Kırkkilit Otunun Faydaları

Kırkkilit otu, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan faydalı bir bitkidir. Ülkemizde, hastalıkların alternatif tedavisi için sıklıkla kullanılan kırkkilit otunun adı fazla duyulmasa da, at kuyruğu otu ismi sıkça duyulmaktadır. At kuyruğu otu, kırkkilit otunun diğer adıdır.

Kırkkilit otu, sadece ülkemizde değil, farklı dünya ülkelerinde de tedavi amaçlı kullanılan bir bitkidir. Silika, kalsiyum, sülfir, alüminyum ve C vitamini içermesiyle, ilk olarak eski çağda Yunanlılar ve Romalılar tarafından bazı hastalıkların tedavisi için kullanılmıştır ve o günden beri geleneksel tıpta en çok kullanılan bitkilerden olmuştur.

Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir?

1) Kırkkilit otunun faydaları arasında ilk sırada, içerdiği bol miktarda silika vitamini ile kemikleri güçlendirmesi gelmektedir. Kemik sertliğinin azalarak, kemiklerin kolay kırılır hale gelmesi olarak nitelendirilen osteoporoz hastalığının büyük bir tehdit oluşturduğu günümüzde, tedaviye destek sağlamaktadır. İçerdiği silis, kemiklerin yoğunluğunu arttırmakta ve kemik dokusunu güçlendirmektedir. Bu sayede osteoporoz başta olmak üzere birçok kemik hastalığına iyi gelmektedir.

2) Böbrek taşını önler: Kırkkilit otunun, insan sağlığına hayati faydaları vardır. Böbrek taşı oluşumunu önlemesi, kırkkilit otunun faydalarından birisidir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde böbreklerdeki ürik asidi yok ederek böbrek taşı oluşumunu engellemesi, tıbbi araştırmalarla kanıtlanmıştır.

3) Kanseri önleyici etkidedir: Çağın hastalığı olarak farklı türleriyle giderek yayılan kanser, genç, yaşlı, kadın, erkek olmak üzere her yaştan ve cinsiyetten birçok kişiyi etkisi altına almaktadır.

Antioksidanlar, vücuttaki oksitlenmenin sebep olduğu serbest radikallerin kansere dönüşmesinin engellenmesi için gerekli olan vitaminlerdir. Kırkkilit otu, antioksidan açısından zengindir. Bu sayede, vücuttaki serbest radikallere karşı savaşarak kanser oluşumunu engeller. Kanser hastası olan kişilerde, doktor kontrolünde tedavi aşamasına destek olur ve iyileşme sürecine yardım eder.

4) Bağışıklık sistemini güçlendirir, enerji verir: Kırkkilit otu, antibakteriyel özellikte olan bir bitkidir. Aynı zamanda C vitamini açısından zengindir. Bu özellikleri sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirerek, zayıf bir bünyenin yakalanabileceği hastalıklardan korumaktadır.

5) İdrar yolu enfeksiyonları için faydalıdır: İdrar yolu enfeksiyonları, farklı sebeplere bağlı olarak oluşabilir ve sürekli idrara çıkma hissi ile idrar yaparken yanma gibi olumsuz durumlara sebep olur. Kırkkilit otunun, idrar yolu enfeksiyonlarına iyi geldiği, doktorlar tarafından da, yapılan araştırmalar neticesinde kabul edilmiştir.

6) İltihaplanma ve enfeksiyonları önler: İltihaplanma, çeşitli yaralanma ve hastalıkların oluşmasıyla ortaya çıkan ve hastalıkların daha da yayılarak tedavisini zorlaştıran bir sağlık sorunudur. Bu sorun, kırkkilit otuyla önlenebilir. Kırkilit otu, analjezik özelliği ile, iltihaplanmaların tedavisini kolaylaştıran bir yapıdadır.

7) Diyabet hastalığına iyi gelir: Diyabet hastalığı, kanser hastalığı gibi son zamanlarda genç yaşlı çoğu kişiyi etkisi altına alarak iyice yayılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda, kıkkilit otu kullanan diyabet hastalılarının kan şekerinin normal seviyelerde seyrettiği tespit edilmiştir. Diyabet hastaları, doktoruna danışarak, kırkilit otu kullanımıyla kandaki şeker seviyesini düşürebilir. Ancak aşırı kullanımı da kan şekeri düşüklüğüne sebep olacağından dikkat edilmelidir.

8) Üst solunum yollarına ve kış hastalıklarına iyi gelir: Kırkkilit otunun önemli bir faydası da, üst solunum yollarına iyi gelmesidir. Grip, nezle, bronşit, öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ve akıntısı ile yüksek ateş, kış mevsiminin başlamasıyla, özellikle çocukları etkisi altına almaktadır. Kırkilit otu, başta enfeksiyonel hastalıkların tedavisine birebir olan C vitamini olmak üzere, içerdiği diğer vitamin ve mineraller sayesinde, üst solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi edici niteliktedir. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde, kısa sürede iyileşme sağlayan doğal ilaçtır.

9) Beyin için faydalıdır: İçerdiği antioksidanlar sayesinde kırkkilit otu, beyin fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olur, dikkat dağınıklığını önler ve hafızayı kuvvetlendirir.

10) Kanamaları durdurucu özelliktedir: Kırkkilit otunun sağlık için faydaları üzerine yapılan araştırmalarda, kanamayı durdurucu özellikte olduğu belirlenmiştir. Hem iç kanama riskinin azaltılması hem de dış kanamaların durdurulması için kırkkilit otu, her gün kullanılmalıdır.

11) Cilt sağlığı için faydalıdır: Antioksidan ve antiseptik içeriği ile silis açısından zengin olması sayesinde kırkkilit otu, çeşitli cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabilmektedir. Cilt yaraları, sivilce, akne ve deri döküntüleri, kırkkilit otuyla doğal şekilde tedavi edilebilir. Ayrıca kırkkilit otu, kırışıklıkları önleyerek yaşlanma etkilerini geciktirir.

12) Toksin attırır: Kırkkilit otunun diğer bir faydası, vücuttan toksin attırıcı özellikte olmasıdır. Üstelik kırkkilit otu, vücuttan fazla sıvı ve beraberinde toksinlerin atılmasını sağlarken, yararlı vitaminlerin de vücut için kullanılmak üzere depolanmasını sağlar.

13) Ağız ve diş eti hastalıklarından korur: Kırkkilit otu, gargara yapıldığında, bademcik ve iltihaplı ağız yaralarıyla diş eti hastalıklarını tedavi edici niteliktedir.

14) Saç sağlığını destekler: Kırkkilit otu, içerdiği silika vitamini ile, zayıf saç tellerini güçlendirir. Saçların daha çabuk uzamasını sağlar. Saç derisini besleyerek kepeklenme ve saç içinde yara oluşma gibi durumları önler.

Kırkkilit Otunun Kullanımı

Kırkkilit otu genelde çay olarak tüketilir. Bir tatlı kaşığı kırkkilit otu üzerine 2-3 bardak kaynar su eklenir ve 5 dakika demlenir. Süzülerek günde 1 ya da 2 fincan içilebilir. Cilt ve saçlar için de, dahili veya harici olarak kullanılabilir.

Kırkkilit Otunun Yan Etkileri

Kırkkilit otu, önerilen şekillerde kullanıldığında güvenli olan ve herhangi bir yan etkisi bulunmayan bitkidir. Yine de kullanımına dikkat edilmeli, aksi durumlarda doktora danışılmalıdır. Faydalı her bitki gibi kırkkilit otunun da, hamile veya emzirme sürecinde olanlar, bazı hastalıkları nedeniyle operasyon geçirmiş ve ilaç kullanıyor olanlar ile alkol bağımlılığı bulunanların bilinçsiz kullanımı sakıncalıdır.

Check Also

Gülsuyunun Faydaları Nelerdir? Gülsuyu Neye İyi Gelir?

Hoş görüntüsü ve kokusu ile dikkat çeken gül en çok kullanılan süs bitkilerinden birisidir. Gülün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir