Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir? Meyan Kökü Neye İyi Gelir?

Meyan, baklagiller ailesinden, anavatanı Rusya ve Çin olan bir bitkidir. Bilimsel adı, glycyrrhiza glabra’ dır. Toprak altındaki kısmı meyan kökü olarak bilinir. Meyan kökü,  içecek ve şekerlemelerde baharat olarak kullanılmaktadır. Meyan kökü, tatlı kökü olarak anılır. Her ne kadar bitkinin yaprakları da kullanılsa da, daha çok kökü tıp alanında kullanılır. Sağlıklı bileşenleri nedeniyle, yüzlerce yıldır ilaç tedavisinde kullanılan, olağanüstü etkilere sahip önemli bir bitkidir.

Meyan Kökünün Yapısı ve Özellikleri

Tatlı, sert ve tuzlu bir yapıya sahip meyan kökü, hoş kokulu bir bitkidir. Küçük maviye çalan mor renkli çiçekleri vardır. Meyan kökü, toprak altında 1 metre uzunluğa ulaşabilir. Akdeniz, Avrupa ve Asya’ da yetişir. Kola gibi içeceklere tat vermesi için kullanıldığı gibi, yemeklerde çeşni olarak da kullanılır. Mutfaktan hayatımıza girmiş, şifalı bir bitkidir. Halk arasında ‘’biyam’’, meyan kökünün isimlerinden biridir.

Yapısında, uçucu yağlar, glikoz, flavon türevleri, sakaroz, asparagin ve nişasta bulunur. Meyan kökü, belgelenmiş bir çok hastalığın tedavisinde isim yapmış bir ilaçtır. Vücudun, nerdeyse her sistemine pozitif etkisi vardır.

Meyan kökü , tüm zamanların en çok kullanılan tedavi bitkilerinden biridir. Liste başına bu şekilde bir kategoride oturan bitkinin, inanılmaz tatlı bir bitkiye gittiğini görmek şaşırtıcı. Soğuk algınlığı veya grip gibi akut durumları, kronik enfeksiyon durumlarında faydası büyük olan, güçlü bir tıbbi müttefiktir.

Meyan Kökü Neye İyi Gelir?

 • Melankoli ve kronik yorgunluğa iyi gelir.
 • Astım rahatsızlıklarında etkilidir.
 • Menopoz dönemlerinde fayda sağlamaktadır.
 • Sedef hastalığı, zona gibi cilt rahatsızlıklarında iyileştirici rolü vardır.
 • Mide ülseri, mide yanması, besin zehirlenmesi ve mide zarının onarımında etkilidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Solunum sistemini restore eder.
 • Stresin hafiflemesini sağlar.
 • Bazı kanser türlerinde kanserli hücrenin büyümesini engelleyen, iyileştirici etkisi vardır.
 • Cilt ve diş sağlığında olumlu sonuçlar verir.
 • Enfeksiyon riskini azaltır.
 • Saç sağlığını korur.
 • Kalp krizi riskini düşürür.
 • Zayıflamaya yardımcı olur.
 • Beyin fonksiyonlarını korur.
 • Yorgunluğu ve bitkinliği ortadan kaldırır.

Cilt Sağlığına Faydası

Meyan kökü, belirli oranlarda hazırlanan bir karışım ile maske şeklinde cilde uygulandığında cildin rengini canlandırır. Cildi nemlendirmeyi sağlayarak, daha yumuşak ve esnek  bir yapıya kavuşturur. Sedef hastalığı, egzama, kuruluk, cilt döküntüleri gibi cilt sorunlarında, enfeksiyon önleyici özelliği sayesinde etkilidir. Kızarık bölgenin iyileşmesine yardımcı olur. Vücut kremi, vücut temizleyicisi, yüz cilt bakım ürünü olarak bu amaç için üretilmektedir. Güneşten kaynaklı yanıkları engellemek için, güneş kremi olarak kullanılmaktadır.

Antioksidan Faydası

Vücudu tehdit eden toksinlere karşı etkilidir. Meyan kökü çayı, sahip olduğu bileşenler sayesinde, temizleyici bir etkisi vardır. Toksinlerden arınan metabolizmada, karaciğeri detoks görevi vardır.

Saç Sağllığına Faydası

Meyan kökü içerikli kapsül veya tabletler, saç köklerini iyileştirmek, saç dökülmesini azaltmak için kullanılır. Kepek ve kafa derisi sorunlarında etkili bir bitkidir. Saçın daha sağlıklı büyümesine yardımcı olur.

Şeker Hastalığına Faydası

Meyan kökü çayı, şeker hastaları için faydalıdır. Doğal bir şeker olan meyan kökü, şekerlerin yerini alacağından, içildiğinde organik olarak şeker takviyesi yapılmış olur.​

Solunum Yollarına Faydası

Boğaz ağrısı, enfeksiyon riski olan rahatsızlıklarda, burun kanallarındaki tıkanıklıklarda, sıcak meyan kökü çayı oldukça etkilidir.

Kalp Sağlığına Faydası

Meyan kökü çayı, kolesterol seviyesini kontrol altında tuttuğundan, kalp sağlığını tetikleyecek riski minimize etmiş olur. Kılcal damarları iyileştirir. Kan dolaşımı, normal seviyelerde tutarak, kalbin saha sağlıklı ve pürüzsüz çalışmasını sağlar. Düşük kan basıncını tedavi ederek, bunun sebep olduğu stres unsurlarını ortadan kaldırır.

Kadın Sağlığına Etkisi

Menopoz dönemlerinde, sahip olduğu elementler sayesinde, yorgunluk, ruhsal değişimler gibi belirtilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Adet dönemlerinde, krampların hafiflemesinde etkisi büyüktür.

Sindirim Sistemine Faydası

Midede, enfeksiyonlara bağlı olarak iltihaplanma, tahriş ve mide zarı hasarı azaltılır. Onarıcı bir yapıya sahip olan meyan kökü, sindirim sistemini güçlendirir. Fazla kiloların, günlü tüketildiğinde azalmasında etkisi vardır.

Kanser Hastalıklarına Faydası

Meyan kökü çayı, kanser hücresini önleyici, durdurucu ve sağlıklı hücrelerin büyümesini sağlayan bir yapıya sahiptir. Kemoterapi ilaçları ile birlikte tüketildiğinde, tümör etkisini azaltan yardımcı bir rolü vardır.

Akciğere Faydası

Bilimsel araştırmalar, meyan kökünün akciğer tüberkülozu ile mücadelede iyi bir savaşçı olduğunu kanıtlamıştır. Antibakteriyel yapısı sayesinde, bu hastalıklar için güçlü .bir direnç kaynağıdır.

Diş Sağlığına Faydaları

Ağız ve dişte meydana gelmiş, diş eti iltihabını, antimikrobiyal görevi ile giderir. Diş sağlığına olan pozitif etkisi nedeniyle, ağız gargarası, diş macunu gibi hijyen ürünlerin üretiminde kullanılır. Toksik ve kimyasal maddelerden kaynaklı ağız sorunlarını giderir.

 • Meyan kökü, gebelik döneminde ve emziren kadınlar için önerilmemektedir. Bu dönemlerdeki güvenirliği henüz kanıtlanmamıştır.
 • Yüksek tansiyonu olan hastalarda kullanılması önerilmez.
 • Fazla kullanılması halinde, vücutta sıvı birikmesine neden olabilir.

Meyan kökünün kaynatılması ya da kurutulmuş tozundan elde edilen karışımların genelde üst solunum sorunlarında hatırı sayılır faydası gözlemlenir.

Amerika’da yapılan akademik ve bilimsel bir araştırmaya göre, meyan kökünün Alzheimer ve Parkinson gibi beyin fonksiyonlarının hasar gördüğü hastalıklarda, beyin hücrelerinin onarımına yardım edebileceği tespit edilmiştir. Bir diğer araştırmaya göre, akut tedavisinde pozitif etkisi olabileceği kanaatidir. Meyan kökü, HIV virüsünün, AIDS’ e ulaşma sürecini yavaşlatmakta olduğu tespitine ulaşılmıştır.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir