Muzun Faydaları: Muzun 13 Mucizevi Faydası!

Muz son derece sağlıklı ve lezzetli meyvelerden biridir. Sindirim ve dolaşım sistemi için çok faydalıdır. İçerisindeki potasyum minerali sayesinde kalp sağlığını korur. Ayrıca kanser önleyici özellikleri de vardır.

Muz; vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından besleyici ve zengin meyvelerden biridir.

Orta boy (118 gr) bir muz aşağıdaki besin öğelerini içermektedir. (Günlük karşılama oranları yüzde olarak verilmiştir.)

  • Potasyum %9
  • B6 vitamini %33
  • C vitamini %11
  • Magnezyum %8
  • Bakır %10
  • Manganez %14

Yine bu miktar bir muzda, yaklaşık 24 gram karbonhidrat, 1.3 gram protein ve 3.1 gram lif bulunur.

Yaklaşık 100 gramlık bir muz hemen hemen 100 kaloridir ve muzun büyük bir kısmı sudan oluşur. Yeşil muzda kompleks karbonhidratlar daha fazlayken, olgun muzda basit şeker oranı çok daha yüksektir.

1) Muz Kan Şekerini Dengelemeye Yardımcı Olur

Muz şeker içeriği yüksek bir meyvedir, buna rağmen yapısında bulunan pektin adlı lif sayesinde kan şekerinin aniden yükselmesini engelleyebilir.

Glisemik indeks, kan şekerini artırmanın bir ölçüsüdür ve 0 ile 100 arasında değer alır. Örneğin proteinler 0 a çok yakındır çünkü kan şekerini neredeyse hiç yükseltmezler. Suyun glisemik indeksi ise sıfırdır.

Olgunlaşmamış muzun bile glisemik indeksi 30 civarındadır, bu pek çok besine kıyasla oldukça iyi bir orandır. Sanılanın aksine muz, kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmez. Bununla birlikte, olgun muzu çok fazla tüketmek şeker hastaları ve obezite riski taşıyanlar için iyi bir fikir olmayabilir. Neticede muzun yapısında bol miktarda karbonhidrat bulunmaktadır.

2) Muz Lif Kaynağı Bir Meyvedir

Sağlıklı beslenmenin anahtarı olan diyet lifi kanserden kalp krizine kadar çok ciddi sağlık problemlerinin önlenmesinde kritik öneme sahiptir. Lif, sindirim sistemini iyileştirmenin yanında kolektral kansere karşı tam koruma sağlar ve diyabeti önler.

Orta büyüklükte bir muz yaklaşık 3 gram lif içerir. Bu miktar tavsiye edilen günlük lif alım miktarının neredeyse üçte birine denktir.

3) Muz Tok Tutar ve Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Sanılanın aksine, muz kilo aldırmaz. Sadece ölçülü tüketilmesi gerekmektedir. Orta boy bir muz sadece 100 kaloridir. Öğle veya akşam yemeğine dahil ettiğinizde sizi tok tutacaktır. Muzun yapısında bulunan pektin ve kompleks karbonhidratlar tokluk hissinin uzun sürmesine yardımcı olur.

4) Muz Kalp İçin Çok Faydalıdır

Potasyum kalp sağlığı için çok faydalı bir mineraldir. Kan basıncının kontrol edilmesine yardımcı olur, hipertansiyonun zararlı etkilerine karşı kalbi korur.

Muz çok iyi bir potasyum kaynağıdır. 100 gram muz günlük potasyum ihtiyacımızın %10 unu tek başına karşılar.

Potasyum minerali bu kadar önemli olmasına rağmen yeteri kadar alınmıyor. Bu nedenle muz gibi sağlıklı meyveler yoluyla potasyum alınması kalbe iyi gelecektir.

Muz gibi Potasyum açısından zengin besinler kalp hastalığı riskini %27 azalmaktadır.

5) Muz Çok Zengin Bir Antioksidan Kaynağıdır

Sadece muza özgü bir durum değil, genel olarak meyve ve sebzeler bol miktarda antioksidan içerir. Bolca meyve ve sebze tüketen insanların kansere yakalanma olasılıkları bu nedenle çok düşüktür.

Muzda bulunan dopamin, bir antioksidan olarak çalışır. Muz serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı vücudu korur, kanseri önlemeye yardımcı olur ve damarlar üzerindeki oksidatif hasarı azaltarak kalbin ömrünü uzatır.

6) Muz Açlığı Bastırır

Sindirimi zor besinler uzun süre tok tutar bu da açlık hissinin gecikmesini sonuç olarak da daha az kalori almanızı sağlar.

Muzun yapısında sindirimi zor karbonhidrat zincirleri ve bol miktarda lif bulunur. Bunlar suyu tutarak şişer ve tokluk hissi oluştururlar. Ayrıca kan şekerinin yükselme hızını azaltırlar.

Olgun muz basit şekerler açısından daha zengin olduğundan, tok tutma gücü daha azdır. Yeşil muzda kompleks karbonhidratlar daha fazladır. Bu yüzden, alışverişlerinizde tam olgunlaşmamız hatta yeşil kabuklu muzları tercih etmenizde fayda var. Çünkü olgunlaşmamış muzun sağlık açısından değeri daha yüksektir.

7) Muz İnsülin Duyarlılığına İyi Gelir

İnsülin direnci, tip 2 diyabet dahil olmak üzere çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen önemli bir rahatsızlıktır. Bir çok araştırma günde 15 – 30 gram kompleks nişasta tüketiminin insülin direncini sadece dört haftada  %33 – 50 oranında azaltabileceğini göstermiştir.

Olgunlaşmamış muz, kompleks nişastanın en iyi kaynaklarından biridir. Düzenli olarak olgunlaşmamış muz tüketimi sizi şeker hastalığı gibi kronik problemlere karşı koruyacaktır.

8) Muz, Böbrek Sağlığına İyi Gelir

Potasyum, kan basıncı kontrolü ve sağlıklı böbrek fonksiyonları için gerekli minerallerden biridir.

Yapılan çalışmalara göre, Haftada 2-3 muz tüketenlerin böbrek hastalığına yakalanma riskinin %33 daha az olduğu bilinmektedir. Ayrıca haftada 5-6 muz tüketenlerde böbrek hastalığı riskinin %50 daha az olduğu düşünülmektedir.

9) Muzu Her Öğün Kolayca Tüketebilirsiniz

İnanılmaz sağlık faydalarının yanında muz çok rahat bulunabilen ve tüketilebilen bir meyvedir. Kahvaltıda yoğurda ilave ederek bir smoothie yapabilirsiniz veya şeker yerine kekinize, ekmeğinize katabilirsiniz.

Basit şeker kullanmak yerine, tatlandırmak istediğiniz hemen herşeyin içine muz ilave edebilirsiniz böylece hem lif almış olursunuz hem de kompleks nişasta.. Bunların sayısız faydalarından yukarıda bahsetmiştik.

10) Muz Cildinizi Güzelleştirir

Yüz maskesi olarak muz inanılmaz etkilere sahiptir. Bir bütün muzu, 1 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı yoğurt ile mikserde iyice çırpın ve bu karışımı yüz maskesi olarak uygulayın. En az yarım saat kadar yüzünüzde beklemesini sağlayın. Sonra ılık su ile durulayabilirsiniz. Bu kürü haftada 2-3 kez uygularsanız pamuksu bir cildiniz olacaktır.

11) Muz Potasyum Deposudur

Orta boy bir muz 400 mg dan fazla potasyum içerir. Potasyum vücut sıvılarının dengelenmesini, sinir sistemi ve kas fonksiyonlarının iyileştirilmesini sağlar.

12) Muzda Bol Miktarda C Vitamini Bulunur

Birçok meyvede olduğu gibi, muzda da önemli miktarda C vitamini bulunur. Bir muz yaklaşık 10 mg C vitamini içerir bu da günlük tavsiye edilen miktarın %15 ini karşılamak için yeterlidir.

C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir, kansere karşı korur ve demir gibi minerallerin emilimini artırır.

13) Muz B6 Vitamini Kaynağıdır

B grubu vitaminleri genel olarak hayvansal ürünlerde daha çok bulunur. Genelde meyve ve sebzelerde B grubu vitaminlerin oranı çok azdır.

Muz, piridoksin olarak da adlandırılan çok iyi bir B6 vitamini kaynağıdır. Bir muz günlük B6 ihtiyacımızın %35 ini tek başına karşılar.

Kaynak:

  • https://authoritynutrition.com/11-proven-benefits-of-bananas/
  • http://www.livestrong.com/article/505406-top-ten-health-benefits-of-bananas/

Check Also

Elmanın Faydaları: Elma Tüketmenin 8 Faydası!

Elma en sık tükettiğimiz meyvelerden biri. Hem sulu hem de lezzetli bir meyve. Bu yazımızda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir