Maydanoz Limon Kürünün Faydaları (İbrahim Saraçoğlu)

Maydanoz ve limon ikisi de ayrı ayrı sağlık için birçok faydası bulunan bitkilerdir. İkisi birleştiğinde ise, insan sağlığı için faydaları ikiye katlanmaktadır. Günlük hayatta herkes tarafından sıklıkla tüketilen maydanoz limon kürü (İbrahim Saraçoğlu)birçok hastalığın oluşmasını engellediği gibi, hastalıkların önlenmesinde de etkilidir. Diyetisyenler tarafından önerilen maydanoz limon kürü, basit şekilde hazırlanabilmektedir.

   Maydanoz limon kürü nasıl hazırlanır?

Maydanoz limon kürünün  hazırlanışı şöyledir:

-Yarım demet maydanoz

-Bir limonun suyu

-Bir su bardağı su

Tüm malzemeler karıştırılarak robotlanır. Elde edilen karışım tüketime hazırdır. Hazırlaması bu kadar basit olan maydanoz limon kürünün faydaları ise oldukça fazladır.

Maydanoz Limon Kürünün Faydaları (İbrahim Saraçoğlu)

1) Karaciğer için faydalıdır: Karaciğer yağlanması, karaciğer hastalıkları içerisinde en sık rastlanılan sağlık sorunudur. Dengesiz beslenme ve aşırı alkol kullanımına bağlı olarak oluşan karaciğer yağlanması, sağlıklı besinler tüketilerek önlenebilmektedir. Maydanoz limon kürükaraciğer yağlanmasını giderir, karaciğerin kendini hızlı bir şekilde yenilemesine yardımcı olur. Aynı zamanda, yararlı etkisiyle farklı karaciğer hastalıklarının oluşumunu da engeller.

2) İltihaplanmayı önler: Limonun faydaları ile maydanozun faydaları birleşince, iltihaplanmaya bağlı olarak oluşan hastalıklar kısa sürede tedavi edilir. İltihap söktürücü özelliğiyle limon maydanoz kürü, idrar enfeksiyonlarının tedavisinde de etkilidir.

3) Yüksek tansiyonu düşürür: Taze olarak her gün tüketilen maydanoz limon kürü, yüksek tansiyonu düşürür.

4) Sindirimi düzenler: Yüksek oranda antioksidan etkisine sahip olan kür, sindirim sisteminin fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. Bağırsak hareketleri düzenlendikçe, hazımsızlık ve şişkinlik gibi sindirim şikayetleri de ortada kalkar.

5) İdrar söktürür: Maydanozun idrar söktürücü özelliği vardır. Limonun faydalarıyla birleştiğinde, vücuttaki zararlı maddelerin idrarla dışarı atılmasını sağlar. Kanı temizler, kan dolaşımını düzenler, sağlıklı yaşamın kapılarını aralar.

6) Kilo verdirir: Maydanoz limon kürünün aslında bayanlar tarafından çok tüketilmesinin sebebi kilo verdirmesidir. Kilo verdirici özelliği ise, idrar söktürücü olmasından ve sindirimi düzenlemesinden kaynaklanmaktadır. Her gün aç karnına bir bardak içilirse, iştahı azaltır. Sık idrara çıkmayı sağlar ve yağların idrarla atılmasında etkilidir.

7) Akciğerleri temizler: Maydanoz limon kürünün akciğerleri temizleyici özelliği vardır. Balgam ve iltihap söktürücü özelliği ile akciğerleri temizler. Akciğer hastalıkları, dünya genelinde hayati risk taşıyan hastalıkların başında gelmektedir. Maydanoz limon kürü, özellikle sigara ve alkol bağımlılığı bulunan kişiler tarafından tüketilmelidir. Çünkü, akciğerlere en büyük zararı sigara vermektedir. Ciğerdeki ödem ve balgam bu kürle atılabilir.

8) Böbrekler için faydalıdır: Her yaştan ve cinsiyetten kişinin karşılaşabileceği bir sağlık sorunu olan böbrek taşının düşürülmesinde etkilidir. Ayrıca, böbrek fonksiyonlarını düzenler, metabolizmanın gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olur.

9) Ağız sağlığı için faydalıdır: İltihap söktürücü özelliği sayesinde diş ve diş eti iltihaplanmalarını önler, ağız sağlığını korur. Kötü ağız kokusunu da önler.

10) Uykusuzluğa iyi gelir: Uykusuzluk sorunu birçok sebepten kaynaklanabilir. Sebebi ne olursa olsun maydanoz limon kürü, sakinleştirci etkisiyle, uykuların düzenlenmesine yardımcı olur. Rahat, dinlendirici ve kolay bir şekilde uyumayı sağlar.

11) Gribal enfeksiyonlardan korur: Terleyerek veya idrar yoluyla toksin atmayı sağladığından ateşli ve enfeksiyonel yapıdaki gribal hastalıklardan korur.

12) Mideyi korur: Güçlü C vitamini etkisiyle, mideyi korur, sindirimi kolaylaştırdığından midenin yükünü azalatarak performansını arttırır.

13) Solunum rahatsızlıklarını önler: Farklı sebeplere bağlı olarak oluşan solunum rahatsızlıklarını önleyici faydası bulunmaktadır. Solunumu düzenleyerek yaşam kalitesini arttıran özelliktedir.

14) C vitamini hariicinde kalsiyum ve potasyum deposu olan maydanoz limon kürü, kemikleri güçlendirir.

15) Doğal bir ağrı kesicidir: Bakteri ve zararlı maddeleri vücuttan atmada etkili olduğu için, kas ve eklem ağrıları ile romatizmal ağrıların hafiflemesini sağlar. Düzenli kullanılırsa hastalığın tedavisine yardımcı olur.

 16) Cilt için faydalıdır: Maydanoz limon kürünün yaygın olarak tüketilme sebeplerinden birisi de cilt için olan faydalarıdır. Deri hastalıklarını giderici özelliği bulunmaktadır. Güneş yanıklarını iyileştirir. Siyah nokta, akne ve sivilce gibi cilt problemlerinin tedavisinde etkilidir. Cilde parlaklık kazandırır. Ölü derinin atılmasını sağlayarak, sağlıklı bir cilde sahip olmayı sağlar.

 17) Kalp sağlığı için faydalıdır: Maydanoz limon kürü, iki tane faydalı bitkinin birleşmesiyle elde edilen vitamin deposu bir kür olduğundan, insan vücudu için azımsanmayacak derecede faydaları vardır. Vücut sağlığı için en önemli faydalarından birisi ise, kalp sağlığını korumasıdır. Damar ve kalp sağlığını tehdit eden zararlı asitlerin etkisini yok eden ve kalp krizi riskini azaltan kür, düzenli tüketilirse kalp sağlığının korunmasına yardımcıdır.

18) Kanser riskini azaltır:. A, C, K vitaminleri açısından zengin olan maydanoz limon kürü, vücut direncini arttırarak, hastalıklarla savaşmayı kolaylaştırır. Kansere sebep olan serbest radikallerin parçalanmasında ve vücuttan atılmasında önemli rolü vardır.

19) Kan basıncını dengeler: Bol miktarda folik asit içermesinden dolayı kan basıncını dengeler ve başta kalp hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa karşı vücudu korur.

Maydanoz limon kürü, iki sağlıklı bitkinin birleşmesinden oluşan bir kür olmasından dolayı, sağlık için birçok faydası vardır. Ancak, kürün faydalı özelliklerini gösterebilmesi için, taze olarak tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca, kür için seçilecek malzemelerin de organik olmasına dikkat edilmelidir. Uzmanlar, maydanoz kürü için seçilecek maydanozun iri yapraklı hormonlu olanların yerine, küçük yapraklı olanların tercih edilmesini öneriyor.

Maydanoz limon kürünün etkisini gösterebilmesi için, günlük olarak tüketilmesi gerekmektedir. Tüketim amacı ne olursa olsun maydanoz limon kürü, kullanıldığında tüm vücut için önemli faydaları bulunan bir kürdür.

One comment

  1. Sevim Babalık

    Yapmaya başladım. Şükürler olsun etkisini görüyorum. Teşekkürler şimdiden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir