

18) Nane Yağı Saç ve Cilde İyi Gelir

Nane yağı, antiseptik ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle cilde iyi gelir, sivilcelerden ve aknelerden kurtulmanızı sağladığı gibi saç derisini arındırır ve saç dökülmesinin önlenmesine katkı sağlar.

19) Nane Yağı Astıma Karşı Etkilidir

Nane, rosmarinik asit içerir (biberiyede bulunan bir yağdır), astımlı hastalarda iltihaplanmaya neden olan kimyasalların azaltılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

20) Nane Kas ve Adele Ağrılarının Giderilmesine Yardımcı Olmaktadır

Nane yağı, kas spazmlarını ve ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilecek çok güçlü bir yağdır. Sadece bir kaç damlasını ağrılı bölgeye sürüp iyice masaj yapmanız yeterlidir. Kısa sürede bu yağ emilerek ağrıların dindirilmesine yardımcı olmaktadır.

Nane Yağının Sağlık Faydaları

Nane yağı; Eski Çin ve Mısır gibi önemli uygarlıklarda genellikle kas ağrıları için kullanılmıştır. Su buharı damıtılmasıyla elde edilen nane yağının sağlığa faydaları oldukça fazla.

NANE YAĞI AĞRI KESİCİ VE KAS GEVŞETİCİTİR

Nane yağı, en etkili doğal kas gevşetici ve ağrı kesiciler arasındadır. Özellikle kas ağrıları üzerinde olan etkisi oldukça fazladır. Nane yağı; gergin vücut kaslarını ve sırt kaslarını gevşetip, rahatlatmak adına masaj yoluyla uygulanır. Ayrıca, baş ağrılarını gidermek için de kullanılan bu yağ, insan teninin tahrip olmaması için su ile inceltilip veya farklı yağlarla karıştırılıp vücut ile teması gerçekleştirilmelidir.

SOLUNUM YOLLARINI AÇMA

Nane yağı, keskin kokusu sayesinde solunum yollarındaki tıkanıklığı gidermek için kullanılabilir. Nezle veya grip gibi hastalıkların sebebiyet verdiği bu durumu engellemek için nane yağını okaliptus yağı ile karıştırmak ve o şekilde kullanmak daha etkili olacaktır.

Adeta doğal viks görevi gören bu karışım, daha rahat nefes alabilmek için başvurulacak ilaçlar arasında en etkilisi denilebilir.

HAZIMSIZLIK

Nane yağı, mutsuz bağırsak sendromu, gaz ve mide yanması yaşayan insanlar içinde oldukça etkili doğal bir ilaçtır. Yemeklerden önce tüketilmek üzere, bir bardak ılık suya damlatılan nane yağı; özellikle kalın bağırsakları rahatlatır ve gaz problemine iyi gelir.

Nane yağı, çaya bir damla damlatılmak üzere tüketildiğinde mide yanmasına iyi gelmesi, nane yağının faydaları arasındadır.

MİDE BULANTISI

Ferahlatıcı etkisi sayesinde, bulantı problemine de iyi gelen nane yağı; bir bardak suya damlatılarak kullanılabilir.

Çeşitli sebeplerden dolayı bulantı problemi yaşayanların öncelikli tercihi nane yağı tüketmek olmalıdır. Doğal bir ilaç olmasına rağmen diğer ilaçlardan daha etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Bu konuda dikkat etmesi gerekenler, hamilelik sürecinde olan kimselerdir. Hamilelerin genellikle doğal ilaç kullanması tavsiye edilmez, böyle bir bulantı problemiyle karşılaşılırsa yapılması gereken tek şey; doktor kontrolünde tedavi olmaktır.

İŞTAH BASTIRICI ETKİSİ

Kontrol edilemeyen yeme isteğini önlemek için veya sağlığa zararsız olan yiyecekleri tüketmeden önce yine bir bardak suya bir damla nane yağı damlatarak tüketmek iştahı kesmeye yarayacaktır. Farklı bir kullanım yolu daha mevcuttur; burun altına nane yağını sürmek veya koklamak. Bu şekilde gereksiz iştah engellenebilir ve bastırılabilir.

SİNÜS TIKANIKLIĞI

Nane yağının keskin kokusunu solumak sinüs tıkanıklarına iyi gelir, boğazı ve burnu rahatlatır. Aynı zamanda balgam söktürme özelliği bulunan nane yağı; astım, öksürük ve bronşit gibi hastalıklara da iyi gelir.

Soğuk algınlığı yaşayan insanların daha çabuk iyileşmesi içinde nane yağı kullanılabilir ve antiseptik özelliği sayesinde, nefes yollarındaki mikropları da öldürecektir.

YÜKSEK ATEŞ

Nane yağı ferahlatıcıdır ve bu etkisi ateş düşürmek içinde kullanılabilir. Özellikle hindistan cevizi yağı ile karıştırıldıktan sonra boyun ve göğüs bölgesine sürülmesi gerekir.

Bu şekilde uygulandığı takdirde, vücuttaki ısıyı alacak ve ateş düşürmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca ayaklara ve alna birkaç damla nane yağı sürmek de ateşi düşürecektir.

Bu uygulamalar, menapozdaki kadınlar üzerinde de oldukça etkilidir, ferahlatır ve sakinleştirir.

KARIN AĞRISI

Karın ağrıları genellikle üşütmekten, temiz olmayan veya tarihi geçmeye yakın yiyecekleri tüketmekten dolayı meydana gelmektedir. Ağrılara sebebiyet veren mikropları öldürmesi açısından oldukça etkilidir.

Karın ağrısını önlemek, nane yağının faydaları arasındadır ve günde birkaç kez, bir bardak suya bir damla nane yağı damlatarak tüketilebilir veya nane yağı ile karın bölgesine masaj yapılabilir.

SAÇ UZAMASI VE BAKIMI

Oldukça sağlıklı olan ve antiseptik özelliği olan nane yağı, günlük şampuanların içine damlatılarak kullanıldığında saçların daha parlak ve daha canlı bir görünüme kavuşmasına fayda sağlayacaktır.

Ayrıca nane yağı, düzenli olarak kullanıldığında; kafadaki derilerin pul pul dökülüp kepek yapmasını engeller, saçı ve deriyi beslediği için daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

HALSİZLİK VE DİKKAT DAĞINIKLIĞI

Nane yağını tüketmenin faydalarından birisi de halsizliği gidermektir. Uyarıcı etkisi sayesinde, zihni açık tutar ve dikkat dağınıklığını önler.

Uzun sınav zamanlarında veya enerjiye ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilirsiniz. Burnunuzun ucuna sürerek veya nane yağını koklayarak, beyindeki sinirleri uyarıp daha enerjik bir gün geçirebilirsiniz.

BÖCEK KOVUCU ÖZELLİĞİ

Nane yağının keskin kokusundan ve aromasından insanların aksine rahatsız olan birileri var. Böcekler ve hatta fareler bu kokuyu sevmezler ve bu kokuya doğru hareket etmezler.

Solunduğu zaman insan sağlığına zarar verebilen böcek ilaçları yerine, nane yağını kullanmak daha uygun bir çözüm olabilir. Böceklerin girdiğini düşündüğünüz noktalara, bir parça kumaşın üzerine damlatılarak bırakılabilir.

KAŞINTI PROBLEMİ

Nane yağı, böcek ısırması veya başka bir sebepten dolayı rahatsızlık veren kaşıntıları önlemek adına kullanılabilir. Kaşıntı olan bölgeye birkaç damla damlatılarak kullanılır ve bu sayede kaşıntı önlenir.

Dikkat edilmesi gereken konu ise; hassas bir cilde sahip olan insanların kullanmaması. Bunu anlamak için, bir noktaya çok az nane yağı sürerek yarım saat beklenebilir.

Bu yazımızda nane yağının faydalarından bahsetmeye çalıştık, bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle.

 

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir