Mantarın Faydaları

Mantar (beyaz mantar, istiridye mantarı vb), kolesterol, göğüs kanseri, prostat ve şeker hastalığına karşı çok faydalı bir besindir. Ayrıca düşük kalorili olması ve bol miktarda lif içermesi nedeniyle sağlıklı kilo vermeye de yardımcıdır.

Bilinen 140.000 den fazla mantar türü bulunmaktadır. Bunlardan 100 tanesinin ciddi tıbbi faydaları olduğu düşünülmektedir. (Reishi mantarı da bunlardan biridir.)

Bizim yazımıza konu olan mantar çeşidi ise başta kültür mantarı olmak üzere yemeklerimizde kullandığımız sofralık mantarlardır.

Ayrıca istiridye mantarı veya kavak mantarı olarak bilinen ve protein bakımından çok zengin olan bir mantar türü de son birkaç yıldır ülkemizde yoğun şekilde üretilmektedir.

Bir su bardağı (70 – 100 gram) doğranmış çiğ beyaz kültür mantarının besin değerleri ve günlük ihtiyacı karşılama yüzdeleri:

 • 21 kaloridir
 • 3 gram protein içerir
 • 1 gramdan daha az yağ bulundurur
 • 1 gram diyet lifi içerir
 • 2 gram şeker içerir
 • 2 gram karbonhidrat içerir
 • 4 miligram B2 vitamini (%23)
 • 5 miligram B3 vitamini niasin (%17)
 • 4 miligram B5 vitamini pantotenik asit (%14)
 • 3 miligram bakır (%13)
 • 9 miligram selenyum (%13)
 • 305 miligram potasyum (%9)
 • 83 miligram fosfor (%8)

Mantar Yüksek Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olur

Mantar yağ oranı sıfır olan bir protein kaynağıdır ve karbonhidrat değeri de son derece düşüktür. Mantarda bulunan lif ve bazı enzimler de yine kandaki kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Mantar Kansızlığa İyi Gelir

Mantar çok iyi bir demir kaynağıdır ve kansızlığa birebirdir. Eğer demir eksikliği (kansızlık) problemi yaşıyorsanız tüketmeniz gereken iki besin var. Keçiboynuzu ve mantar..Ayrıca mantar demirin emilimini de artırma özelliğine sahiptir.

Mantar Kanserden Korur

Mantarın yapısında bulunan linoleik asit  östrojen hormonunun zararlı etkilerinden koruyarak meme ve prostat kanserinin önlenmesine yardımcı olur.

Mantar ayrıca, hücrelerin kontrolsüz bir şekilde bölünerek büyümesini engeller bu da tümörün gelişiminin yavaşlaması anlamına gelmektedir.

Mantar Şeker Hastaları İçin İdeal Bir Yiyecektir

Mantar diyabet hastaları için düşük enerjili, ideal bir yiyecektir. Basit şeker içermez, bunun yerine bir miktar kompleks karbonhidrat ve bol protein içerir. Protein zaten kan şekerini yükseltmez ve glisemik indeksi de düşüktür. Ayrıca lifli bir besin olduğundan uzun süre tok tutar.

Mantar vitamin ve mineral bakımından da çok zengin bir besindir. Doğal insülin etkisi gösteren bazı enzimler de içerir ve pankreasın yeterli insülin üretememesi ile karakterize olan Tip 2 Diyabetin tedavisine yardımcı olur.

Diyabet hastaları uzun süre iyileşmeyen yaralardan ve enfeksiyonlardan şikayetçidirler. Mantarda bulunan doğal antibiyotikler şeker hastalarında yaraların hızla iyileşmesini sağlar.

Mantar Kemik Sağlığına İyi Gelir

Mantar, kalsiyum kaynağı bir besindir. Kalsiyum ise kemik erimesi, eklem ağrısı ve kemiklerin yapısının bozulmasını engelleyen çok güçlü bir mineraldir.

Mantar Zengin Bir D Vitamini Kaynağıdır

D vitamini, sebzelerde bulunan ve nispeten ender bulunan bir vitamindir. Bu vitamin mantarda bol miktarda bulunur. D vitamini kalsiyum ve fosforun emilimi için gereklidir. Eksikliğinde kemik hastalıkları ortaya çıkabilmektedir.

Mantar Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Mantarda bulunan ve güçlü bir antioksidan olan Ergotiyonin (kükürt içeren bir aminoasit çeşidi), serbest radikallerin bağlanarak vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Serbest radikaller pek çok kronik hastalığın oluşmasından sorumludur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ayrıca mantar mikropların büyümesini ve gelişmesini durdurur, fungal enfeksiyonları inhibe eden özel maddeler içerir.

Mantar, Hipertansiyona İyi Gelir

Çeşitli mantar türleri üzerinde yapılan çalışmalar mantarın potasyum içeriğinin oldukça yüksek olduğunu göstermiştir. Potasyum doğal bir tansiyon düşürücüdür. Kanı sulandırır ve damarlar üzerindeki baskıyı azaltır. Bu da hem kalp sağlığı için hem de damar sağlığı için son derece faydalıdır. Ayrıca yüksek tansiyon felç riskini de beraberinde getirir.

Mantar Bol Miktarda Bakır İçerir

Bakır minerali kansızlığın önlenmesi için gereklidir çünkü demir emilimini artırır. Mantar ayrıca bol miktarda demir içerir, demir hemoglobinin yapısına katılır ve kırmızı kan hücrelerinin daha fazla oksijen taşımasına yardımı olur. Bu da yüksek metabolizma hızı ve güçlü bir vücut demektir.

Mantar Bol Miktarda Selenyum Minerali İçerir

Selenyum en faydalı minerallerden biridir. Kemiklerin sağlamlaşmasında, diş minesinin güçlenmesinde, saç köklerinin sağlıklı kalmasında çok etkili bir mineraldir. Ayrıca tırnakların mantarlaşmasını da engelleyerek uzun süre genç kalmasını sağlar.

Mantar Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Mantar çok düşük kalorili ve bol lifli bir besindir. Bu özelliği nedeniyle hem tok tutar hem de daha az kalori alınmasına yardımcı olur. Ayrıca içerdiği metebolizmayı hızlandıran protein içeriği bakımından da oldukça zengindir. Üstelik mantarda hiç yağ yoktur.

Ayrıca mantar böbrek fonksiyonunu desteklemeye ve besin maddelerini kullanılabilir enerjiye dönüştürmeye yardımcı olan B vitamini çeşitlerinin de mükemmel bir kaynağıdır.

Mantarın faydaları, mantarın içerdiği besinler, mantarın zararları nelerdir?

Kaynaklar

 • www.organicfacts.net/health-benefits/vegetable/health-benefits-of-mushroom.html
 • draxe.com/mushroom-nutrition-benefits/

Check Also

Kabağın Faydaları: Balkabağının 18 Faydası!

Kabak çok hayati antioksidanlar içeren ve vitamin içeriği oldukça zengin olan harika bir sebzedir. Hızla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir