Kudret Narının Faydaları

Farklı görüntüsü ile dikkat çeken kudret narı tropikal bir bitki olup, meyveleri yenilebilen bir sarmaşık türüdür. Mide ve bağırsak tedavisinde uzun yıllardır kullanılan kudret narı birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Kudret narı acayip elma, papara, balsam apple ve momordica gibi isimler ile bilinen bir meyvedir. Kabakgiller familyasından olan bu meyve dış yapısı ile dikkat çekmektedir. 10 santim uzunluğunda olan bu meyve pütürlü bir yapıdadır.

Büyüme döneminde yeşil renkte iken olgunlaşma döneminde sarı ve altın sarısı rengini alır. Bir bütün halinde yetişirken olgunlaştıkça birbirlerinden ayrılır ve tek tek büyürler.

Kudret narının dış yüzeyi kesildikten sonra içinden kırmızı renkte tohum veya fasulyeye benzeyen çekirdekler çıkar. Bu çekirdekler zehirli olabilir. Bu nedenle kudret narı tüketirken çekirdekleri temizlenmiş kavanozlar halinde satılan ürünlerden almanız en doğrusudur.

Daha çok Afrika ve Asya’ da yetişen tropikal bir bitki olsa da ülkemizde de kudret narı yetişmektedir. Önceleri çok fazla tüketilmeyen kudret narı faydasının öğrenilmesi ile tüketimi artamaya başlamıştır.

Kudret narı antioksidan, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. İçerisinde bol miktarda kalsiyum, B vitamini ve fosfor bulunur. C vitamini bakımından oldukça zengin olan kudret narının 100 gramında 84 mg C vitamini bulunur.

Kudret Narı Nasıl Tüketilebilir?

Kudret narı meyvesi taze olarak çekirdekleri çıkartılarak tüketilebilir. Olgunlaşan meyvesi ezilip bal ile karıştırılarak macun kıvamına getirilip bu şekilde de yenilebilir. Kudret narının faydalarından yararlanmak için nar küçük parçalar halinde doğranıp bir kilo bal ile karıştırılarak kavanozlara koyulup 30 gün bekletildikten sonra az su ile karıştırılıp tüketilebilir.

İsterseniz bal yerine zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Zeytinyağı ile yapılan karışım 6 ay boyunca bekletilip tüketilmelidir. Hazırlanan bu karışımlar aç karnına bir kaşık şeklinde tüketilebilir. Hastalıkların tedavisinde kullanılan kudret narı karışımı 41 boyunca düzenli olarak tüketildiğinde oldukça etkili sonuçlar alınabilir.

Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

Kanseri önleyici etkisi vardır: Antioksidan bakımından zengin olan kudret narı kanseri önler.

İltihaba iyi gelir, yaraların iyileşmesinde yardımcı olur: Kudret narı ile hazırlanan zeytinyağlı karışım yara ve kesik tedavisinde kullanılabilir. Yara ve kesiklerin üzerine sürülen kudret narı kısa sürede iyileşmesini sağlarken iltihap oluşumunu da engeller.

Vajina ve rahim ağzı yaralarında etkilidir: Bu bölgelerdeki yaralar için yine zeytinyağı olan karışım yaralar üzerine sürülerek kısa sürede tedavi sağlanabilir. Yeni doğum yapmış kişilere kudret narı ile hazırlanan macun kullanımı önerilir.

Egzama ve sedef tedavisinde etkilidir. Önemli cilt hastalıkları olan egzama ve sedefin tedavisinde cilde sürülen zeytinyağlı kudret narı karışımı tedavi sürecini hızlandırır.

Cilt bakımı için kullanılabilir: Hazırlanan zeytinyağlı karışım cilt bakımı yapmak için de kullanılabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: İçeriğinde bulunan protein ve E vitamini ile kudret narı bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini arttırır.

Karaciğer için oldukça faydalıdır: İçeriğinde bulunan zengin vitamin ve mineraller ile karaciğer sağlığını korur. Karaciğerde yağlanma oluşumunu engeller.

Kolesterol seviyesini dengeler: Karaciğerde yağlanmayı önleyerek kolesterol seviyesinin dengede olmasına yardımcı olur.

Tansiyonu ve şekeri düzenler: Düzenli olarak tüketilen kudret narı tansiyon ve şekerin düzenlenmesine yardımcı olur.

Tümör oluşumu ve büyümesini engeller: Antioksidan özelliği sayesinde antibiyotik görevi görerek vücutta tümör oluşumunu engeller oluşan tümörün büyümesini yavaşlatır.

Gastrit ve ülser başta olmak üzere mide sorunlarına iyi gelir: Geçmişten beri mide rahatsızlıklarının tedavisinde kudret narı kullanılmaktadır. Gastrit ve ülser tedavisinde kullanılabilir.

Vitamin eksikliğine iyi gelir: Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olduğu için vitamin eksikliği nedeniyle sağlık sorunu yaşayanlar düzenli olarak kudret narı tüketebilirler.

Çocuklarda demir ve vitamin eksikliğini giderir: İçeriğinde bulunan E vitamini ve diğer vitaminler çocuklar için çok faydalıdır ve vitamin eksikliğini giderir.

Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar: Kudret narı bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak idrar yollarını temizlemeye yardımcı olur. Bağırsak sorunları yaşayanlar düzenli olarak tükettiklerinde bağırsaklarının rahatlamasını sağlayabilirler.

Kabızlığa iyi gelir: Kudret narı düzenli olarak tüketilerek kabızlık sorunu ortadan kaldırılabilir.

Hücrelerin yenilenmesini sağlar: Kudret narı hücre yenilenmesine yardımcı olur.

Vücut direncini arttırır: Kudret narı ile hazırlanan karışım sabahları aç karnına bir kaşık tüketilerek vücut direnci arttırılabilir.

Karın ağrısına iyi gelir: Karın ağrısı olanlar kudret narı meyvesi tüketerek ağrıyı dindirebilirler.

Şeker hastalığına iyi gelir: Şeker hastalarının şeker sevyiesini dengelemeye yardımcı olmanın yanında hastalığı seyrinin ilerlemesini de engeller.

Yaprakları öksürük ve balgamı geçirir: Kudret narının yaprakları çay yapılıp içildiğinde öksürük ve balgam şikayetleri ortadan kaldırılır. Bu yapraklar ile yapılan çay bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Kudret Narının Zararları Nelerdir?

Kudret narı vücut için oldukça faydalı olsa da yanlış ve fazla tüketim çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

  • Bilinçsiz bir şekilde tüketildiğinde karaciğerde sağlık sorunları yaşanmasına neden olabilir.
  • Şeker hastaları için faydalı olsa da hastalar kullanırken dikkat etmeli doktora danışmalıdır.
  • Kudret narının kanama arttırıcı özelliği vardır. Bu nedenle adet döneminde ve öncesinde tüketilmemesi gerekir.
  • Gebelik şüphesi olanlar veya gebe kalmak isteyenler kudret narı tüketmemelidir.
  • Emziren anneler kudret narını tüketmemelidir.
  • Ciddi rahatsızlıkları olanlar ve düzenli ilaç kullananlar doktor kontrolü olmadan kullanmamalıdır.
  • Fazla tüketildiğinde zehirlenmeye yol açabileceği gibi, macunu hazırlanırken çekirdeklerin macun içerisine girmesi zehirlenmelere neden olabilir.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir