Melisa Yağının Faydaları

Bu yazımızda melisa yağının saça faydaları, cilde faydaları bebekler ve çeşitli durumlar için melisa yağının kullanımı hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Limon balsamı yağı olarak da bilinen Melissa yağı, uykusuzluk, kaygı, migren, hipertansiyon, şeker hastalığı, herpes ve demans gibi bir dizi sağlık sorununun tedavisinde geleneksel tıpta kullanılır.

Melisa yağı çok güçlü bir antibiyotiktir sürüldüğü bölgedeki enfeksiyonların iyileşmesine yardımcı olur.

Melisa Yağı Alzheimer Tedavisinde Etkilidir

Melisa yağının içerdiği bazı fitokimyasallar alzheimer hastalığının önlenmesinde son derece etkilidir. Özellikle 50 yaşından büyük erkeklerin esansiyel melisa yağını alzheimerdan korunmak için kullanmaları yerinde olacaktır.

Melisa Yağı İltihaplanma ve Ağrı Kesici Bir Temel Yağdır

Melisa yağının anti-inflamatuvar ve analjezik etkileri olduğuna dair çok sayıda bilimsel çalışma mevcuttur. Özellikle kolesterolün damarlar üzerindeki tahribatının önlenmesi kalp hastalıklarının önlenmesi gibi faydaları bulunmaktadır.

Melisa Yağı Enfeksiyonların Tedavisinde Etkilidir

Melisa yağının antimikrobiyal özellikleri enfeksiyonların önlenmesi ve tedavi edilmesinde son derece etkilidir. Çok az bitkisel yağda bulunan bu özellik sayesinde vücudun iç kısmında meydana gelen bakteri suşlarının ve çeşitli patolojik oluşumların doğal yöntemle etkisiz hale getirilmesi söz konusu olur.

Melisa Yağı Saç Dökülmesini Durdurabilir

Melisa yağının antimikrobiyal özelliği saç dökülmesinden sorumlu olan bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur. Böylece saçlarınızın dökülmesi yavaşlar ve kısa bir süre sonra saç folikülleriniz ölmediğinden yeni saçlar çıkmaya başlar.

Melisa Yağı Şeker Hastalığına (Diyabete) Karşı Etkilidir

Araştırmalar, melissa yağı’nın, muhtemelen karaciğerdeki yağ içeriği ve glikoz alımının artması, yağ dokusu ve karaciğerde glikoneogenezisin inhibisyonu sonucu etkili bir hipoglisemik ve anti-diyabetik ajan olduğunu göstermektedir.

Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada melisa yağının şeker hastası farelerin kan şekeri düzeyinde çok önemli bir düşüşe neden olduğu gösterilmiştir.

Melisa Cilt Sağlığı İçin Faydalıdır Cilde Çok İyi Gelir

Melissa yağı egzama , akne ve küçük yaraları doğal olarak tedavi etmek için kullanılır, çünkü antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Melissa yağı topikal kullanımı içeren çalışmalarda, limon balığı yağı ile tedavi edilen gruplarda iyileşme sürelerinin istatistiksel olarak daha iyi olduğu bulunmuştur.

Cildi doğrudan doğruya uygulayacak kadar naziktir ve bakteri veya mantarın neden olduğu deri koşullarını temizlemeye yardımcı olur.

Melisa Yağı Uçuklara İyi Gelir

Herpes virüsü ailesindeki virüslerle mücadelede etkili olduğu için, Melissa sıklıkla soğuk yara tedavisinde tercih edilen bir bitkidir. Özellikle de uçukların hızla iyileşmesinde melisa yağının faydası büyüktür.

Melisa Yağı Kanser Hücrelerini Öldürüyor!

Bu harika yağın kanser hücrelerini öldürdüğüne dair çok sayıda çalışma mevcuttur.2004 yılında yapılan bir araştırma, melissa uçucu yağın, in vitro bir çalışmada değerlendirildiğinde insan kanser hücre dizilerinin azaltılması ile kanıtlandığı üzere, bir anti-tümör ajanı olarak potansiyele sahip olduğunu bulmuştur.

2014 yılında gerçekleştirilen ve Cancer Investigation’da yayınlanan bir başka araştırmada, melissa yağı, beynin destekleyici dokusundan kaynaklanan tümörler olan glioblastoma multiforme (GBM) ‘nin tedavisi için potansiyel bir ilgi olabilir. Çalışma, GBM hücre hatlarında melissa uçucu yağın ve ana bileşeni sitratın aktivitesini araştırdı. Hem melissa yağı hem de sitral, antioksidan etkileri ile canlılığı azalttı ve GBM hücrelerinin apoptozunu indükledi ve doğal kanser tedavisi potansiyelini sergiledi.

Melisa Yağı Tansiyon Düşürücü Olarak Görev Yapar

Melissa yağı, hipotansif, antihiperlipidemik, antiaritmik, nöroprotektif ve hepatoprotektif özelliklerinden dolayı kan basıncını düşürme gücüne sahiptir. Kardiyovasküler Tıp’da yayınlanan 2015 yılına ait bir hayvan çalışmasında, melissa esansiyel yağının farelerde önemli elektrokardiyogram değişiklikleri ile ilişkili olduğunu kanıtlanmıştır. Elektrokardiyogram , kalbin elektriksel aktivitesi ile ilgili sorunları kontrol etmek için kullanılan bir testtir.

2016’da yapılan bir başka hayvan araştırması, melissa yağının farelerin kalp atış hızını azalttığını ve kalp hasarına karşı direnci arttırdığını bulmuştur.

Trigliserit Seviyelerinin Azaltılmasına Yardımcı Olur

Journal of Nutrition’da yayınlanan 2012’de yapılan bir araştırma, melissa yağı alımının yararlı metabolik etkilere sahip olabileceğini göstermiştir. Melissa yağı, farelerde kullanıldığında, trigliserit düzeylerini düşüren yağ asidi sentezini (vücutta yağ birikmeleri oluşturan bir süreç) yavaşlatmıştır.

2009’da yapılan bir başka araştırmada, melissa yağının, kolesterol sentezini engelleyebildiği ve toplam kolesterol miktarını kademeli olarak azaltabildiği kanıtlanmıştır.

Melissa Esansiyel Yağı Üzerine Nihai Düşünceler

  • Melissa uçucu yağ, uykusuzluk , kaygı, migren , hipertansiyon, şeker hastalığı, herpes ve bunama gibi bir takım sağlık sorunlarını tedavi etmek için geleneksel tıpta kullanılır.
  • Limon balsamı yağı olarak da bilinen Melissa yağı, Lamicaceae (nane) ailesinin bir üyesidir ve yağlar yaprak ve çiçek damıtarak buharla çıkarılır.
  • Melissa uçucu yağı evde yayılabilir veya topikal olarak uygulanabilir ve dahili olarak alınabilir. Hassas ciltli insanlar için, topikal uygulama öncesinde melissa yağını yaymak için bir taşıyıcı yağ ile birlikte kullanın.

Kaynak: https://draxe.com/melissa-essential-oil/

Check Also

Shea Yağının Cilde Faydaları

Shea yağının tarihi, Eski Mısır’a kadar uzanır. Antik Mısır’da cildi ve saçları güneşten ve rüzgârdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir