Mangonun Faydaları Nelerdir?

Mangoyu sadece lezzetli bir tropikal meyve olarak biliyorsanız çok şey kaçırdınız demektir. Mango diyabetten, kalp hastalıklarının önlenmesine, kan şekerinin dengelenmesinden kilo vermeye kadar sayısız faydası olan harika bir meyvedir.

Mangoda 20 den fazla çeşit vitamin, mineral ve antioksidan bulunmaktadır.

100 gram mangonun besin değerlerine birlikte bakalım..

  • 100 kaloridir
  • 3 gram sağlıklı lif içerir
  • 46 mg C vitamini içerir ki günlük ihtiyacın %75 ine karşılık gelmektedir
  • 257 mg potasyum içerir
  • Folik asit içerir %20 ihtiyacınızı karşılar
  • E Vitamini
  • Kalsiyum
  • Magnezyum
  • B6 Vitamini
  • 28 gram karbonhidrat içerir

Mangonun Sağlığımız İçin Faydaları

1) Mango Kan Şekeri Düzeyini Dengeler

Mango tatlı bir meyve olmasına rağmen yüksek lif içeriği ve antioksidan etkileri nedeniyle kan şekerinin stabil kalmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastalarında kan şekerinin dengede kalması kritik öneme sahiptir.

2) Mango Tansiyonu Dengeler

Mangonun en önemli özelliklerinden biri içerdiği yüksek oranda potasyum sayesinde kan şekerini dengelemesidir. Yüksek tansiyon ve obezite çağımızın en büyük problemlerinden olup ancak kaliteli bir beslenme düzeni sayesinde tansiyonun zararlı etkilerinden kendimizi koruyabiliriz. Bunun için mango gibi potasyum içeriği bakımından zengin, sodyumu az meyveleri bolca tüketmek gerekiyor.

3) Mango Beyin Sağlığı İçin Faydalıdır

Mango da bulunan B6 vitamini ve diğer B grubu vitaminleri beyin sağlığı için çok faydalıdır, sinir sisteminin genel sağlığını iyileştirir ve nörotransmitterlerin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

4) Mango Gözlere İyi Gelir

Beslenme matrisinin bir parçası olarak mango antioksidan zeaksantin içerir. Zeaxanthin, zararlı mavi ışık ışınlarını filtreler ve göz sağlığında koruyucu bir rol oynar ayrıca yaşlanmayla birlikte görülen makula dejenerasyonunu da önlemeye yardımcı olur.

5) Mango Kemiklere İyi Gelir

Mango, önemli seviyede K vitamini içerir. Düşük K vitamini seviyeleri kemiklerde kırılmaya neden olmaktadır. Çünkü K vitamininin kalsiyum ve magnezyumun emiliminden sorumlu olduğu bilinmektedir.

6) Mango Kolesterol Düşürücü Bir Meyvedir

Yüksek seviyede pektin içerdiğinden kanda yüksek miktarda kolesterol bulunmasına izin vermez. Fazla kolesterolü bağlayarak karaciğere taşınmasına yardımcı olur. Bu nedenle özellikle de kalp hastalığı riski taşıyanların her gün en azından 1-2 mango yemesi şiddetle tavsiye edilmektedir.

7) Mango Kanser Savaşçısı Bir Meyvedir

Antioksidanlar kansere neden olan serbest radikallerin bağlanarak uzaklaştırılmasını sağlar. Mango gibi antioksidan içeriği çok yüksek olan meyvelerin günlük olarak tüketilmesi kansere yakalanma olasılığınızı ciddi ölçüde azaltmaktadır.

8) Mango Demir Eksikliğine Bağlı Kanserin Tedavisinde Etkili Olabilir

Mango yüksek miktarda demir minerali içeren bir meyvedir. Aneminin tek nedeni demir eksikliği olmamakla birlikte, düzenli olarak mango tüketimi demir eksikliğine bağlı kansızlığın tedavisinde etkili bir çözüm olabilir.

9) Mango Yaşlanmayı Geciktirir

Kimse erken yaşta çökmek istemez.. Mango içerdiği A ve C vitaminleri ile yaşlanmayı geciktirici özelliğe sahiptir. Kolajen kan damarlarını ve vücudun bağ dokusunu koruyan etkili bir proteindir. Yaşlanmayı ve ciltteki sarkmaları geciktiren de kolajendir.

10) Bağışıklık Sisteminizi Geliştirir

Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu çeşitli istilacıların akınından koruyan en önemli sistemimizdir. Mangoda bulunan beta karoten gibi güçlü antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirir hastalıkların zararlı etkilerine karşı vücudunuzu korur.

11) Mango Kabızlık Riskini Azaltır

Kabızlık bağırsakların olması gerekenden çok daha yavaş çalışması sonucu meydana gelen bir durumdur. Genellikle düşük lif alımı ve lifli besinler açısından yetersiz beslenme kabızlığa neden olur. Mango içerdiği yüksek orandaki lif sayesinde kabızlığı engelleyen harika bir meyvedir.

12) Mango Astımdan Korunmanıza Yardımcı Olur

Beta karotenin astım riskini önemli ölçüde azalttığı bilinmektedir. Mango, beta karoten açısından çok zengin bir meyvedir. Düzenli olarak mango tüketilmesi astıma karşı koruma sağlar.

Mangonun Zararları

Bu sağlıklı tropikal meyvenin bilinen herhangi bir zararı söz konusu değildir. Ölçülü yendiği taktirde herhangi bir zararı yoktur. Çok yerseniz her meyve gibi kilo almanıza neden olabilir.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir