Lifli Besin Tüketmenin Faydaları

Sağlıklı yaşamak için doğru beslenmek gerekir. Doğru beslenmek ise, sağlıklı gıdaların tercih edilmesiyle mümkündür.

Son zamanlarda, özellikle televizyon programlarında sağlıklı beslenmenin önemi hakkında vurgulamalar yapılmaktadır. Çünkü, günümüzde hastalıklar hem çeşitlenmiş hem de etki alanını genişletmiştir.

Uzmanların, sağlıklı yaşamın temel konusu olan yiyeceklere dair görüşlerinde ortak noktada buluştukları ve ısrarla tüketilmesini önerdikleri besinler, lifli besinlerdir.

Lifli besinlerin tüketimi, insan sağlığını her açıdan korumaktadır. Yulaf, baklagiller, kurutulmuş sebze-meyveler, patates, buğday, karnabahar, lahana, elma, bulgur, ıspanak, bakla, havuç, incir, çilek, ceviz, fındık, enginar, brokoli, armut ve çavdar gibi besinler, lif açısından zengin olan besinlerdir.

Lifli Besinlerin Faydaları

Çözünebilir ve çözünemeyen olmak üzere iki türü bulunan lif, aslında vücudun tam anlamıyla sindiremediği bir maddedir.

Buna rağmen, vücudun sağlıklı bir şekilde işleyişini devam ettirebilmesi için gereklidir. Daha çok sindirim için faydalarıyla bilinse de lifin sağlık için faydaları sindirim sistemiyle sınırlı değildir.

1) Sindirim sitemini düzenleyici ve güçlendirici etkiye sahiptir: Lifli besinlerin en temel faydası, sindirim sistemini güçlendirmesidir.

Hazır ve katkılı gıdaların sindirim sistemi üzerinde oluşturduğu şişkinlik ve baskı gibi olumsuzluklara karşılık lifli gıdalar, bağırsak harketlerini düzenler, sindirimin gerektiği gibi çalışmasını destekler. Bu sayede, sindirim rahatsızlıklarını önlediği gibi, kilo kontrolü de sağlar.

2) Kalp hastalıklarından korur: Kalp sağlığının korunması için, lifli gıdaların tüketilmesi önemlidir. Lifli besinler, kalp hastalıklarının oluşumunda önemli bir faktör olan kolesterolü dengeler.

Dolaşımın düzenli şekilde gerçekleştirilmesini sağlayarak damar tıkanıklıklarına bağlı ani kalp rahatsızlıkları riskini azaltır.

3) Açlık hissini bastırır: Lifli gıdalar, kişilerin çabuk doymasını, az ama sık yemek yemesini sağlar. Uzmanlar tarafından sağlıklı yaşamak için önerilen beslenme şekli de budur. Az ve sık yemeyi sağlayan lifli besinler, kilo dengesinin korunmasında ve hastalıkların oluşumunun önlenmesinde yardımcıdır.

Çok değişik gıdalarda lif bulunmasından dolayı, farklı damak zevkine sahip herkes rahatlıkla lif tüketebilir.

4) Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır: Kan şekerinin dengesiz olması, başta şeker hastalığı olmak üzere, çeşitli hastalıkların tetikleyicisidir.

Lif, kan şekerini dengede tutmaya yaramaktadır. Bu nedenle, sağlıklı yaşam için lifli gıdalar tüketilmelidir.

5) Kolesterolü düzenler: Kolesterol, son zamanlarda sıklıkla duyulan bir hastalıktır. Önceleri bu kadar yaygın olmayan kolesterolün çok görülmesinin nedeni sağlıksız beslenmedir.

Kötü kolesterolü düşürmek için en gereken besinler, lifli besinlerdir. Lif, yapısı gereği, kolesterolü bir sünger gibi emmekte ve dengede tutulmasını sağlamaktadır.

6) Diyabet hastaları için faydalıdır: Lifli gıdalar, diğer gıdalara oranla daha yavaş sindirilir. Bu nedenle, şeker emilimini azaltma ve kandaki şeker miktarını dengelemede yardımcı olurlar. Şeker hastalarının beslenme şekillerinin lifli gıdalara yönelik olması, uzmanlar tarafından özellikle vurgulanmaktadır.

7) Obezite riskini azaltır: Obezite, son zamanların önemli sağlık sorunlarından birisi haline gelmiştir. Çağın hastalığı olarak da nitelendirilen obezitenin temel nedeni, fast food yiyeceklere yönelimin atmasıdır.

Bu gıdaların yerine lifli besinlerin tüketilmesi, metabolizmayı çalıştırdığından, kilo dengesinin sağlıklı şekilde korunmasını sağlamaktadır.

Lif içeriği yüksek besinler tüketmek hem sindirimi kolaylaştırır hem de vücudun enerji dengesini sağlayarak çok yeme ihtiyacını ortadan kaldırır.

 

8) Enfeksiyonel hastalıkların oluşumunu engeller: Vücut sağlığı için her açıdan faydası bulunan lifli gıdalar, enfeksiyon ve iltihap oluşumunu da engeller.

Bağırsak harketleri ne kadar düzenli olursa, enfeksiyon oluşum riski de o derece azalır. Bu nedenle lif açısından zengin besinler bol bol tüketilmelidir.

9) Cilt için faydaları vardır: Lifli besinlerin faydaları arasında, cilde iyi gelmesi de vardır. Cildin yaşlanmasının önlenmesi, kırışık ve sarkık gibi yaşlanma etkilerinin azaltılması için beslenmenin önemi büyüktür.

Lifli gıda ağırlıklı beslenme, cildin rahatlamasını sağlar, yaşlanma etkilerini geciktirir ve bazı cilt hastalıklarının oluşum riskini azaltır.

10) Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurlar: Lif açısından zengin olan gıdalar, vücut direncinin korunması için gereken birçok vitamin açısından da zengindir.

Bu nedenle, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direncin arttırılması için, lifli besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

11) Kabızlığa iyi gelir: Lifli gıdalarla beslenen kişilerde kabızlık sorunu görülmemektedir. Lif değeri yüksek besinlerin kabızlığı önlemesi, bağırsak hareketlerini hızlandırarak vücut metabolizmasını harekete geçirmesinden kaynaklanmaktadır.

Lifli gıdaların herhangi bir zararı var mıdır?

Gerektiği kadar tüketildiğinde, lifli besinlerle beslenmenin sağlık için hiçbir zararı yoktur aksine birçok faydası vardır. Ancak, lifli besin tüketiminin aşılmasına bağlı olarak günlük vücudun ihtiyaç duyduğundan daha fazla lif alınması, karın ağrısı ve değişik şikayetlere neden olabilir.

Lifli besin tüketimi, sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Liflerin içeriği birbirinden farklıdır ve her bir lifin vücut için farklı bir faydası bulunmaktadır. Bu nedenle doktorlar tarafından ısrarla lifli besin tüketimi önerilmektedir.

Zinde bir vücut için gereken vitaminler, lifli besinlerden alınabildiği gibi, metabolizmanın düzenli çalışmasına bağlı olarak kilo dengesi korunur, enerji kaybı olmadan sağlıklı bir yaşamın kapıları aralanır.

Yaşam kalitesini arttırmak ve çeşitli hastalıklar dolayısıyla sürekli doktora giderek  ilaç kullanmaktan kurtulmak için lifli gıdalar, herkesin beslenme düzeninde bulundurması gereken besinlerdir. Günümüzün yaygın hastalıklarından olan diyabet, kolesterol, bağırsak kanseri, kolon kanseri ve obeziteden korunmanın en doğal yolu lifli beslenme düzenidir.

Bu besinleri tüketerek ayrıca, bahsettiğimiz hastalıkların sebep olduğu, yaşam kalitesini bozan çeşitli sağlık sorunlarından da  kurtulmuş olursunuz.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir