Lavanta Yağının 15 Sağlık ve Güzellik Faydası!

Lavanta, harika bir kokudur.. sinirleri yatıştırır ve insana huzur verir. Ayrıca çeşitli sağlık ve güzellik faydaları da vardır. Bu makalemizde lavantanın pek az bilinen sağlık ve güzellik faydalarından bahsedeceğiz. Umarız herkes için çok faydalı olur..

Lavanta genellikle kozmetik ürünlerinde tercih edilir, çünkü uçucu bir yağdır ve hoş kokusu vardır.

  • Sabun
  • Cilt kremleri
  • Şampuanlar
  • Saç spreyleri
  • Losyonlar

Lavanta yağının kullanımı elbette bununla sınırlı değildir..

Lavanta Yağının Cilt İçin Faydaları

1) Lavanta Yağı Cildinizin Sivilcelerden Arındırılmasına Yardımcı Olur

Lavanta yağı, sivilce sorunlarından kurtulmak için bulabileceğiniz az sayıdaki doğal yağdan biridir. Bu harika yağ, sivilceye ve iltihaba neden olan bakterilerle savaşabilecek antiseptik ve analjezik özellikler göstermektedir.  

Akne ve sivilcelerin üzerine pamuklu çubuk yordamıyla bir kaç damla lavanta yağını yavaş yavaş yedirin. İstediğiniz sonucu alabilmek için bu uygulamayı günlük veya iki günde bir yapabilirsiniz. Lavanta yağı temiz bir cilde uygulanmalıdır. Bu yüzden önce cildinizi bir miktar limon ile güzelce temizlemeniz tavsiye edilir.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre aromaterapistler sivilceleri tedavi etmek için lavanta kullanıyorlar.

2) Lavanta Yağı Egzamanın Tedavisine Yardımcı Olur

Egzama çok utanç verici bir cilt problemi olabilmektedir, neyse ki lavanta yağı var.. Lavanta yağı, egzama semptomlarını azaltabilen çok az sayıdaki yağdan biridir ve cildin tahriş olmuş bölgelerini nemlendirerek iyileşme sürecini hızlandırır.

3) Lavanta Yağı Cildi Temizler

Zamanla cildimizin üzerinde toksinler birikir ve buraya yerleşir. Eğer müdahale edilmezse bu toksinler cildin erkenden yaşlanmasına, buruşmasına ve sarkmasına neden olur. Lavanta yağı cildi temizleyip arındırır. Toksinlerin sökülerek atılmasını sağlar. Sadece 2-3 damla ile yüzünüze hafifçe bastırarak masaj yapmanız yeterlidir.

4) Yanıkların İyileşmesini Sağlar, Yanık İzlerini Kapatır

Yanık tedavisi hassas bir konudur bu konuda zaten doktorunuzun tavsiyelerini dikkate alıyorsunuzdur. Fakat burada yanıkların bitkisel tedavisinde lavanta yağının çok etkili olduğunu özellikle belirtmemiz gerekiyor. Lavanta yağı, yanık yaralarının kısa sürede ve iz bırakmadan atlatılmasına yardımcı olan harika bitkisel flavanonlar ve fitokimyasallar içermektedir.

5) Lavanta Yağı Arı Sokması ve Böcek Isırıklarına İyi Gelir

Böcek ısırığı veya arı sokması hemen bir kızarıklık, şişme ile kendini gösterir. Bunu tedavi etmek kolaydır. Sadece 2-3 damla lavanta yağı hemen rahatlama sağlar. Fakat 2 yaşından küçük çocuklar için lavanta yağı kullanımı uygun olmadığından sadece 2 yaşından büyükler için uygulanabilir bir çözümdür.

6) Kaslardaki Yorgunluğun Giderilmesi İçin Kullanılabilir

Lavanta yağı aynı zamanda çok iyi bir yorgunluk gidericidir. Yapmanız gereken 3-4 damla lavanta yağını adelelerinize kol ve bacaklarınıza masaj ile yedirmek veya ılık su içerisine bu kadar yağı koyup bununla el ayak ve kollarınızı yıkamak olabilir, hangisini uygulamak sizin için keyifliyse onu tercih edebilirsiniz.

7) Cilt Renginizin Açılmasına Yardımcı Olur

Lavanta kan dolaşımını artırır, cildi tazeler ve yeniler. Ciltteki ölü tabakanın hızla uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bir süre sonra cilt renginizin tamamen açılmasını sağlar. Lavanta yağı, cilt lekelerinin siyahlıkların ve güneş yanıklarının bıraktığı olumsuz görüntülerin silinmesinde en büyük yardımcılarınızdan biridir.

Lavanta Yağının Saçlara Faydaları..

8) Lavanta Yağı Saç Dökülmesine İyi Gelir

Lavanta yağını saçlar için kullanmadan önce mutlaka bir taşıyıcı yağ ile seyreltin. Çünkü çok güçlü ve uçucu olan lavanta yağı cildinizde tahrişe neden olabilir. Saçlarımızın dökülmesinin pek çok nedeni olmakla birlikte genelde, saç derisinin yeterli beslenememesi, bakteriler, mantar enfeksiyonları vb durumlar saçların çok hızlı dökülmesine neden olabilmektedir. Ayrıca lavanta yağı, uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi sağlık problemlerinin önlenmesine de yardımcı olduğundan doğrudan veya dolaylı olarak saçlarınızın ömrünü uzatır, saç dökülmesini engellemeye yardımcı olur.

9) Kepek Problemine Karşı Etkilidir

Lavanta yağının haftada 2-3 kez kullanımı kısa bir süre sonra başınızdaki kepek problemini tamamen ortadan kaldırabilmektedir.

10) Saçları Bitlerden Arındırır

Güçlü bir antiseptik olan lavanta yağı, bit, bit yumurtaları ya da sirke gibi parazitlerden saç derinizi arındırmaktadır. Saç derinize bu yağla masaj yaparsanız hem biti hem de sirke ve bit yumurtalarını tamamen  öldürebilirsiniz. Saç bitinizden kurtulmak için şampuanlamadan 20 dakika önce kafa derinize lavanta yağı ile masaj yapın ve sonrasında şampuanı kullanıp bol su ile durulayın.

Lavanta Yağının Sağlık Faydaları Nelerdir?

Buraya kadar güzellik faydalarından söz ettik. Bu noktadan sonra sağlık faydalarını ele alabiliriz.

11) Lavanta Huzurlu Bir Uyku Çekmenize Yardımcı Olur

Lavanta çok güçlü bir sakinleştiricidir, belki birçoğu bunu bilmez.. Ayrıca huzurlu bir uyku, sağlığımız için son derece faydalıdır.. Lavanta size bu huzuru verebilir. Bir miktar lavanta yağını bileklerinize sürebilirsiniz veya yatak odanıza lavanta yağı damlacıkları serpiştirebilirsiniz. Uykusuzluk, tükenmişlik sendromu, halsizlik ve dinç uyanamama gibi problemlere karşı sadece 2-3 damla yağ yeterlidir.

12)  Anksiyete ve Depresyon Tedavisinde Yardımcı Olur

Lavanta esansiyel yağı sakinleştirici, yatıştırıcı ve anti-konvülsif etkileri yoluyla anksiyete ve depresyon tedavisinde etkilidir. Genellikle bitkisel ilaçlarda gevşeme ve huzursuzluğun iyileştirilmesi için kullanılmaktadır.

Lavanta bitkisini odanızın köşesine yerleştirebilir veya küçük bir vazoda birkaç lavanta sapı yerleştirebilirsiniz. Yatıştırıcı aroması sadece stresin hafifletilmesi için değil sivrisineklerin püskürtülmesi için de faydalıdır.

Kanser hastaları üzerinde Kore’de yapılan bir araştırmada lavanta yağı karışımlı el masajlarının hastaların ağrısını ve depresyonunu azaltma üzerinde olumlu etkileri kanıtlanmıştır.

Doğum sonrası kadınlar üzerinde yapılan bir başka araştırmada da, lavanta yağı, herhangi bir yan etki söz konusu olmadan anksiyete ve depresyon semptomlarını önemli ölçüde azaltmıştır.

13) Lavanta Yağı Baş Ağrısına Karşı Çok Etkilidir

Lavantanın yatıştırıcı bir bitki olduğunu söylemiştik. Migren ağrılarından kurtulma ve yeni bir baş ağrısının oluşmasını önlemede son derece etkili olan lavanta yağı ile alın ve şakaklara yapılan hafif bir masaj etkisini kısa sürede gösterir ve sizi rahatlatır.

Aynı zamanda sinüzitin veya diğer rahatsızlıklardan kaynaklı baş ağrılarına, mide ve boyun ağrılarına karşı da etkilidir.

14) Lavanta Yağı Sindirim Sistemi Sağlığı İçin Faydalıdır

Hazımsızlık, karın ağrısı, kusma, karıncalanma ve midenizde yanma hissi ile karakterize olan Peptik Ülser rahatsızlığı günümüzde sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Lavanta, sindirim sisteminin astarını yatıştırarak ve safra salgısını teşvik ederek vücudun yağları sindirmesini sağlar. Ayrıca gaz ve kabızlığı hafifletir.

Lavanta çayı içmek,  hazımsızlığı gidermek için mükemmel bir yoldur.Bu amaçla, bir çorba kaşığı lavanta tomurcuklarını kaynar suya atarak demleyin ve bunu için (lavanta çayı).

15) Yaraları İyileştirir

Lavanta yağı güçlü antiseptik özelliklere sahiptir. Bu yağın yara, kesik bölgelerine uygulanması, hücre büyümesini arttırarak yaraların çabuk iyileşmesini kolaylaştırır. Antimikrobiyal özellikleri ise yaraları enfeksiyon kapmaya karşı korumaktadır.

Zeytinyağı veya jojoba yağı ile birlikte lavanta yağı, bir kısmını 10 kısım ile karıştırarak yara uygulayarak seyreltebilirsiniz. Ayrıca Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, lavanta yaraların tedavisi için herbalistler tarafından çok sık kullanılmaktadır.

Kaynak:

  • http://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-lavender-for-skin-hair-and-health/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir