Kilo Verdiren Zayıflama Çayları ve Bitkisel Kürler

KİLO VERDİREN ZAYIFLAMA ÇAYLARI VE BİTKİSEL KÜRLER

Günümüzde her yaş grubundan insanların problemlerinden birisi olan fazla kilolar, bazı yardımcı içecekler ve bitki kürleriyle vücuttan atılabiliyor. Sindirim sistemini hızlandırıp yağ yakımını arttırmasıyla bilinen bu bitkisel kürler ve zayıflama çayları, tüm kilo problemi yaşayan insanlar tarafından en az bir kere denenmiştir. Metabolizmayı hızlandıran bu bitki çayları, her zaman olumlu sonuç vermese de bazıları var ki gerçekten faydalı.

LİMONLU YOĞURT KÜRÜ

Zayıflamaya yardımcı kürler arasından en çok dikkat çekenidir limonlu yoğurt kürü. İki hafta boyunca uygulanması gerekir ve gerçekten işe yaradığı gözlemlenmiştir. Özellikle göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmaya yarayan yoğurt kürü, pul biber ve limon karıştırılarak 14 gün boyunca düzenli olarak tüketilmelidir. Çok iyi bir antioksidan ve yağ yakıcı olan bu kür düzenli tüketildiği takdirde istenilen sonucu verecektir.

LİMONLU SU

Her sabah kahvaltı yapmadan önce ılık bir bardak suyun içine sıkılan yarım dilim limon hızlı bir şekilde yağ yakmaya, metabolizmayı hızlandırmaya ve sindirim sistemini düzenlemeye fayda sağlıyor.

Limonlu su sadece kilo vermek için tüketilmiyor. Kan basıncını düzenlemesiyle de yüksek tansiyon hastalarının şifası niteliğinde. Kanı sıvılaştırdığı için kalp olası bir kalp krizi riskini de düşürüyor.

KARANFİL ÇAYI

Karanfil çayı içinde bulunan malzemelerinde yardımcı etkisiyle iyi bir metabolizma düzenleyicisi ve yağ yakıcısıdır. Fazla kilolaları kontrol altına almak adına tarif edildiği şekilde tüketilebilir:

Daha önceden ısıtılmış suyun içine birkaç karanfil atıldıktan sonra karanfilli su biraz dinlendirilmeli. Yine daha önceden karıştırılmış olan bir çay kaşığı bal ve elma sirkesi, karanfilli suya ilave edilir. Ortaya çıkan bu karışım iyice karıştırılmalı ve ağzı kapalı olarak ılımaya bırakılmalı. Hazırlanan bu karanfil çayını sabahları aç karnına, bir bardak olmak üzere tüketmekte fayda var. Karanfil çayının yağ yakıcı etkisinden faydalanmaya çalışırken, 30 günden fazla tüketilmemeye dikkat edilmelidir.

MATE ÇAYI

Halk arasında zayıflatıcı çaylar arasında belki de en çok tanınanıdır mate çayı. Hazırlanışı da oldukça basit ve pratik olduğu için genelde kilo problemi yaşayan insanlar tarafından tercih edilir. Mate çayının kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi sayesinde yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca yağlı yiyeceklere karşı adeta bir kalkan etkisi görerek onları vücüdun sindirmesine engeller ve vücudun yağlanmasına izin vermez.

Hazırlanış olarak basit olan mate bitksi bir bardak suya bir tatlı kaşığı eklenir ve içilmeye hazır hale gelir.

LİMON OTU ÇAYI

Aktarlarda kolaylıkla bulunan limon otu, hızlı bir şekilde yağ yakmaya fayda sağlar. İçinde mevcut olan A Vitamini sayesinde yalnızca kilo vermeye yardımcı olmaz, aynı zamanda cildi güzelleştirip, yağlanmasını engeller.

Limon otu çayı şu şekilde hazırlanır;

İki tatlı kaşığı limon otu, suyun içine atılır ve kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra kapalı bir kaba doldurularak ılıması beklenir. Ilıdıktan sonra içine bir tutam yaş nane atılarak tüketlilir.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay, metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde kilo vermek isteyen insanların başvurduğu bitki çaylarından birisidir. Günde iki bardak, sabah ve akşam olmak üzere tüketilmelidir. Kaynamış bir bardak suyun içine yeşil çay atılır, biraz limon sıkılarak 3-4 dakika kadar beklenir ve kilo vermeye yaran bitki çaylarından olan yeşil çay tüketilmeye hazır hale gelir.

BİBERİYE ÇAYI

Hazırlanış olarak yeşil çaya benzeyen bu bitki çayı, insan metabolizmasını hızlandırmakla beraber, yağ yakımını da hızlandırıyor. Sabah aç karnına ve akşam yemeğinden 45 dakika önce tüketilmesi gereken bu çay, kaynamış bir suya atılarak denlenmeye bırakılır. İsteğe bağlı olarak da limon ilavesi yapılabilir.

BEYAZ ÇAY

Öğlen yemeğinden önce iki bardak olarak tüketilmesi önerilen beyaz çay, en etkili kilo verdirici çaylardan. İçerisinde bulunan bazı maddeler sayesinde vücuda gıda yoluyla alınan yağların vücut tarafından emilmesini engelleyip, metabolizmayı hızlandırıyor.

MAYDONOZ ÇAYI

Diğer bitki çaylarının aksine yağ yakıcı özelliği bulunmayan maydonoz çayı, yine de kilo vermek isteyen insanların sıkça başvurduğu yöntemlerden bir tanesi. Vücuttaki ödemi atan ve antioksidan özelliği olan maydonoz çayı A ve C vitamini, potasyum, kalsiyum, fosfor ve folat olarakta oldukça zengin değerlere sahip.

TARÇIN ÇAYI

Gün içerisinde yakılan kalori miktarını arttırarak, zayıflamaya faydalı olan tarçın çayı, bu özelliğini vücut sıcaklığını yükseltmesinden alıyor. İnsan metabolizmasının harcadığı enerjiyi arttırmakla kalmayıp, kan şekerini ve kolesterolu dengeleyip, iştahı azaltıyor. Sıcak suya tarçın ilave edilerek ılımaya bırakılıp tüketilebilir veya farklı çaylara çubuk tarçında eklenebilir.

YABANMERSİNİ ÇAYI

Kilo vermek isteyen insanların en çok tercih ettiği zayıflamaya yardımcı bitkisel kürlerden birisi olan yabanmersini çayının en büyük özelliklerinden birisi kan şekerini dengelemesi ve iştahı azaltması. Akşam yemeğinden 20 dakika önce tüketilmesi önerilen yabanmersini çayı, yemek esnasında daha az yiyerek daha tok olmayı sağlar.

Bütün zayıflamaya yardımcı bitki çayları ve kürler , adı üzerinde sadece yardımcıdır. Kilo vermek isteyen bireylerin yeme ve içme alışkanlıklarını değiştirmesi de gerekebilir. Ayrıca uyku düzensizliği de kilo alımına neden olan durumlardan birisidir. Bunun nedeni uykusunu tam olarak alamayan bünyenin, uykusu alan bünyeye nazaran daha aç hissetmesi ve yemeğe yönelmesidir. Düzenli olarak spor yapılarak ve kaliteli uyku düzenine sahip olmak beraberinde düzgün beslenme alışkanlığını getiriyorsa, bu bahsi geçen yardımcı bitki çayları bu süreci kısaltacaktır.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir