Mersin Yağının Faydaları

Mersin bitkisimurt ağacı olarak da bilinen mersingiller ailesine ait, çalı şeklindeki bir Akdeniz iklimi bitkisidir. Antik Yunan döneminin sembol bitkilerindendir. Antik Yunan’ da ‘’aşk ve güzellik tanrıçası’’ ile ilişkilendirilen bir bitki formu olup, oldukça değer verilen bir geçmişi vardır.

Mersin yağı ise, bitkinin tıbbi alanda faydaları ve aromatik yapısı ve kokusu ile deodorant olarak kullanılan önemli bir aksesuar haline gelmiştir. Mersin, çay ağacı ve okaliptüs bitkileri ile benzer özelliklere sahiptir. Mersin yağının kokusu, okaliptüs yağını anımsatır. Mersin bitkisinin kökleri yüzeye yayıldığından, çevresel olarak erozyonu önleyici bir faydası vardır.

Mersin yağının faydaları, oldukça geniş etki alanına sahiptir. Geçmişten günümüze, sağlık alanının vazgeçilmez bir bitkisel tedavi aracıdır.

Mersin Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Antiseptik etkisi ile yaraları iyileştirir.
 • Balgam söktürücüdür.
 • Sinirsel rahatsızlıklara karşı faydalıdır.
 • Afrodizyak etkisi vardır.
 • Antibakteriyeldir.
 • Böceklere ilacı olarak kullanılır.
 • Kan şekeri seviyesini düşürür.
 • Sıtma tedavisinde kullanılır.
 • Cildi sıkılaştırır.
 • Hormonsal dengeyi sağlar.
 • Deodorant ve baharat olarak kullanılır.
 • İdrar yolu enfeksiyonları etkilidir.
 • Sindirim ve solunum hastalıklarını hafifletir.
 • Çocuk öksürük şurubu olarak kullanılır.

Antiseptik

Mersin yağının esanslı içeriği, yaralar için kullanılmasını sağlar. Paslı bir cismin sebep olduğu yaralarda, tetanoza riskine neden olan yaraların enfekte olmasını engeller.

Balgam Söktürücü

Mersin yağı, solunum yollarındaki balgam birikimine karşı koyar. Mukus oluşumunu, öksürük ve nefes alma sorunlarını giderir.

Antimikrobik

Dezenfektan özelliği ile, mikrop öldürücü, mantar önleyici ve antiviral özelliği ile bulaşıcı enfeksiyonların önüne geçen bir bitkisel ilaçtır. Meyve ve sebzelerde dezenfekte edici bir görevde kullanılabilir.

Sinirsel Hastalıkları İyileştirir

Stres, kaygı ve kronik sinirsel hastalıklara karşı etkilidir. Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklarda, baş dönmesi gibi kronik durumlarda hafifletici etkisi, Mersin yağının faydaları arasında en önemlilerindendir.

Afrodizyak Etkisi

Mersin yağı, libido kaybı ve iktidarsızlık gibi sorunları ortadan kaldıran bir güce sahiptir. Antik Yunan’ da aşk tanrıçası ile ilişkilendirilmesi de bu özelliğinin bir getirisidir.

Şeker Hastalığı Tedavisi

Mersin yağı, içeriğindeki uçucu yağlar sayesinde kan şekerini düşüren bir forma sahiptir. Yapılan araştırmalar sonucunda, mersin yağı kullandırılan deneklerin, düşük kan şekeri seviyesinin korunduğu kanıtlanmıştır.

Sıtma Tedavisi

Uçucu yağların varlığı, sıtma tedavisinde de kendini göstermektedir. Ortadoğu ve Afrika gibi bölgelerde ölümlere neden olan bu salgın hastalık için, parazitleri bastırıcı bir etki verdiği gözlemlendi. Sıtma vakalarının tedavisinde daha fazla etkin olması için umut vadeden bu tespitler, yerini daha detaylı çalışmalara bıraktı.

Antifungal (Mantar İlacı Etkisi)

Yapılan araştırmalar, Mersin yağının antifungal özelliğini tespit etmiştir. Uçucu yağların sayesinde mantar hastalıklarını gerileten bir etki görülmüştür. Mantar hastalıklarına karşı tek başına kullanıldığında, olumlu sonuçlar vermiştir.

Cildi Sıkılaştırır

Cildin genel dış etkenlerden kaynaklı ve yaşlılık belirtisi kırışıklıkları için sıkılaştırıcı ve onarıcı bir etkiye sahiptir. Cilde maske şeklinde uygulandığında sivilce, akne ve iltihap gibi sorunlar için etkili olması Mersin yağının faydaları arasındadır.

Vücudu Dengeler

Belirli bir hastalık sebebiyle kullanılan ilaçlar, salgı bezlerinin düzensiz ve yetersiz çalışması, hormonsal bozukluklar gibi, vücudun metabolizmasını bozan sorunlar için Mersin yağı dengeleyici görevdedir. Salgı, hormon aktivitelerini normal düzeyde tutar. İlacı vermiş olduğu yan etkileri yok etmeye yardımcı olur.

Mersin Yağı Nasıl Kullanılır?

Mersin Yağı ve Çay Ağacı Yağı

Karşımı oluşturan iki bitki özü de cilt için ayrı ayrı etkilidir. Mersin yağının cildi sıkılaştırıcı özelliği devreye girer. Çay ağacı yağı ise ciltte, özellikle göz çevresinde oluşmuş yağ bezeleri için çok faydalıdır.

1 tatlı kaşığı Mersin yağı

1 tatlı kaşığı çay ağacı yağı

Elde edilen karışım, yüz maskesi olarak kullanılabilir. Gerdirici ve onarıcı maske, yüze dairesel masajla uygulanabilir. Yaklaşık 20 dakika bekletildikten sonra cilt durulanır.

Mersin Yağı ve Limon

Cildin gözeneklerini açan, sıkılaştıran ve enfeksiyon riskini azaltan bir etkiye sahiptir.

 • 1 tatlı kaşığı Mersin yağı
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Güçlü karışım saç maskesi ve cilt maskesi şeklinde uygulanabilir. Rahatlatıcı ve deriyi onarıcı bir etki sağlar. 1 saat kadar saçta bekletilebilir. Aromatik kokusu sayesinde, durulama sonrası saçlarda hoş bir koku bırakır.

Mersin Yağı Losyonu

Mersin yağı, hoş kokusu ve rahatlatıcı etkisi ile losyon şeklinde banyoda da kullanılabilir. Bu özellikte şampuan ve saç kremi de olduğu gibi, evde de ayrıca hazırlanabilir. Banyo suyuna damlatılan Mersin yağı, banyo sonrası bütün vücut için kullanılabilir. Rahatlatıcı etkisi kullananlar tarafından hissedilmiştir. Kullanılan losyon saç diplerine masaj şeklinde nüfuz ettirilebilir.

Mutfakta Kullanım

Mersin yağı, bir çok bitki özüne nazaran, mutfakta da kullanılan, içilen yutulan bir özelliktedir. Organik Mersin yağı, yemeklerde, salatalarda aromatik bir lezzet katar. Mersin yaprağı da, pişirilen yemeklerde kullanılabilir.

Deodorant

Mersin yağı, deodorant formu sayesinde, lavanta gibi oda kokusu olarak kullanılabilir. Tütsü aromasında, buharlaştırılarak oluşturulan koku kapsülleri şeklinde ve parfüm olarak kullanılır. Deodorantının cilde uygulandığında, kaşıntı, tahriş veya lokal yaralar gibi riski yoktur.

Böcek İlacı

İnsana rahatlatıcı, aromatik kokusu olan Mersin yağı, sivrisinek ve böceklere bir o kadar itici bir etki bırakır. Evlerden sivrisinekleri uzaklaştırmak için kullanılabilir. Mersin bitkisini evin çevresine veya bahçesine dikerek de sivrisinekler uzaklaştırılabilir.

Check Also

Shea Yağının Cilde Faydaları

Shea yağının tarihi, Eski Mısır’a kadar uzanır. Antik Mısır’da cildi ve saçları güneşten ve rüzgârdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir