Maydanoz Yağının Faydaları

Maydazonoz, salata, sos, hamur işi ve yemeklere değişik bir lezzet ve aromatik bir koku katan, yeşillikler grubundan bir bitkidir. Maydanozun tadı ve kokusu haricinde, çok kullanılmasına sebep olan bir başka özelliği daha bulunmaktadır. O da, sağlık için faydaları olmasıdır.

Maydanoz, bol C, E ve K vitaminleri içerir ayrıca magnezyum, kalsiyum, demir ve potasyum açısından zengindir. Maydanozun gerek yemeklerde gerekse sağlık için kullanımı amacıyla farklı tüketim şekilleri vardır.

Maydanoz yağı, sağlıklı bir yaşam için tüketilmesi gereken faydalı bir yağdır ve maydanozun en yararlı tüketim şeklidir. Pek fazla bilinmese de maydanoz yağı, bazı kişiler tarafından sürekli kullanılan ve sağlık üzerindeki olumlu etkileri doğrulanan bir yağdır. Maydanoz yağı, tonumlardan, köklerden ve yapraklardan çıkarılan, açık renkli ve  acımtırak tadı olan bir yağdır. Faydaları ise, oldukça fazladır.

     Maydanoz yağının faydaları

     1) İdrar söktürücüdür: Maydanoz yağı idrar söktürür. Şişkinlik sorununu giderir. Sık idarara çıkmaya bağlı olarak kilo verilmesini sağlar. İdrarla beraber tüm toksinler vücuttan atılır ve metabolizma daha sağlıklı çalışır.

     2) Gazı alır: Midedeki gazı alır. Rahatlatır. Hazımsızlık sorunun önler. Gaz sancısıyla mücadele edenlerin sıkıntısını giderir.

  3) Kabızlığı önler: Sindirim sistemi üzerindeki faydaları sonucunda, bağırsakların fonksiyonlarına uygun çalışamasını sağlar. Kabızlığı önler. Sindirim sistemi hastalıklarını tedavi eder.

 4) Enfeksiyonları yok eder: Maydanoz yağı, güçlü bir antioksidan olmasından dolayı, mikropları öldürücü, enfeksiyonları yok edici özelliğe sahiptir. Maydanoz yağının bilinen bir başka özelliği ise, iltihap söktürücü nitelikte olmasıdır. Bu özelliğiyle, iltihaplanmaya bağlı ağır kış hastalıklarını önlemekte, ya da tedavi aşamasını desteklemektedir.

5) Kalp damar sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır: Kalp damar hastalıkları, her sene biçok kişinin hayatını kaybetmesine yol açmaktadır. Maydanoz yağı, antiosikdan etkisi ve içeriğindeki diğer vitaminler ile, damar sertliklerini ve tıkanmalarını önler. Ani veya uzun sürede oluşan kalp rahatsızlıklarını önleyici faydası vardır.

    6) Karaciğer sağlığını korur: Karaciğer, vücudumuzda hayati görevleri yerine getiren önemli organlarımızdan birisidir. Herhangi bir nedene bağlı olarak fonksiyonlarından birini bile kaybetmesi, vücut düzenini alt üst etmektedir. Karaciğer aynı zamanda en büyük ve kendini kısa sürede yenileme özelliğine sahip organdır. Maydanoz yağı, düzenli olarak tüketildiğinde karaciğer sağlığını korumaktadır. İdrar söktürücü özelliği ile, karaciğerin görevlerine yardımcı olmaktadır. Çalışma yükü azalan karaciğer, daha az performansla daha verimli çalıaşmaktadır. Ayrıca, karaciğer yağlanmasının giderilmesini de sağlamaktadır.

    7) Tansiyona iyi gelir: Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Bu nedenle, yüksek tansiyon hastası olanların düzenli kullanımı önerilmektedir.

    8) Ağız ve dişler için faydaları etkileri vardır: Aromatik kokusundan dolayı, ağız kokusunu  önler, ağız ve diş sağlığını korur. İçerdiği kalsiyum, dişleri güçlendirir.

    9) Adet düzenler: Maydanoz yağının adet düzenleyici etkisi vardır. Ayrıca, adet dönemi oldukça sancılı geçen bayanların tüketmesi, ağrılarının hafiflemesine ve adet kanamasının düzene girmesine yardımcı olur.

   10) Balgam söktürücü özelliktedir: Balgam söktürücü özelliğiyle, akciğer hastalıklarını önlemektedir. Özellikle kışın her gün tüketilmesi halinde, öksürük ve balgamlı hastalıkların önlenmesine yardımcıdır.

     11) Bağışıklık sistemini güçlendirir: A, C, E, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum, fosfor ve çinko içeriğiyle maydanoz yağı, bağışıklık sisteminini güçlendirerek, zinde ve enerjik bir yaşam sürmeyi sağlar. Vücudun gün boyu ihtiyaç duyduğu enerji, 1-2 kaşık madyanoz yağı ile karşılanabilir.

     12) Uykuyu düzenler: Çoğu kişi, uykusuzluktan ve çarpıntıdan şikayetçidir. Bunun için ilaç kullananlar bile vardır. Oysa, doğanın bize sunduğu birbir çeşit faydası olan bitkilerle ve yağlarla, ilaç kullanmadan birçok hastalığın oluşması önlenebilir veya tedavisi yapılabilir. Tabi bahsettiğimiz, çok önceden oluşarak ciddi boyutlara ulaşmış hastalıklar değildir. Aslında hastalıkların oluşumu, sağlıklı beslenme ve kürlerle önlenebilmektedir. Uykusuzlukta bir hastalıktır ve mutlaka bir sebebi vardır. Maydanoz yağı, uykuların düzene sokulmasında faydalı etkilere sahiptir. Uykusuzluk şikayeti olanlara, maydanoz yağı kullanması tavsiye edilir.

13) Romatizmal ağrılara iyi gelir: Romatizmanın en temel nedeni, kas ve eklem bölgelerinde asit birikmesine bağlı olarak oluşan tıkanmalar yüzünden, kan dolaşımının sağlıklı şekilde yapılamamasıdır. Maydanoz yağı, bu asitlerle savaşır, kanı zararlı maddelerden temizler, kan dolaşımının rahat şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Böylece, romatizmal hastalığın ağrılı etkileri hafifletilmiş olur.

     14) Cildi tazeler: Maydanoz yağının, vücut sağlığı kadar cilt sağlığı üzerinde de olumlu etkileri vardır. Cildi tazeler, ilerleyen yaşa bağlı olarak oluşan kırışıklıkları giderir. Cildi sıkılaştırıcı etkiye sahip olduğu kadar, pürüzsüz görünümüne de yardımcı olur.

Siyah nokta ve akne gibi çeşitli cilt lekelerinin temizliğine birebirdir. Ölü derinin atılmasında, cildin daha temiz ve yumuşak görünmesinde etkilidir.

    15) Anne sütünü arttırır: Lohusalık döneminde, sütü az gelen annelerin sütünü arttırmak için tercih edebileceği en doğal ve sağlıklı yöntemdir.

    16) Psikolojik sorunları giderici özelliktedir: Maydanoz yağının, psikoloji üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Depresyonu önleyici, algılama ve konsantrasyonu güçlendirici etkilere sahip olması nedeniyle düzenli tüketilmesi önerilen yağlardandır.

     Maydanoz yağının kullanımı

Maydanoz yağı, içilerek tüketilebilir. İster saf haliyle, ister sulandırılarak tüketilebilir. Ancak, günde 2-3 çay kaşığından fazla kullanılmamalıdır.

Dahili kullanım haricinde maydanoz yağı, harici olarak da kullanılabilir. Cilt için olumlu etkilerini gösterebilmesi için, kullanılmak istenen alana pamukla sürülebilir veya masajla yedirilebilir. Ancak, özel hastalığı bulunanlar veya hamileler, bilinçsiz olarak kullanmamalı, mutlaka doktora danışmalıdır.

Önerilere uyularak kullanıldığı takdirde maydanoz yağı, vücut, cilt ve saç sağlığı için faydalı bir yağdır.

Check Also

Shea Yağının Cilde Faydaları

Shea yağının tarihi, Eski Mısır’a kadar uzanır. Antik Mısır’da cildi ve saçları güneşten ve rüzgârdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir