Limon Suyu İçmenin 12 Şaşırtıcı Faydası!

Limon suyunun sağlığımıza sayısız faydası vardır. Fakat limon suyu özellikle kilo vermeye yardımcı özelliği ile ön plana çıkar.

Pek çok ünlü günlük diyetlerine limon suyunu bu yüzden dahil etmektedir çünkü  bu mucizevi su metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını kolaylaştırır.

Limon suyu nedir?

Limon suyu, su ile karıştırılmış limon suyudur. Kullandığınız limonun miktarı, tercihinize bağlıdır, limon suyunu soğuk veya sıcak olarak tüketebilirsiniz.

Bazıları limon suyunun içerisine limonun kabuğunu, biraz nane yaprağı veya diğer sağlıklı içerikleri de ekleyebiliyor ki bu ilaveler limon suyunun etkisini azaltmaz, aksine nane gibi yüksek antioksidan içeriğine sahip bitkiler kilo vermenizi kolaylaştırır.

Limon suyu, ruh halinizi, enerji seviyenizi, bağışıklık sisteminizi ve metabolik sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olduğundan her sabah güvenle içebileceğiniz harika bir içecektir.

1) Limon Suyunun İçerisinde Ne Var?

Limon suyu devasa bir C vitamin kaynağıdır. Öyleki, bir fincan taze limon suyu tek başına günlük ihtiyacınızın % 187’sini karşılar. Limon suyu ayrıca bol miktarda potasyum, magnezyum ve bakır minerali de ihtiva eder.

Bir fincan taze limon suyunun içerisinde;

 • 61 kalori
 • 3 gram protein
 • 6 gram şeker
 • 0 gram yağ
 • 112 miligram C vitamini
 • 303 miligram potasyum
 • 31.7 mikrogram folat
 • 0.1 miligram B6 vitamini
 • 0.1 miligram tiamin
 • 0.1 miligram bakır
 • 1 gram lif
 • 14,6 miligram magnezyum
 • 0.4 miligram E vitamini 

Kısaca Limon suyunda yüksek oranda C vitamini bulunur bunun yanında, B6 , A , E vitaminleri, Folik Asit (folat) , niasin, tiamin, ribofilavin, pantotenik asit, bakır, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, çinko, fosfor ve az miktarda protein bulunur.

C vitamini en güçlü antioksidanlar arasındadır, kansere karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Diğer taraftan limon suyu, düşük kalorili ve çok az şekerli bir içecek olduğundan diyetlerinizde bolca tüketebilirsiniz.

Çok garip bir şekilde limon asidik olmasına rağmen vücutta alkali (bazik) etki gösterir. Böylece vücudun pH dengesine katkıda bulunur ve kanserin oluşmasının ve yayılmasının önüne geçer. (Kanser hücreleri asidik ortamı sever.)

Limon dünyanın her yerinde kabul gören ve sevilen bir meyvedir. Yemeklere ve çorbalara ekşimsi bir tat vermek isteyen herkesin sofrasında limonun yeri vardır. Fakat bu meyvenin asıl değeri suyundadır, bu nedenle limon suyundan bahsediyoruz.. limondan değil.

Limon suyu başta boğaz enfeksiyonları olmak üzere, hazımsızlık, kabızlık, diş problemleri, iç kanama, romatizma, obezite, solunum yolu bozuklukları, kolera ve hipertansiyon gibi yüze yakın rahatsızlığın tedavisinde etkili bir şekilde kullanılabilir.

Limon bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanı temizler. Kolesterolü düşürür, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.

Limon kanserle mücadelede oldukça etkili bir meyvedir bunun nedeni yapısındaki kompozitler ve flavonoidlerdir.

Yapılan araştırmalar sonucunda limon suyunun böbrek sağlığını koruyarak taş oluşumunu engellediği bulunmuştur.

2) Limon Suyu Hazımsızlık ve Kabızlığa İyi Gelir

Limon suyu hazımsızlık ve kabızlık ile ilgili problemleri tedavi etmeye yardımcı olur. Bunun için 1 limonun suyuna 4-5 nane yaprağı ve 1 tutam kaya tuzu ilave edin, tatlandırmak için de 1 tatlı kaşığı bal ilave edebilirsiniz. Bu karışımı 1 su bardağı içme suyu ile blenderda güzelce karıştırın (veya hangi cihazı kullanıyorsanız). Özellikle öğle ve akşam yemeklerinden sonra bunu yapın. Hazımsızlık probleminiz kalmayacak, bağırsaklarınız çalışacak ve sindirim sisteminiz rahatlayacaktır.

3) Limon Suyu Ateşi Düşürür

Limon suyu özellikle grip , nezle veya soğuk algınlığı durumunda çok faydalıdır. Terlemeyi artırır, ateşi düşürür ve hastalığı hızlı bir şekilde atlatmanıza yardımcı olur.

4) Limon Suyu Dişlere İyi Gelir

Limon yüksek oranda C vitamini içerdiğinden diş eti kanamasını tedavi edebilir. (C vitamini eksikliğinden kaynaklıdır) Ayrıca dişler arasındaki bakterileri öldürerek ağız kokusunu engeller. Diş ağrısından kurtulmak için diş ağrısı görülen bölgeye taze limon suyu uygulanır.Ağız gargarası olarak da limon suyunu kullanabilirsiniz. 

5) Limon Suyu Saçlara İyi Gelir

Limon suyu saç dökülmesini durdurucu etkiye sahiptir. Bunun için dökülmenin olduğu bölgeye limon suyunu frijiksiyon yaparak yedirmeniz yeterlidir. Ayrıca limon suyu saçların kepeklenmesini engeller, saçları parlatır ve hızla büyümesini sağlar.

6) Limon Suyu Yanıklara İyi Gelir

Limon suyu yanık yaralarının hızlıca iyileşmesini sağlar, yanık acısını azaltır ve yanık izi kalmasını engellemeye yardımcı olur.

7) Limon Suyu Cilde İyi Gelir

Doğal bir antiseptik olan limon suyu sivilcelere iyi gelir, yanma hissini ve kaşınmayı azaltır. Cildi mikroorganizmalardan arındırıp temizler. Arı sokmalarının neden olduğu şişlik ve kızarıklıkları azaltarak kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Limon suyu siyah noktalarla savaşır, cildin yağlanmasını engeller ve içerdiği C ve E vitaminleri sayesinde kırışıklıkları azaltır ve cilde, taze bir görünüm kazandırır.

8) Limon Suyu Burun Kanamasını Durdurur

Kanamayı inhibe edici özelliği ile limon asidini bir pamuk yardımıyla kanayan burnunuzun içine tampon yaparsanız kanama kısa sürede durur, pıhtılaşma hızla gerçekleşir ve antiseptik özelliği ile kanama bölgesini mikroorganizmalardan temizleyerek iltihap oluşumunu engeller.

9) Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Limon suyu kilo vermeye yardımcı olur. Sabahları aç karnına içilen ılık limon suyu yağ yakımını hızlandırır, kan şekerini düşürür ve metabolizmanın yavaşlamasını engeller. Limon suyu diyetinizde mutlaka bulunmasını gereken çok düşük kalorili bir içecektir.

10) Solunum Bozukluklarına İyi Gelir

Limon suyu özellikle astım geçirenler için en faydalı içecektir. Astımın semptomlarını azaltır, solunum yollarını açar. Zengin C vitamini içeriğinden dolayı orta ve uzun vadede karşınıza çıkabilecek kronik solunum problemlerini önlemeye yardım eder.

11) Limon Suyu Böbrek Taşı Oluşumunu Engeller

Böbrek taşları böbreklerde zamanla oluşan kalsiyum içerikli mineral birikintileridir. Böbrek taşının oluşumunu engelleyen madde sitrat olarak adlandırılır. İdrarda sitrat miktarı arttığında, kalsiyum diğer minerallerle birleşerek böbrek taşı oluşturamaz.

Özetle sitrat, idrarın böbrek taşı oluşumunu engelleme yeteneğini geri kazandıran bir maddedir.

Limon suyu yüksek miktarda sitrat içerdiğinden , böbrek taşı oluşumunu engeller ve oluşmuş böbrek taşlarını zamanla parçalayarak idrar yoluyla uzaklaştırılmasını sağlar.

12) Limon Suyu Kötü Kokuları Engeller

Özellikle balık kokusuna karşı limon suyu birebirdir. Çoğu zaman sabunla veya deterjanla bile giderilemeyen ağır kokular sitrik asit (limon asidi) sayesinde 1-2 uygulamada tamamen temizlenir. Bunun nedeni sitrik asidin güçlü bir organik temizleyici olmasıdır.

Limon suyu sarımsak, soğan ve diğer aromatik sebze ve baharatların kokularını da başarılı bir şekilde bastırır. Eğer nefesinizin kokmasını istemyorsanız bir dilim limonu ağzınızda iyice çiğnedikten sonra kabuğu ile birlikte yutun, nefesiniz tertemiz olacaktır.

SONUÇ: Limon suyu çok güçlü bir organik asittir ve sivilceleri, siğilleri yok eder, inflamasyona iyi gelir. Kötü kokuları engeller.. Böbrek taşı oluşumunu engeller. Limon suyu çok güçlü antioksidanlar içerir, düşük kalorisi ve yağ yakıcı özelliğinden dolayı kilo vermeye yardımcıdır, iştahı azaltır ve metabolizmayı hızlandırır.

Makalemizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece paylaş butonuna basmak, kimbilir belki arkadaşlarınızla paylaşacağınız bir bilgi bir hayat kurtaracak..

Kaynaklar:

 • https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/health-benefits-of-lemon.html
 • http://www.realfoodforlife.com/16-health-benefits-of-lemons-the-alkaline-powerfood/
 • http://www.healthline.com/health/food-nutrition/benefits-of-lemon-water#2
 • https://draxe.com/benefits-of-lemon-water/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir