Koşmanın Faydaları

Koşmak sağlığınız için neden çok faydalıdır? Koşmanın kalp ve damar sağlığı için faydaları nelerdir? Düzenli ve tempolu koşu kanser ve yaşlanmaya bağlı rahatsızlıkların oluşumunu engeller mi? Bu makalemizde her gün düzenli olarak koşmanın genel sağlığınız ve kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkilerine değiniyoruz.

1) Koşmak Sizi Daha Mutlu Yapar

Koşmak ve egzersiz yapmak mutluluk hormonlarının salgılanmasını uyarır, depresyon ve diğer priskolojik problemlerine karşı etkin koruma sağlar. Düzenli spor size tüm dertlerinizi unutturacaktır.

2) Düzenli Koşu Sizi Fit Yapar

Fit kalmak gerçekten çok zordur. Özellikle sık sık yemeyi seviyorsanız, yediğinize çok dikkat edemiyorsanız bir süre sonra göbeğinizin çıkması kaçınılmaz olur. En azından yarım saatlik tempolu bir koşu size 400 – 500 kalori yaktırır. Bu da bir ayda ortalama 2 – 3kg vermenizi sağlar.

3) Koşmak Kemiklerinizi ve Eklemlerinizi Güçlendirir

Koşmak, özellikle de düzenli koşmak, eklemlerinizi güçlendirir. Kemiklere kalsiyum geçişini hızlandırır ve yaşlanmaya bağlı olarak kemik kaybının önüne geçer. Eğer çevrenizden koşmanın dizlere zarar verdiğini duyduysanız bunu unutun. Böyle birşey yok. Bilim adamları tam aksine, düzenli koşunun dizin yapısını güçlendirdiğini, eklem sıvısını artırdığını ve yaşlanmaya bağlı eklem ve kemik bozukluklarını önlediğini kanıtlamıştır.

4) Koşmak Kansere Karşı Sizi Koruyabilir

Pek çok bilimsel çalışma koşmak dahil egzersiz ve sporun azalan kanser riski ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. Bir şekilde, spor yapanların kansere yakalanma olasılığı çok düşüktür. Bunun bir kaç nedeni, sporun ve egzersizin tüm vücüdu çalıştırması, detoks etkisi oluşturması ve şeker hastalığı gibi kansere de neden olabilen kronik hastalıkları önlemesidir.

5) Koşmak Ömrünüzü Uzatır

Düzenli koşu ve egzersiz yaşam kalitenizi artırır, ömrünüzü uzatır ve hayatınıza en azından 3-5 yıl daha ilave eder. Bunun için elbette beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir ama en azından günde yarım saat tempolu yürümek veya koşmak kalp, şeker, kanser gibi kronik hastalıklara karşı sizi korur, ömrünüzü uzatabilir.

6) Koşmak Kalp Sağlığı İçin Çok Faydalıdır

Koşmak ve düzenli egzersiz yapmak kalp krizi riskini düşürmektedir. Eğer tüm bedeninizi çalıştırırsanız damarlarınız açılır ve tüm vücudunuza yüksek basınçla kan pompalanır. Bunu sürekli yaparsanız damarların içinde biriken kolesterol plaklarından ve damar sertliğinden korunursunuz. Kalp krizini ve felci tetikleyen pıhtı oluşumlarının da önüne geçmiş olursunuz. Koşmak kolesterolü düşürür, yüksek tansiyonu engeller ve kalbi korur.

7) Koşmak Çılgınlar Gibi Kalori Yakmanızı Sağlar

Kısa sürede çok fazla kalori yakmak istiyorsanız koşmayı deneyin. 2 saat tempolu yürümek yerine sadece 15 dakika koşarak aynı kaloriyi yakacağınızı biliyor muydunuz? Koşmak gerçekten harika bir kalori yakma yöntemidir. Koşarak çok kısa sürede tüm kalorilerinizden tamamen kurtulabilirsiniz.

8) Koşmak D Vitamini Eksikliğine İyi Gelir

Sahilde güneşli bir havada koşarsanız ihtiyacınız olan tüm D vitaminini alabilirsiniz. Güneş, deri altında D vitamini sentezlenmesine yardımcı olur. Koşarak hem kalsiyum alımını tetikler ve kemik gelişimine katkıda bulunursunuz hem de D vitamini sentezini hızlandırarak bağırsaklardan daha çok kalsiyum ve magnezyum emilimi gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

9) Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelir

Genellikle hareketsiz kişilerin bel çevresi kalındır ve bu karaciğer yağlanması, diyabet ve tansiyon ile yakından ilişkilidir. Koşmak, karaciğer yağlanmasına iyi gelir. Sizi çeşitli karaciğer ve sindirim sistemi hastalıklarına karşı da korur.

10) Koşmak Akciğerleri ve Solunum Sistemini Güçlendirir

Koşarken ciğerleriniz dolar boşalır.. Böylece bronşlarınız açılır, kan damarları tam olarak çalışmaya başlar. Atletlerin ve sporcuların akciğerleri çok daha güçlüdür.

11) Koşmak Yüksek Tansiyondan Korur

Yüksek tansiyon, kalp krizinden felce kadar çeşitli sağlık problemlerine neden olabilen ciddi bir sağlık sorunudur. Koşmak damarları açar, tansiyonu düşürür ve genel sağlığınızı iyileştirir.

12) Koşmak Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Koşarken tüm vücudunuza oksijen ulaşır, kan damarlarınız esneklik kazanır ve bağışıklık sistemi hücreleriniz tam enerjiyle yüklenir. Düzenli koşu ve egzersiz beyaz kan hücreleri olan akyuvarların sayısını artırır, hastalıklara karşı direnç kazanırsınız.

13) Koşmak Beyin Sağlığı İçin Çok Faydalıdır

Beyin hücreleri zamanla ölür ve yerine yeni hücreler üretilemez. Koşmak, yaşlanmaya bağlı beyin hücresi ölümlerini azaltır. Zihinsel aktiviteleri destekler, hafızayı güçlendirir. Beyincik, uç beyin ve ara beyin düzenli egzersiz ile tam fonksiyonellik kazanır.

14) Koşmak Daha Kaliteli Bir Uyku Çekmenize Yardımcı Olur

Uykunun sağlığımız için etkisi büyüktür. İç organlarımız ve tüm sistemler uykuda tam dinlenme haline geçer. Koşmak ve düzenli egzersiz yapmak tüm bedenin uykudan nasiplenmesini sağlar.

Kaynaklar:

  • http://www.runnersworld.com/start-running/6-ways-running-improves-your-health/
  • http://www.mensfitness.com/training/cardio/25-reasons-running-better-gym
  • http://running.competitor.com/2016/10/new-runner/10-amazing-benefits-running-might-not-known_156473
  • http://www.indiatimes.com/health/healthyliving/running-top-20-health-benefits-of-running-236529.html
  • http://greatist.com/fitness/30-convincing-reasons-start-running-now

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir