Migrenin Nedenleri ve Tedavisi, Migren Neden Olur?

Migren genellikle başın sadece bir tarafında şiddetli zonklama şeklinde kendini belli eder. Sıklıkla bulantı, kusma ve ışığa ve sese aşırı hassasiyet migrene eşlik eder.

Migren atakları, saatler hatta günler sürebilen ciddi derecede ağrıya neden olabilir ve ağrı sizi tamamen devre dışı bırakacak kadar şiddetli olabilir.

Aura olarak bilinen uyarı semptomları baş ağrısı öncesi veya baş ağrısıyla birlikte görülebilir. Bunlar arasında ışığın yanıp sönmesi, kör noktalar veya yüzün bir tarafında veya kolunuzda veya bacağınızda karıncalanma şeklinde kendini göstermektedir.

İlaçlar, bazı migrenlerin önlenmesine yardımcı olur ve migrenden kaynaklı ağrıları azaltır. Doğru ilaçlar, bitkisel tedavi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte yardımcı olabilir.

Migrenin Belirtileri Nelerdir?

Migren genellikle çocukluk, ergenlik ya da erken erişkinlikte başlar. Migren dört aşamalı ilerleme gösterebilir: prodrome, aura, baş ağrısı ve post-drome, ancak tüm aşamaları yaşamayabilirsiniz de…

Prodrom Aşaması

Bir migrenden bir veya iki gün önce yaklaşan migreni uyaran şu değişiklikler farkedebilirsiniz:

 • Kabızlık
 • Depresyondan öforiyete kadar ruh hali değişir
 • Aşırı yeme isteği
 • Boyun tutulması
 • Artan susuzluk ve idrara çıkma
 • Sık sık esneme

Aura (atmosfer) Aşaması

Aura, migren öncesi veya sırasında ortaya çıkabilir. Çoğu insan, aurasız migren geçirir. Auralar sinir sisteminin semptomlarıdır. Genellikle görme bozuklukları, örneğin yanıp sönen ışıklar veya dalgalı, zikzak görüntü.

Bazen auralar ayrıca duyu, hareket (motor) veya konuşma (sözlü) işlevlerinizi de etkileyebilir. Kaslarınız güçsüzleşebilir veya sanki biri size dokunuyor gibi hissedebilirsiniz.

Bu semptomların her biri yavaş yavaş başlar, birkaç dakika içinde toparlanır ve 20 ila 60 dakika sürer. Migren aura örnekleri şunları içerir:

 • Çeşitli şekilleri, parlak noktaları veya ışığın yanıp sönmesini görme gibi görsel olaylar
 • Görme kaybı
 • Kol ya da bacakta iğne batması hissi
 • Vucudun yüzünde veya bir tarafında zayıflık veya uyuşma
 • Konuşmada güçlük
 • Çeşitli sesler veya müzik duymak
 • Kontrol edilemez sarsıntı veya diğer hareketler

Bazen auralı bir migren ekstremite zayıflığı ile ilişkili olabilir (hemiplejik migren).

Saldırı Aşaması

Bu migren aşaması tedavi edilmezse genellikle dört ila 72 saat sürer. Baş ağrılarının ortaya çıkma sıklığı kişiden kişiye değişir.

 • Başınızın bir yüzünde veya her iki yüzünde ağrı
 • Zonklama veya titreme hissi veren ağrı
 • Işık hassasiyeti, sesler ve bazen kokular ve dokunuşlar
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Bulanık görme
 • Baş dönmesi, bazen bayılma..

Post-drome Aşaması

Drome sonrası olarak bilinen son aşama migren atağından sonra gerçekleşir. Bazı insanlar kendini beğenmiş hissettirirken siz boşaltılıp yıkanmış hissedebilirsiniz. Yaklaşık 24 saat boyunca, şunları da yaşayabilirsiniz:

 • Karışıklık
 • Huysuzluk
 • Baş dönmesi
 • Zayıflık
 • Işık ve Ses Hassasiyeti

Ne Zaman Bir Doktora Gitmeliyim?

Önceden sık görülen bir baş ağrısı öykünüz varsa, baş ağrısı sıklığınız  değişirse veya baş ağrılarınız aniden farklılaşırsa bir sağlık kuruluşuna görünmeniz gerekmektedir.

Daha ciddi tıbbi problemler gösterebilecek aşağıdaki belirtilerden ve belirtilerden herhangi birine sahipseniz derhal doktorunuza danışın veya acil servise gitmeniz gerekir:

 • Yıldırım açması gibi ani, ciddi bir baş ağrısı
 • Baş ağrısı ateş, sert boynu, zihinsel karışıklık, nöbetler, çift görme, zayıflık, uyuşma veya konuşma problemi
 • Baş ağrısı sonrası baş ağrısı, özellikle de baş ağrısı kötüleşirse
 • Öksürük, egzersiz, gerginlik veya ani bir hareket sonrası kötüleşen kronik baş ağrısı
 • 50 yaşından büyükseniz yeni baş ağrısı ağrısı

Migrenin Nedenleri Nelerdir?

Migrenin gerçek nedenleri net olarak anlaşılmasa da, genetik ve çevresel faktörler migrenin ortaya çıkmasında rol oynamaktadır. Migren, beyin sapı ve trigeminal sinirle olan etkileşimlerinden kaynaklı büyük bir ağrı sonucu oluşabilir.

Sinir sisteminizdeki ağrıyı kontrol etmeye yardımcı olan serotonin de dahil olmak üzere beyin kimyasallarındaki dengesizlikler de migrenin oluşmasına neden olabilmektedir. Araştırmacılar hâlâ migrende serotonin rolü üzerinde çalışıyorlar.

Serotonin seviyesi migren atakları sırasında düşer. Bu, trigeminal sinirinizin nöropeptitler olarak adlandırılan ve beyninizin dış kaplamasına (menenjeler) giden maddeleri serbest bırakmasına neden olabilir. Sonuç migren ağrısıdır. Diğer nörotransmitterler kalsitonin genine-bağlı peptid (CGRP) de dahil migren ağrılarının oluşmasında rol oynar.

Migreni Tetikleyen Faktörler Şunlardır

Bir takım faktörler migreni tetikleyebilir, bunlar arasında:

Kadınlarda hormonal değişiklikler. Östrojendeki dalgalanmalar birçok kadında baş ağrısını tetiklediği görülüyor. Migren öyküsü olan kadınlar genellikle östrojende önemli bir düşüş yaşadıkları dönemlerden hemen önce veya sırasında baş ağrısı bildirirler. Gebelik veya menopoz sırasında da migren gelişimi görülebilmektedir.

Oral kontraseptifler ve hormon replasman tedavisi gibi hormonal ilaçlar da migreni kötüleştirebilir. Ancak bazı kadınlar, bu ilaçları alırken migreni daha az sıklıkla bulurlar.

Gıdalar. Yaşlı peynirler, tuzlu gıdalar ve işlenmiş gıdalar migrenleri tetikleyebilir. Yemek atlamak veya oruç tutmak saldırılara neden olabilir.

Gıda katkı maddeleri. Birçok gıdada bulunan tatlandırıcı aspartam ve koruyucu monosodyum glutamat (MSG), migrenleri tetikleyebilir.

İçecekler. Alkol, özellikle şarap ve aşırı kafeinli içecekler migrenleri tetikleyebilir.

Stres. İş yerinde ya da evde stres migrene neden olabilir.

Duyusal uyaranlar. Parlak ışıklar ve güneş ışıltıları, yüksek sesli olabileceği gibi migrene neden olabilir. Güçlü kokular – parfüm, boya inceltici, ikinci el duman ve diğerleri – bazı insanlarda migren tetikleyebilir.

Uyku düzeni değişiklikleri. Eksik uyku veya çok fazla uyku almak, bazı insanlarda migren tetikleyebilir, çünkü jet gecikmesi olabilir.

Fiziksel faktörler. Cinsel aktivite de dahil olmak üzere yoğun fiziksel egzersiz, migrenleri tetikleyebilir.

Çevredeki değişiklikler. Hava değişikliği veya barometrik basınç, migreni tetikleyebilir.

İlaçlar. Oral kontraseptifler ve nitrogliserin gibi vazodilatörler migrenleri şiddetlendirir.

Risk faktörleri

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, migrene yakalanma olasılığınızı artıran çeşitli faktörler:

Aile öyküsü. Eğer migreni olan bir aile üyeniz varsa, sizde migren görülme olasılığı oldukça yüksektir.

Yaş. Migren her yaşta başlayabilir, ancak genellikle ergenlik döneminde görülür. Migren 30’lu yaşlarınızda zirveye çıkma eğilimindedir ve sonraki on yıllarda giderek daha az şiddetli ve daha az sıklıkla görülür.

Cinsiyet. Kadınların üç kat daha fazla migren olma ihtimali var. Baş ağrısı, erkek çocukları çocukluk döneminde kızlardan daha fazla etkilemektedir; ancak ergenlik döneminin sonuna gelindiğinde daha fazla kız migrenden etkilenir.

Hormonal değişiklikler. Migren olan bir kadınsanız, menstrüasyonun başlamasından hemen önce veya başlangıcından hemen sonra baş ağrısı yaşayabilirsiniz.

Hamilelik veya menopoz sırasında da hormonal değişiklikler görülebilir. Migrenler genellikle menopozdan sonra düzelir.

Bazı kadınlar migren ataklarının gebelik sırasında başladığını veya saldırılarının kötüleştiğini bildirmektedir. Birçoğu için, saldırılar iyileşti veya hamilelikteki sonraki aşamalar sırasında gerçekleşmedi. Migrenler genellikle doğum sonrası dönemde geri döner.

Migrenin Komplikasyonları

Bazen migren ağrınızı kontrol etme çabalarınız aşağıdaki gibi sorunlara neden olur:

Mide problemleri. İbuprofen (Advil, Motrin IB vb.) Gibi nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) olarak adlandırılan bazı ağrı kesici ajanlar, özellikle büyük dozlarda alındığında veya uzun bir süre karın ağrısı, kanama, ülser ve diğer komplikasyonlara neden olabilir .

İlaç aşırı kullanılan baş ağrısı. Üç ay boyunca ya da yüksek dozda ayda 10 günden fazla tezgah üstü veya reçeteli baş ağrısı ilaçları almak ciddi ilaç kullanımına – ve sonuç olarak da aşırı baş ağrısını tetikleyebilir.

Serotonin sendromu. Serotonin sendromu, vücudunuzda serotonin adı verilen sinir sistemi kimyasalının çok fazla olduğu durumlarda ortaya çıkabilen ve hayatı tehdit eden nadir bir durumdur.

Kronik migren. Migreniniz ayda 15 gün veya daha fazla süreyle üç aydan fazla sürerse, kronik migrensiniz demektir.

Durum migreni. Bu komplikasyonu taşıyan insanlar şiddetli migren ataklarına maruz kalmaktadır ve bu da üç günden fazla sürebilir..

Enfarktüs olmadan kalıcı aura. Genellikle bir aura migren atağından sonra ortadan kaybolur, ancak bazen aura bir haftadan fazla sürer. Kalıcı bir aura, beyinde (felç) kanama ile benzer belirtilere sahip olabilir, ancak beynin kanaması, doku hasarı veya başka sorunlar olmaksızın ortaya çıkabilir.

Migren enfarktüsü. Bir saatten uzun süren Aura semptomları beynin bir bölgesine (inme) kan akışı kaybı sinyali verebilir ve değerlendirilmelidir. Doktorlar beyindeki kanamayı tanımlamak için beyin görüntüleme testleri yapabilirler.

Migrenin Önlenmesi Mümkün Müdür?

Başa çıkmayı öğren. Son araştırmalar, öğrenmeyi öğrenme adlı bir stratejinin (LTC) migreni önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu uygulamada, yavaş yavaş baş ağrısı tetikleyicilerine maruz bırakılarak sizi duyarsızlaştırmaya yardımcı olursunuz. LTC bilişsel davranış terapisi ile kombine edilebilir. LTC’nin etkililiğini daha iyi anlamak için daha fazla araştırma gerekmektedir.

Tutarlı bir günlük program oluşturun. Düzenli uyku  ve düzenli yemeklerle günlük rutininizi oluşturun. Buna ek olarak, stresi kontrol etmeye çalışın.

Düzenli egzersiz. Düzenli aerobik egzersiz stresi azaltır ve migreni önlemeye yardımcı olabilir. Doktorunuz onay verirse, yürüyüş, yüzme ve bisiklet gibi keyif aldığınız herhangi bir aerobik egzersizi seçin. Bununla birlikte, ani, yoğun egzersiz baş ağrılarına neden olabilir, ancak yavaş yavaş ısınmanız durumunda böyle bir sakınca yoktur.

Düzenli egzersiz ayrıca kilo vermenize veya sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olmanıza yardımcı olabilmektedir üstelik obezitenin migrende bir faktör olduğunu düşündüren çok sayıda çalışma mevcuttur.

Östrojen etkilerini azaltın. Eğer migren geçiren bir kadınsanız ve östrojen baş ağrınızı tetikliyorsa östrojen salınımını artıran ilaçları azaltabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi için doktorunuza danışmalısınız ve kesinlikle kendi başınıza (doktor onayı ve reçetesi olmadan ilaç kullanmayınız.)


Kaynak: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir