Kirazın Faydaları Nelerdir? Kirazın Hiç Duymadığınız 7 Sağlık Faydası!

Kiraz, tatlı ve sulu bir yaz meyvesi.. Harika tadı ve müthiş aroması ile sofralarımızdan eksik etmediğimiz bir neşe kaynağı.. Bu harika meyve hakkında son zamanlarda çok sayıda bilimsel araştırma yapıldı ve sağlık faydalarına dair çok sayıda şey söylendi.

Gerçekte kiraz kanserden kalp ve damar hastalıklarına kadar geniş yelpazede pek çok rahatsızlık için tam bir umut ışığıdır.

Kirazın Besin Değerlerine Bir Bakalım..

Kirazın faydalarından biri, antosiyaninler, quercetin, hidroksisinamat, potasyum, karotenoidler ve melatonin bakımından zengin olmasıdır. Ayrıca, kiraz yüksek lifli bir meyvedir ve mükemmel C vitamini kaynağıdır. Tatlı kirazların kayısı, üzüm, şeftali , yaban mersini ve erikten şaşırtıcı derecede düşük bir glisemik indeksi vardır. Yani, çok tatlı bir meyve olmasına rağmen garip bir şekilde kan şekerini yükseltme yeteneği çok düşüktür.

Bir su bardağı (yaklaşık 100 gram) Kirazın Besin Değerleri, (DV günlük değerin kısaltmasıdır, yani yüzde olarak günlük almamız gereken değer anlamına gelmektedir.) 

 • 87 kaloridir
 • Hiç yağ içermez
 • 22 gram karbonhidrat içerir
 • 3 gram diyet lifi içerir
 • 18 gram şeker içerir
 • 1 gram protein bulundurur
 • 10 miligram C vitamini (yüzde 16 DV)
 • 2.9 mikrogram K vitamini (yüzde 4)
 • 88 uluslararası birim A vitamini (yüzde 2 DV)
 • 306 miligram potasyum (% 9 DV)
 • 0.1 miligram manganez (yüzde 5 DV)
 • 0,1 miligram bakır (% 4 DV)
 • 15.2 miligram magnezyum (% 4 DV)
 • 0.1 miligram B6 vitamini (% 3 DV)
 • 0.5 miligram demir (% 3 DV)
 • 17.9 miligram kalsiyum (% 2 DV)

Kirazın Sağlığımız İçin Faydaları Nelerdir?

1) Kiraz Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Faraler üzerinde yapılan bir çalışmada 90 gün boyunca bir grup fareye sadece kiraz tozu verildi ve çalışmanın sonunda çok fazla yağ yakımı gerçekleştiği görüldü. Kiraz, sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olan harika bir meyvedir. Ayrıca kirazların saplarını atmayın, bunlarla demleyeceğiniz çay da kilo verme ve yağ yakımı sürecini hızlandırmaktadır.

2) Kiraz Kalp ve Damar Sağlığı Açısından Çok Faydalı Bir Meyvedir

Michigan üniversitesinde bir grup araştırmacı, kirazın kardiyovasküler faydalar sağladığına ve inme riskini azalttığına dair çeşitli kanıtlara ulaşmıştır. Kiraz, vücut dokularının birçoğunda PPAR izoformlarını (peroksizom proliferatörünü aktive eden reseptörleri) aktive etmektedir. PPAR’lar yağ ve glikoz metabolizmasında yer alan genleri düzenler ve modifiye edildiğinde kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilirler.

3) Kirazın Antioksidan İçeriği Çok Yüksektir

Antosiyaninler ve siyanidin, kirazda çok yüksek oranda bulunan ki antioksidandır. Ayrıca bu iki antioksidan ağrı kesici ve antiinflamuar etkilere sahiptir (ağrı ve yangıyı azaltır)

Antosiyaninler, yalnızca güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar aktivitelere sahip olmakla kalmayıp, aynı zamanda farelerde tümör gelişimini ve insan kolon kanser hücre çizgilerinin büyümesini inhibe etmektedir. Vücutta, günümüzde hastalıklarda önemli bir rol oynayan ve kanser gibi sağlık koşullarının yanı sıra kalp rahatsızlığı ve bunama ile bağlantılı olan ve oksidatif stresten kaynaklanan hasarlardan korunmak için antioksidanlar kullanılmaktadır.

Ayrıca gözde görülebilen makula dejenerasyonu ve glokom gibi hastalıklara karşı da bu antioksidanların çok güçlü etkileri olduğu bilinmektedir.

4) Kiraz, Gut Tedavisini Destekleyen Harika Bir Meyvedir

Gut başta ayak başparmağını etkileyen ağrılı, artritik bir durumdur. Eklemlerde ve büyük ayak parmaklarında kristallenmeye yol açar, böbrek yetmezliği, kalp hastalıkları gibi farklı rahatsızlıklara da kapı aralayabilir. Gut, temelde yüksek miktarda ürik asit nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Sürekli et ve protein tüketilmesi sonucunda meydana gelebilir. Ayrıca Gut, diyabete de neden olabilen bir hastalıktır.

Bir dergide yayınlanan araştırmaya göre, gutlu 633 kişi kiraz özütü ile bir süre tedavi gördü. Bu kiraz tedavisi gut ataklarında %35 azalmaya neden olmuştur. Kiraz alımı, gut ve böbrek taşları için reçete edilen bir ilaç olan allopurinol ile kombine edildiğinde gut atak riski %75 daha düşük olmaktadır. Eğer anında rahatlamak istiyorsanız diyetinize bir miktar kiraz ilave edebilirsiniz.

5) Kiraz Anti-İnflamatuvar Özelliklere Sahiptir

Kirazlar en iyi anti-inflamatuar besinlerden biridir . Uluslararası Spor Beslenme Dergisinde yayınlanan bir çalışma , kirazın yorucu egzersiz sırasında kas hasarını ve ağrıyı azaltma yeteneğini değerlendirdi. Çalışmada, 54 sağlıklı koşucu, 24 saatlik bir süre boyunca ortalama 16 mil çalıştırıldı. Katılımcılar yarıştan önce ve yarış gününde yedi gün süreyle günde iki kez 355 mililitre kiraz suyu veya plasebo kiraz içeceği içti. 

Her iki grupta da kas ağrıları görülürken, kiraz suyu içen grupta çok daha az ağrı görülmekteydi. Bunun nedeninin kirazın anti-inflamatuar etkilerinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

6) Kiraz Çok Zengin Bir Potasyum Kaynağıdır

Sadece bir bardak kiraz, önerilen günlük potasyum değerinin yüzde 9’unu tek başına karşılamaktadır. Potasyum, kalp, damar ve böbrek sağlığı için çok faydalı bir mineraldir. Felç ve kalp krizi riskinizi azaltır, hipertansiyonu ve yüksek tansiyonu hafifletir, krampları azaltır ve kasları güçlendirir.

7) Kiraz Kolesterolü Düşürebilir

Ağır ve yağlı yiyecekler yerine kolesterol içermeyen kiraz gibi sağlıklı meyvelerin tercih edilmesi her zaman daha sağlıklıdır. Kiraz kandaki trigliseritleri azaltır, şekeri dengeler ve kolesterolü düşürür.

Kaynak: https://draxe.com/benefits-of-cherries/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir