Kilo Aldıran Besinler: Hızla Kilo Aldıran 20 Yiyecek!

Bazı besinler yapıları gereği hızla kilo aldırır. Ekmek, pirinç ve makarna gibi yüksek karbonhidrat oranına sahip besinler kilo aldıran yiyeceklere örnek gösterilebilir.

1) Beyaz Ekmek

Beyaz ekmek düşük lif ve yüksek nişasta oranı nedeniyle hemen sindirilir ve hızla kana karışır. Kan şekerinin hızlı yükselmesinin sonucunda da insülin hormonu devreye girer ve şekerin fazlası karaciğerde glikojen olarak, hücrelerde ise yağa dönüştürülerek depolanır. Beyaz ekmek tüketmek sağlıklı bir kilo alma yöntemi değildir, Tip 2 Diyabet ve metabolik sendroma neden olabilir

2) Balık Yağı

En sağlıklı ve doğal kilo alma yöntemlerinden biridir. İştahı açar, sağlıklı besinlerle beslenmenizi sağlar ve vücudun hem kas hem de su ve yağ tutmasına yardımcı olur. Balık yağı doğal olarak uskumru, palamut ve torik gibi yağlı balıklarda bol miktarda bulunmaktadır. Bunun dışında dışarıdan beslenme desteği olarak da balık yağını alabilirsiniz.

3) Pirinç Pilavı

Pirinç, yüksek miktarda karbonhidrat içerir. Hızla kan şekerini yükseltir ve tıpkı beyaz ekmekte olduğu gibi vücudun yağ depolamasını sağlar. Pilav yiyerek kilo almak için yatmadan önce 2 tabak pilav yemenizde fayda var.

4) Makarna

Makarna da hızla kilo aldıran besinlerdendir. Yaklaşık %96 sı karbonhidrat olan makarna, yağ dokusu oluşmasına yardımcı olur.

5) Tam Yağlı Beyaz Peynir

Beyaz peynir hem kalsiyum kaynağıdır hem de içerisindeki doğal süt yağları yüksek kalori değerine sahiptir. Tam yağlı peynir tüketmek hızla kilo almanıza yardımcı olur.

6) Patates 

Haşlanmış patates yüksek karbonhidrat ve lif içerir. Vücudun su tutmasına ve yağ depolarının iyileşmesine yardımcıdır. Günde 6-7 haşlanmış patates yemek ayda 3-4 kilo almanıza yardımcı olacaktır.

7) Bal

Bal hem iyi bir antioksidan kaynağıdır hem de kilo almaya yardımcı olur. Bal, iştahı açar, metabolizmayı yavaşlatır ve zayıf insanlarda yağ ve kas kütlesinin artmasına yardımcı olur.

8) Tam Yağlı Süt

Tam yağlı süt kilo aldırır, yağ ve kas dokunun artmasını sağlar. Süt ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir, kemiklerin ömrünü uzatır ve diş çürümelerini engeller.

9) Fındık Ezmesi ve Fıstık Ezmesi

Fındık ve Fıstık ezmesi çok yüksek kalorili ve besin içeriği zengin yiyeceklerdir. Hızla kilo almanıza yardımcı olurlar.

10) Ceviz, Badem, Fındık, Fıstık ve Diğer Kuruyemişler

Kuruyemişler E vitamini ve çinko bakımından zengindir. Ayrıca Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri de içerirler. Düzenli olarak kuruyemiş tüketimi kilo almanıza neden olacaktır. Çünkü bu yağlı yemişlerin besin değeri / kalorisi çok yüksektir.

11) Kırmızı Et

Kırmızı et, belki dünyadaki en sağlıklı protein kaynağı değil, ama kilo almanıza yardımcı olacağı da bir gerçek.. Az yağlı dana kıymasından köfte yaparak tüketebilirsiniz. Kırmızı et hızla kilo almanıza ve kas kütlenizin artmasına yardımcı olacaktır.

12) Kurutulmuş Meyveler Kilo Almanıza Yardımcı Olur

Kuru kayısı, erik, hurma gibi meyvelerin karbonhidrat ve yağ oranı çok yüksektir. Bu meyveler kilo almanıza yardımcı olur.

13) Zeytinyağı ve Diğer Sağlıklı Yağlar

Zeytinyağı kalp krizini önlemede bir numaradır ve damarlarda oluşan hasarı azaltır. Kolesterolü düşürür. Zeytinyağı tüketen insanların kansere yakalanma riski de oldukça düşüktür.

14) Siyah Çikolata

Siyah çikolata sadece kilo aldırmakla kalmaz, aynı zamanda kalp krizi ve felce karşı da koruma sağlar. İçerdiği yüksek oranda kakao, beyine iyi gelir, hafızayı güçlendirir.

15) Bulgur

Bulgur, haşlanmış buğdayın çeşitli işlemlerden geçirilerek kabuğunun soyulmasıyla elde edilen harika bir yiyecektir. Sağlıklıdır ve zengin bir nişasta deposudur.

16) Muz

Bu harika meyve, diğer meyvelerden çok daha yüksek kalori değerine sahiptir. Hızlı bir şekilde kilo almanıza yardımcı olur. Ayrıca içerdiği potasyum sayesinde tansiyonu dengeler, kalbi güçlendirir.

17) Kaşarlı Sandiviç

Kaşar peyniri en yağlı peynirlerden biridir ve kalori değeri çok yüksektir. 2-3 kalın kaşar dilimini yarım buğday ekmeğinin arasına yerleştirip üzerine bir kaç dilim domates veya yeşillik ekleyin. Bu harika sandiviçi sabah akşam tüketerek ayda 3-4kg alabilirsiniz.

18) Yumurta 

Eğer kolesterol derdiniz yoksa, günde 2-3 yumurta yemek kilo almanızı hızlandırır. Yumurtada hem protein hem de yüksek miktarda yağ bulunur.

19) Supplementler

Bazı supplementler kilo almanıza yardımcı olur. Protein tozları, karbonhidrat takviyeleri ve bazı güçlü aminoasitler sporla birlikte kas kütlenizin hızla gelişmesine yardımcı olabilir. Kaliteli bir supplement kullanarak olası yan etkilerinden kendinizi koruyabilirsiniz.

20) Tereyağı

Tereyağı çok sağlıklı bir hayvansal yağdır ve orta – uzun vadede kilo almanıza yardımcı olur. Elbette tereyağının doğal ve organik olanından söz ediyoruz. Uzun süreli tereyağı kullanımı bazıları için kolesterolü yükseltebileceğinden tavsiye edilmez.

Kaynaklar

  • https://authoritynutrition.com/18-foods-to-gain-weight/
  • http://www.gainingweight101.com/healthy-cheap-foods-to-gain-weight/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir